Po letošní zimě, kdy teploty klesaly až k mínus dvaceti stupňům, jsem si uvědomila, že si má pleť zaslouží jarní vzpruhu. Proto jsem se rozhodla vyzkoušet láskyplnou péči argánového oleje, a to hned v několika variantách. Otestovala jsem pro vás 3 různé dostupné varianty argánového oleje a výsledky? Už nejsem “sušená švestka”. Ale holka k nakousnutí… Vtipkuji, ale olej je skvělý, pleť jásá a určitě ho doporučuji…
Strom, plod a v hlavní roli koza
Argánie trnitá (Argania spinosa) je trnitý strom dorůstající výšky až 10 metrů a může dosáhnout věku i 200 let. Má hrbolaté, pokroucené větve, které umožňují šplhání koz. Kozy totiž milují její větvičky a plody. Argánie se vyskytuje převážně v jižní části Maroka v oblastech, které jsou začleněny do chráněných rezervací UNESCO.
Dle tradičního postupu výroby tohoto oleje berberskými ženami bylo potřeba nejprve semena nechat projít kozím trávicím traktem, než mohla být následně semleta a dále zpracována. Tento tradiční postup je vzhledem k jeho pracnosti a časové náročnosti již dávno na ústupu.
Argánový olej se dnes převážně získává lisováním za studena ze semen (plodů). Na výrobu jednoho litru oleje je potřeba cca 30 kg plodů (semen) argánie.

Argánový olej
Pokud se na argánový olej podíváme obecně, můžeme o něm říci, že z významných složek obsahuje:
- tokoferol – vitamin E (antioxidant)
- vitamin A (podpora cévního systému)
- karoteny
- fytosteroly
- esenciální mastné kyseliny

Díky těmto látkám mu jsou připisovány značné antioxidační účinky a prevence předčasného stárnutí. Jeho zvláčňující a vyživující schopnosti chrání pokožku před slunečním zářením a větrem. Výhodou je i jeho rychlá vstřebatelnost.
Doporučuje se pro těhotné v péči o namáhanou pokožku na bříšku, stehnech, pažích, při péči o akné či ekzémech.
Ve své domovině je používán i při výskytu planých neštovic.
Při vnitřním užití se uvádí, že pomáhá snižovat hladinu cholesterolu (pozn. redakce: u nás běžně prodávaný kosmetický argánový olej se pro vnitřní užívání nedoporučuje, v tradiční marocké kuchyni je známý argánový olej vyrobený z pražených plodů argánie).
Testujeme
Kdo by tedy nechtěl po přečtení všech superlativ o argánovém oleji tento elixír mládí vyzkoušet na vlastní kůži. A navíc po zimní dovolené a pleti z mrazů podobné sušené švestce.

A aby testování stálo za to, rozdělila jsem si obličej na tři části, vyzkoušela tři různé druhy tohoto oleje z Maroka a měsíc je pravidelně aplikovala večer na pleť.
TIP redakce: Kvalitní rostlinné oleje toť učiněný poklad pro pleť. A jaké další kromě argánového? Třeba jojobu nebo moringu!
1) Arganový olej, 100% Bio extra panenský, jemně pražený
Na dotek se olej jeví plnější. Má nádhernou jemně nazlátlou až medovou barvičku.
Vůně mi připomíná dobu vánoční při pražení oříšků. Po nanesení na pleť je velmi silná a několik dní mi trvalo si na ni zvyknout. Pak si olej však užívám a těším se na otevření a přivonění k lahvičce.
Ve srovnání s ostatními oleji se nejpomaleji vstřebává, ale po několika minutách (v mém případě 10 minut) pocit mastnoty mizí.
Díky úpravě pražením neobsahuje tolik vitamínů jako olej vyrobený za studena, za vyzkoušení však určitě stojí.
2) Arganový olej, Bio, lisovaný za studena
Na dotek velmi příjemný olej, který se krásně a přitom rychle vstřebává. Barvička je s lehounce smetanovým nádechem.
Vůni tohoto olejíčku bych specifikovala jako pro mne nelibou, tak trošku připomíná uleželý plísňový sýr. Pro zmírnění odéru bych se přikláněla k přidání tohoto oleje do směsi dalších pečujících rostlinných olejů.
TIP redakce: Chcete vědět více o různých rostlinných olejích? Zkuste tenhle článek!
3) Arganový olej, deodorizovaný Bio, extra panenský
Pro tento olej platí na 100% bez vůně i bez zápachu. Barvička je čirá.
Ze všech tří olejíčků se nejrychleji vstřebává. Je příjemné jej používat. Nedráždí smysly. Pocitově mu však něco chybí.
A výsledek? Pleť lehce září!
Má pleť si testování arganových olejíčků užila a dostala toliko potřebnou péči. Zimní suchosti zmizely, vrásky mezi očima se zjemnily a co více, mám pocit, že má pleť opět lehce září.
Můj muž si ale samozřejmě žádných extra viditelných rozdílů nevšiml, natož mezi jednotlivými částmi obličeje. Že by potřeboval brýle?
Zářivou pleť a pokud vrásky, tak jen krásné, Vám přeje
Vaše Kateřina
Autorka článku: Kateřina Langerová. Foto: Pixabay.com.
Vznik tohoto článku podpořila firma Yasminka, děkujeme.
Firma YASMINA CZECH s.r.o. a internetový obchod www.yasminka.cz byl vytvořen s cílem nabídnout zákazníkům kvalitní masážní, esenciální oleje, přírodní mýdla, tělové peelingy, pleťové krémy a přípravky s bylinkami, které nejsou běžně k dostání v České republice. Laboratoř, kde jsou všechny tyto výrobky tvořeny, patří mezi nejlepší výrobce přírodní kosmetiky v celé severní Africe. Naše firma je přímým dovozcem té nejlepší přírodní kosmetiky nejen ze severní Afriky, ale i z dálného východu, zemí Středozemí aj. Máme exkluzivní zastoupení pro ČR a SR. Kosmetika Yasminka je vyrobena ze 100 % přírodních surovin a je vyrobena na základě tisíciletých tradičních receptur.
Zdroje:
- NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, c2014. ISBN isbn978-80-86356-49-5.
- KUSMIREK, Jan. Tekuté slunce: rostlinné oleje pro masáže, aromaterapii, kosmetiku a výživu. Přeložil Viola SOMOGYI, přeložil Oldřich VYHNÁLEK. Praha: One Woman Press, 2005. ISBN isbn80-86356-41-8.
-
Argánie trnitá [online]. [cit. 2018-05-29]. Dostupné z: https://www.celostnimedicina.cz/arganie-trnita.htm
-
Argánie trnitá, Arganový olej. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2018-05-29].
-
Druhy a vůně arganového oleje [online]. [cit. 2018-05-29]. Dostupné z: www.nobilis.cz /blog