Zoofarmakognozie: léčba zvířat, která ctí přírodu

Pes, který sám ukazuje místo, kam mu má terapeutka vmasírovat éterické oleje. Slůně, které chobotem bere z ruky lahvičku s esencí. Opice, která se během hodiny změní z nervózního stvoření na opalující se krasavici. To všechno jsou výsledky metody, kterou ve své praxi uplatňuje a po celém světě šíří Caroline Ingraham. O víkendu uspořádali HappyTails v brněnské ZOO její přednášku s praktickou částí. Kouzlo vůní nemohlo chybět! Tady je reportáž!

Aromaterapie nahrazuje byliny z divoké přírody

Chvílemi jsme měly slzy dojetí v očích. Chvílemi chuť zatleskat. Caroline Ingraham nemusela nic složitě vysvětlovat a dokazovat. Na přednášce v Brně totiž pouštěla videa, která natočila ve své poradně, v ZOO nebo pralesech. Všechna dokazovala jediné: zvířata vědí, co jim pomůže. A nejenom to: vědí i, kolik léku potřebují. O zoofarmakognozii jsme už psali, a proto teď nebudeme složitě opisovat realitu. Caroline Ingraham svou přednášku postavila na konkrétních případech z poslední doby. A pokryla velmi širokou škálu zvířat: od osmiměsíčního slůněte se složitých zánětem po domácího pejska s chronickým průjmem. Na konkrétních případových studiích vysvětlovala, jak postupuje, čeho si má ošetřovatel všímat a jaká pravidla ctít. Tím nejdůležitějším je vždy naprostá volnost zvířat.

Tip redakce: Jukněte na předchozí článek, najdete v něm 3 otázky, na které nám odpověděla přímo Caroline Ingraham.

Pro pejsky připravte švédský stůl!

Caroline Ingraham vždy začíná terapii se zvířecím klientem malým rautem. Naservíruje mu trochu zeleného ječmene, trochu spiruliny, trochu kokosového oleje a růžový prášek. Podle toho, co si pes vybere, nabízí dál éterické oleje a hydroláty. Pokud pojídá kokosový olej, pak zkouší, zda nepotřebuje antibakteriální esence. Pokud si vybere spirulinu, hledá, zda v těle není infekce. To, že našla správný lék, pozná u psů podle toho, že rychle mrkají, přivírají víčka, až se uvolňují a spouští se jim sliny. Pak si éterické oleje natře na ruce a nabízí k olízání, případně masíruje tam, kam si pejsek ukáže. Nejčastěji je to vnitřní stehno zadní nohy.  

Sílu éterických olejů mohou skvěle uplatnit i psí útulky, hotely nebo nemocnice. Přímo z publika vzešel dotaz na psincový kašel. Caroline Ingraham se podělila o zkušenost, kdy poradila majiteli, aby za mříž kotců umístil kbelíky s éterickými oleji ve vodě. Tak, aby mohli přes pletivo k vůním čichat. Do jednoho nechala umístit éterický olej z citronu, do dalšího tymián, do dalšího česnek. Všechny jsou silně antibakteriální. Každý pes si vybral to, co potřeboval. Některý u plotu stál dlouho, jiný si čichl párkrát. Zatímco před tímto pokusem byl na deset nakažených psů zdravý jen jeden, při užívání éterických olejů se poměr otočil. Proto také platí: nepodceňujte u zvířat inhalaci!

Přednáška se týkala domácích zvířat i zvířat žijících v ZOO

Pro léčbu koček volte raději hydroláty 

A právě inhalace je také ideální způsob aplikace éterických olejů u koček. Stačí položit k pelíšku domácí kočky starý látkový kapesník napuštěný esencí nebo přivázat látku na klec tygra v ZOO. Vnitřní užívání a přímá aplikace na kůži nejsou pro kočky vůbec vhodné. Například při léčbě poranění tak můžou majitelé použít třeba heřmánkový hydrolát na vyčištění a pro jeho hojivou sílu, a pak na místo nanést suchý zelený jíl. Ten pomůže zacelení, ránu chrání a dokáže zničit i plísně.  

Tip redakce: Víte, že výrobky Caroline Ingraham se prodávají v ČR? Výhradním distributorem jsou HappyTails, podívejte se na jejich nabídku.

Vůně mohou zlepšit život i zvířatům v zajetí

Jako z romantického filmu byl příběh dvou primátů, které Caroline Ingraham ošetřovala v Lakeview Monkey Sanctuary. Samice při příchodu jakéhokoliv člověka utekla a začala si ubližovat. Samec neustále nervózně přecházel po kleci sem a tam. Jí nabídla éterický olej z růže, který upravuje hladinu ženských hormonů. Jemu pak esenci z jasmínu, která má vliv na hormony mužské. Samice se během několika desítek minut uklidnila tak, že se začala vyhřívat na slunci. To za posledních šest let předtím nikdy neudělala. Po chvíli dokonce začala samce eroticky svádět. Samec se zklidnil dokonce tak, že mu vůbec nevadila přítomnost kameramanů a všech lidí okolo. Krátký sestřih můžete vidět na facebookovém profilu Caroline Ingraham.

Caroline Ingraham a redaktorky Kouzla vůní

Domácí testování na jedničku! 

Protože mám doma zrovna hárající fenku, vyzkoušela jsem následující den také použít růži. Nejprve formou hydrolátu. Dala jsem ovonět, nalila si na ruku a po chvíli i do misky. Fenka vypila cca 150 ml. Protože zatím mé zásoby nejsou tak velké, přešla jsem k éterickému oleji z růže. Nejprve jsem ji nechala čichat lahvičku. Hned začala dorážet na mou ruku a snažila se ji olíznout. Vetřela jsem si proto jednu kapku neředěné esence do prstů a nabídla jí je k očichání. Začala je ihned lízat. Pak chvíli ležela a následně vstala a začala se o mě otírat. Nejprve nastavila zadní nohy, pak i přední. Olej jsem jí vmasírovala jak pod zadní, tak pod přední nohy. Inhalaci jsme opakovaly znovu asi za hodinu. V noci spala klidně a ráno se manžel divil, že na něj nedoráží jako obvykle. O další aplikaci oleje již nejevila zájem. Opět se tedy musím sklonit před Matkou přírodou a poděkovat za skvělý nástroj k pomoci blízkým!

Účastníci semináře Caroline Ingraham v Brně

Ohlasy účastníků semináře

Kateřina Polívková – Dobré vůně: 
“Hluboko se mi uložila informace o tom, že používání éterických olejů a přírodních prostředků může obohatit život zvířat chovaných v zajetí. Krásně to bylo předvedeno právě na videu s dvojicí problémových šimpanzů. Dále se mi líbil přístup Caroline k práci, je ochotná se stále učit a na základě pozorování pozměnit i celý přístup. Jak sama řekla: „Před lety bych to udělala tak, ale teď použiji něco jiného.“

Xenie Bodorík Pilíková – Aromadary: 
“Přednáška se mi velice líbila, jak po organizační stránce, tak překlad, tak samotná paní Caroline Ingraham. Byl to nabitý den plný informací a mě se doslova kouřilo z klávesnice, jak jsem zapisovala. 🙂 Informace byly cenné, protože co je cennějšího než vlastní celoživotní zkušenosti a praxe? Odcházele jsem sice unavená, ale tak nabitá, že jsem šla i pozdě spát, jak jsem všeho byla plná. Děkuji.”

Dokonalá láska: 
“Byla jsem už na jedné přednášce v hotelu Step před dvěma lety. Jsem stejně nadšená a doufám, že se tato metoda bude dále vyvíjet. Caroline je úžasná a je vidět, že se sama stále učí a prohlubuje své vnímání zvířat.”

K. Š.: 
“Děkuji za uspořádání této události. Téma mne opravdu zajímá, jen jsem nevěděla, jak na to. Teď jsem se posunula. Snad tím více pomůžu našim miláčkům.”

Adam: 
“Nový pohled na schopnosti a chování zvířat.”

Anička: 
“Úžasné, více těchto informací pro veterináře.”

Dogtown: 
“Je úžasné, jak paní Ingraham pomáhá zvířatům. Vše je tak přirozené. A je smutné, že lidé zapoměli naslouchat svému tělu. Výběr esencí by měli praktikovat veterináři místo podávání např. kortikoidů. Moc děkujeme a budeme podporovat tuto osvětu!”

Autorky textu: Anna Krutová a Kateřina Polívková, Foto: Anna Krutová.

Partneru článku, tímto děkujeme za podporu.

Anna Krutová

„Jmenuji se Anna Krutová. Chtěla jsem žít bez ibalginu, coldrexu a dalších léků. Začala jsem pěstovat byliny. A nakonec vystudovala Institut aromaterapie. Od mojí původní profese novinářky a režisérky mě osud vane směrem k rostlinám. Je to voňavé, příjemné a návykové .).“

Anna je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze, studovala Holistickou aromaterapeutickou školu v Kyjově a aktuálně je ve výcviku v dynamické bodypsychoterapii. Žije a působí v Brně, kde má také aromaterapeutickou praxi.

Přečtěte si podobné články

4 komentář

  1. Zvířecí schopnosti jsou jistě úžasné. Ale s tím olizováním… Napadá mě – však zvířata (aspoň ta domácí) jsou schopná olízat, sežrat i jedovaté látky, kterými se otráví. Nemůžou jim tedy i uškodit olíznuté éterické oleje?

    1. Dobrý den Keyro,

      na tohle je několi teorií. Ta, která mi připadá srozumitelná říká, že živočichové si v genech nesou informaci o rostlinné říši z podnebného pásma, odkud pochází. Čili, pokud potká česká kočka rulík, ví, že je jedovatý. Ale díky globalizaci jsou u nás dostupné a i pěstované květiny, které odtud nepochází a kterými se právě zvířata otrávit mohou. Napadá mě kytka “tchýnin jazyk”, domovinu má v tropech, viděla jsem ji planě v Indii, a proto se s ní zřejmě může i kočka otrávit.

      Další přístup hovoří o domestikaci versus možnosti výběhu ven, že zvířata v zajetí určitým způsobem svoje schopnosti ztrácí. Vysvětluji si to jako se ztrátou lidského čichu – čich se dá trénovat a zlepšovat, ale musíme mít vjemy – ideálně venkovní (údajně človek-lovec měl čich jako zvířata).

      Čili pokud budete zvířeti nabízet byliny, které jsou pro něj přirozené nebo víte, že jsou neškodné, zvíře si samo vybere, co potřebuje. Musíte je ale nabízet jednotlivě, abyste neschovala pachy či informace za jiné. Takže nabízejte jednotlivé mističky s dobrůtkami a důvěřujte svému zvířeti!

      Krásný den,
      Michaela

  2. Zvířecí schopnosti jsou jistě úžasné. Ale s tím olizováním… Napadá mě – však zvířata (aspoň ta domácí) jsou schopná olízat, sežrat i jedovaté látky, kterými se otráví. Nemůžou jim tedy i uškodit olíznuté éterické oleje?

    1. Dobrý den Keyro,

      na tohle je několi teorií. Ta, která mi připadá srozumitelná říká, že živočichové si v genech nesou informaci o rostlinné říši z podnebného pásma, odkud pochází. Čili, pokud potká česká kočka rulík, ví, že je jedovatý. Ale díky globalizaci jsou u nás dostupné a i pěstované květiny, které odtud nepochází a kterými se právě zvířata otrávit mohou. Napadá mě kytka “tchýnin jazyk”, domovinu má v tropech, viděla jsem ji planě v Indii, a proto se s ní zřejmě může i kočka otrávit.

      Další přístup hovoří o domestikaci versus možnosti výběhu ven, že zvířata v zajetí určitým způsobem svoje schopnosti ztrácí. Vysvětluji si to jako se ztrátou lidského čichu – čich se dá trénovat a zlepšovat, ale musíme mít vjemy – ideálně venkovní (údajně človek-lovec měl čich jako zvířata).

      Čili pokud budete zvířeti nabízet byliny, které jsou pro něj přirozené nebo víte, že jsou neškodné, zvíře si samo vybere, co potřebuje. Musíte je ale nabízet jednotlivě, abyste neschovala pachy či informace za jiné. Takže nabízejte jednotlivé mističky s dobrůtkami a důvěřujte svému zvířeti!

      Krásný den,
      Michaela

Komentáře nejsou povoleny.

%d bloggers like this: