Mám radost představit vám v našem seriálu rozhovorů mezi redaktorkami Kouzla vůní další z nás. Petra Torová je autorkou článků například o přírodních parfémech či voňavé růži. Píše však především články plné receptů a jejích osobních zkušeností, zaměřuje se na výrobu domácí kosmetiky a dává tipy na roztomilé dárky.
S Petrou Torovou jsem se seznámila na Institutu aromaterapie v Praze. Úplně mě zmrazila svým klidným a kultivovaným vystupováním a kořeněným humorem. Neustále na sobě pracuje a při svém zaměstnání manažerky systému kvality a životního prostředí stíhá ještě rozvíjet a zdokonalovat své koníčky a vášně. Petra na mě působí stejně jako její nejoblíbenější vůně, která má ten nejsilnější jinový náboj. O kterou vůní se jedná? Čtěte dále.
Píšeš krásné články o vůních a také kosmetických produktech, které sama vyrábíš. O čem tě baví psát nejvíce?
PT: “Děkuji. Popravdě, psaní článků není zrovna má oblíbená činnost, mnohem radši něco míchám, vyrábím, experimentuji. Témata, která mě oslovují, jsou různá. Většinou je to o tom, co mě samotnou baví, inspiruje, osvědčilo se mi, nebo mi třeba pomohlo při neduzích, a tak mám pocit, že by to mohlo zajímat a inspirovat taky ostatní. Z tohoto předpokladu vycházím i při výběru témat kurzů, kde předávám znalosti a osobní zkušenosti s éterickými i rostlinnými oleji a jejich použitím.”
Zájem o vůně jsi projevila již na vysoké škole. Na VŠCHT jsi pracovala na katedře Organické technologie v laboratoři vonných látek. Napadlo tě už tenkrát, že se budeš věnovat aromaterapii? Co tě vůbec navedlo k dalšímu studiu – aromaterapie?
PT: “Je pravdou, že mě vždycky nějakým způsobem zajímala chemie, fascinovalo mě, jak ze dvou látek vzniká třetí, úplně jiná. Na vysoké škole jsem pracovala jako pomocná vědecká síla v laboratoři, kde jsme se pokoušeli připravovat nové syntetické vonné látky. Má diplomová práce vznikala ve spolupráci s podnikem Aroma Praha. Tenkrát jsem ještě o aromaterapii vůbec nic netušila a myslím, že ani v té porevoluční době nebyla v naší republice moc rozšířená.
Teprve před asi 6 lety, když už moji synové byli větší, jsem se zase začala vracet ke svým koníčkům a mé zkoumání sebe sama mě zavedlo k přírodním vůním, bylinkám a přírodní kosmetice. Objevila jsem Institut aromaterapie v Praze, kde jsme se potkaly, a od té doby je to jedna velká a úžasná voňavá jízda (smích).”
Tvou nejoblíbenější květinou je růže. Je i tvá nejpoužívanější vůně růžová nebo upřednostňuješ i jiné tóny?
PT: “Ano, éterický olej z růže je opravdu mou jedničkou. Vnímám ho jako jemný ženský olej, léčící srdeční čakru, podporující sebelásku. Mám ráda ale i jiné éterické oleje, podle nálady i ročního období. Teď mám například namíchanou osobní vůni s ylang-ylangem, pačuli, kardamomem a sladkým pomerančem. Pro zimní období mám ráda sladší, kořeněné, prohřívající vůně.”
V minulém roce jsi procestovala ostrov Bali. Navštívila jsi také tamní destilerii éterických olejů? Přivezla sis odsud nějaké exotické oleje?
PT: “Cestou na Bali jsem si splnila svůj sen. Už před cestou jsem zjišťovala, zda je tam možno navštívit nějakou destilerii nebo farmu, ale bohužel ty se na Bali nenacházejí. Jen kávové plantáže (smích).
Absolvovala jsem však bylinkovou vycházku s místní průvodkyní, kde jsem se dozvěděla mnoho zajímavého o tamních rostlinách a jejich použití. Následoval workshop ve firmě vyrábějící přírodní kosmetiku, kde jsme tyto rostliny zpracovávali. Balijci hodně používají pro udržení zdraví a krásy kokosový olej a kořeny kurkumy, galangalu a zázvoru, za kterých připravují tradiční nápoj tzv. jamu. Tento nápoj čistí krev, tonizuje, působí proti zánětům. Doporučuje se pít denně a je k dostání i na ulici.
Přivezla jsem si úchvatně vonící éterické oleje z champaky a frangipani, typických místních květin. Tradiční a typický pro Bali je i éterický olej z citrónové trávy a kajeputu, které tam lidé používají k odpuzování hmyzu a k léčení. Tyto éterické oleje jsou ale destilovány na Jávě nebo Sumatře.”
Chodily jsme spolu na Institut aromaterapie a tvořily pár, když jsme se učily různé masérské techniky. Pro mě zůstaneš vždy „má“ parťačka na masírování. Masíruješ také své zákaznice nebo se více věnuješ přípravě kosmetiky?
PT: “Ty zůstaneš taky mou nejoblíbenější masérkou! (smích) Aromamasáže také nabízím a mám pár pravidelných klientek, ale své těžiště teď vnímám v pořádání kurzů aromaterapie a přípravy přírodní kosmetiky, přírodních mýdel apod. Domácí příprava přírodních mýdel mě zvláště v poslední době hodně pohltila, moc mě to baví a vnímám to jako ohromně kreativní činnost. Je to další způsob, jak v různých kombinacích dle typu pokožky apod. použít rostlinné, éterické oleje a další přírodní suroviny.
Přírodní kosmetiku si připravuji většinou pro sebe a svou rodinu, obdarovávám taky všechny své kamarádky. Pro své klienty také v případě zájmu míchám masážní oleje, masti nebo jiné produkty na míru pro domácí použití.”
Tip redakce: Vyzkoušejte Pétinu oblíbenou domácí zubní pastu!
Institut aromaterapie jsi zakončila diplomovou prací na téma Použití éterických olejů při léčbě onemocnění způsobených mycoplasmaty. Mohla bys nám k tomu říct něco bližšího?
PT: “Téma diplomové práce bylo velmi zajímavé a praktické, protože jsem spolupracovala s gynekoložkou a do projektu se zapojily dobrovolně 2 ženy. Mycoplasmata jsou velmi malé mikroorganismy, které mohou v našem těle putovat a způsobovat celou řadu obtíží. Jsou sexuálně přenosné a my jsme se hlavně zabývaly jejich vlivem na ženské zdraví. Mohou totiž způsobovat výtoky, svědění, neplodnost, zamlklá těhotenství a celkově sexuální nepohodu.
Tento projekt trval téměř rok a u obou klientek došlo díky komplexnímu působení směsi éterických olejů, změnám v životosprávě a i díky urovnání a pochopení vztahů a souvislostí ve svém životě, ke zlepšení jejich zdravotního stavu. Potvrdilo se, že směs antimikrobiálních éterických olejů – v tomto případě konkrétně tymiánu, saturejky, oregana a plodu hřebíčku – je účinným přírodním řešením nepříjemných jevů provázejících choroby ženského pohlavního ústrojí.”
Vím, že jsi vegetariánka a (z mého pohledu) celkem striktní. Poradíš našim čtenářům, čím mohou nahradit ve svých domácích produktech živočišné ingredience jako jsou tuky, lanolin nebo včelí vosk?
PT: “Vegetariánkou jsem se stala před asi 5 lety a to proto, že mi maso přestalo chutnat. Nijak jsem to neplánovala, ani mě k tomu nevedl nějaký otřesný zážitek se zvířaty. Za striktní se nepovažuji, protože např. moji synové maso jedí a mě naštěstí nevadí jim ho připravovat. Vybrat si svou cestu musejí sami, do ničeho je nenutím. Já jím z živočišných výrobků sýry, vejce, med, mléčné výrobky.
V přírodní kosmetice používám včelí vosk i lanolin. Vepřové sádlo nebo hovězí lůj bych nepoužívala ani v případě nevegetariánství. Raději pracuji s rostlinnými tuky – bambuckým, kakaovým máslem, kokosovým olejem a dalšími za studena lisovanými oleji jako jojobovým, mandlovým, arganovým apod. Pokud by ale klientka měla požadavek na veganskou variantu, pak se dá včelí vosk nahradit např. voskem karnaubským nebo rýžovým.”
Máš už dva téměř dospělé syny. Jak se oni jako muži dívají na aromaterapii? Zajímají se o ni?
PT: “Mí synové se o aromaterapii asi nejvíce zajímají v momentě, kdy potřebují namasírovat (smích)! Oba sportují, takže jim přijde masáž zad a nohou obzvláště vhod. Jinak to vnímají přirozeně, když vidí, jak využívám oleje já sama – do difuzéru, že u nás pořád něco voní, do masážních směsí při nachlazení i jiném neduhu, při přípravě kosmetiky. Inklinují samozřejmě spíše k “mužským” vůním, např. smrk černý, cedr atlas, jalovec. Teď jsem měla radost, že se mi povedl pánský deodorant se svěží vůní máty, tea tree a citrónu.”
Nedávno jsem na facebooku zaznamenala tvou Silvestrovskou fotku na běžkách. Oslavuješ nějak speciálně Nový rok? Co pro tebe příchod nového roku znamená?
PT: “Já mám moc ráda les a hory. Vždyť jsem taky “děvucha” z Beskyd (smích). Pokud je možnost, snažím se strávit konec roku na horách a projet se na běžkách nebo sjezdovkách. Vůně jehličnanů a ticho jsou nejlepším balzámem pro duši.
Na Silvestra si vždy projdu diář končícího roku, abych si připomněla, co jsem všechno zažila, co jsem procestovala, koho zajímavého potkala, co vytvořila a vyjádřila vděčnost za úžasný život, který žiju. Na Nový rok pak otevřu diář nový a zapíšu do něj svá přání, plány a těším se na další dobrodružství!”
A nakonec naše typická otázka za redakci Kouzla vůní. Kdybys měla jet na opuštěný ostrov, jaký éterický olej by sis rozhodně vzala s sebou?
PT: “Určitě levanduli! Tady by se projevila má praktičnost – levanduli bych mohla použít pro zklidnění, když by mě přepadl strach či nespavost, pro použití na kůži v případě štípnutí nějakým hmyzem, říznutí nebo spálení od sluníčka. Je to můj éterický olej č. 1 v domácí lékárničce a nestačím žasnout nad jeho multifunkčností!”
Petro, děkuji ti za rozhovor! Škoda, že se tak málo vídáme. Vedle tebe si vždycky připomenu, že nemám zapomínat být ženou, protože je to přirozeně krásné!
Petra Torová
Petra pochází z Ostravy, ale už od dob vysokoškolských studií bydlí se svou rodinou v Kladně. Vystudovala Institut aromaterapie, v současnosti studuje Školu přírodních terapií v Českém Krumlově. Ráda se toulá přírodou, má ráda hory, sport – lyžování, in line bruslení, jógu a cestování. Zajímá se o zdravý životní styl, o využití bylin a dalších přírodních prostředků pro zdraví, krásu a domácnost.
Koukněte dále:
- Články autorky na Kouzlu vůní
- Voňavá alchymie – Petra Torová + facebook
- Stáhněte si eBook od Petry Torové: 5+1 tip, jak díky aromaterapii zvládat stres s úsměvem
Autorkou rozhovoru je Veronika Němcová, foto: archiv Petry Torové.