Otevřít v české společnosti téma kojení je jako jít do arény gladiátorů. O tom jsem se sama několikrát přesvědčila a věřte, že píši z vlastní zkušenosti. Doslova vášnivé diskuse se vedou o kojení na veřejnosti, o délce kojení, o tom, jak vlastně kojit a zda je normální kojením uspávat.
Náš úspěšný seriál Voňavá cesta k mateřství se chýlí ke konci. Děkuji vám za zájem o něj. Završíme ho elegantně – ukončením kojení za pomocí vůní.
Jaká je vhodná délka kojení? Individuální!
Od dob komunismu česká společnost přijala za “obecně prospěšnou normu” skutečnost, že matka své dítě kojí. Trochu horší je to s délkou kojení. Ve světě se pohybuje průměrná délka kojení mezi 4 – 5 lety věku dítěte. Zkuste tady vytáhnout prso a nakojit 2 leťáka (natož 4leté dítě). Uvidíte, že na vás i v létě budou blesky lítat!
Obecně se vyjadřuje názor (často i v odborných publikacích), že nad ukončením kojení je vhodné začít přemýšlet mezi šestým měsícem a 1. rokem věku dítěte. Do dvou let by mělo být vše vyřešeno a kojení zdárně ukončeno. Já s tímto tvrzením nejsem v souladu, protože jsem přesvědčena o tom, že každá matka i dítě vědí nejlépe, co potřebují, co jim slouží a čeho je dobré se zbavit. S kojením je to stejné, obě strany poznají, kdy je potřeba se posunout dál a kojení ukončit. Berme také v potaz, že kojení je vzájemná spojená nádoba. Nabídka = poptávka. Tvorba mateřského mléka se odvíjí od toho, jak moc se dítě potřebuje kojit. A dítě? To dokonale pozná, když už kojení matku vyčerpává, nikoliv těší.
To bychom měli. A jak na to prakticky. V podstatě jsou 2 možnosti – samoodstav a řízené ukončení kojení.
Sen jménem samoodstav
Samoodstav znamená, že se dítě rozhodne samo a přirozeně matčino prso odmítne. Samoodstav je sen mnoha maminek, zejména těch, které inklinují ke kontaktnímu rodičovství (jako já). Dochází k němu v různém věku dítěte. Pokud se dítě odstavilo samo, od srdce gratuluji a posílám tip na péči o ňadra.
Recept na směs pro péči o prsa po kojení
- 5k grapefruitu (Citrus paradisi)
- 5k myrty (Myrtus comunis)
- 5k palmy růžové (Cymbopogon martinii)
- 5k geránia růžového (Pelargonium roseum)
Přidejte po 5 kapkách do 30 ml směsi rostlinných olejů – pupalkového, jojobového, sezamového a z pšeničných klíčků. Směsí prsy masírujte 2x denně – masírujte ve tvaru hvězdiček od hrudní kosti směrem k bradavce a pak v malých kroužcích dlaní po celých prsech.
Co když samoodstav nevyjde? Ukončení kojení s mátou
Pak je to na vás a dítěti. Máte na výběr – domluvíte se nebo odstavíte “násilně”, z vlastního rozhodnutí. Osobně mi připadá fér společné rozhodnutí – na začátku jste se také rozhodli spolu s dítětem, že kojit budete. Vůně vám mohou být nápomocny i v tomto tématu – sáhněte po levanduli, mandarince červené nebo pomeranči hořkém pro zklidnění; po pačuli pro racionální uvažování nebo po borovici pokud máte tendenci sklouzávat k výčitkám.
Máta a šalvěj? Ano či ne?
Obecně jsou známy dva éterické oleje, které tzv. ukončují laktaci. Jedná se o mátu peprnou (Mentha piperita) a šalvěj lékařskou (salvia officinalis). Ovlivňování tvorby mateřského mléka mátou peprnou v nedávné době zkoumal Tisserand Institut. Článek si můžete přečíst celý zde. V tomto výzkumu došlo 30 % žen k názoru, že éterický olej z máty peprné skutečně jejich laktaci ovlivnil.
Za sebe a ze své praxe mohu říci, že mátu peprnou pro ukončení kojení (a regeneraci bradavek po něm) doporučuji. Osvědčila se mi nejen jako prostředek pro ovlivnění laktace, ale též si cením jejich zchlazující povahy, která příznivě osvěžuje prsy a ulevuje při pnutí z nahromaděného množství mléka. Mátu peprnou vnímám v otázce kojení užitečnou též tam, kde je potřeba odstranit únavu z přepětí sil a dodat neochvějnou odvahu, že se žena rozhodla správně.
Šalvěj lékařskou doporučuji při odstavovování kojenců použít v případě, kdy hrozí zánět prsu. Podělím se s vámi o směs, kdy už jde do tuhého.
Recept na směs proti zánětu prsu
- 7k šalvěje lékařské (Salvia officinalis)
- 5k geránia růžového (Pelargonium graveolens)
- 5k levandule lékařské (Lavandule officinalis)
Smíchejte uvedené množství kapek éterických olejů s 50 ml plnotučného tvarohu a naneste na prsy. Tvaroh nechte volně zaschnout, omyjte vlažnou vodou a poté vmasírujte stejnou směs éterických olejů naředěnou v 30 ml sezamového oleje a prsy namasírujte.
TIP: Můžete použít též aloe vera gel – samostatně nebo v kombinaci s éterickými oleji.
Vůně jako opora při smutku po dítěti
Některé maminky volí při odstavování možnost od dítěte na 2 – 3 dny odjet. Otevírá se tak možnost ulehčit odstav zvláště těm dětem, které kojení vyžadují velmi často a za přítomnosti maminky by bylo ukončení těžko proveditelné. Také jsem ukončení takto vyřešila a myslím, že to pro mě i syna bylo výrazně ulehčující. Akorát, že mi bylo hrozně smutno. Podělím se tedy s vámi o závěrečný recept, který jsem kombinovala s Krizovými Bachovými esencemi.
Recept na směs při stesku do inhalační tyčinky
- 2k růže damašské (Rosa damascena)
- 3k palmy růžové (Cymbopogon martinii)
- 1k benzoe (Styrax benzoin)
Směs nakapejte do inhalační tyčinky a přivoňte si, když vám tělo sváže úzkost a pocit smutku.
Děkuji za vaši přízeň a zájem o seriál článku Voňavá cesta k mateřství.
Přeji vše dobré, Tereza
Autorkou článku je Tereza Machová, foto: Pixabay.
Děkujeme za podporu hlavnímu partnerovi aroma-webu, firmě Eoné.
Rodinná firma Eoné kosmetika s r.o. se zabývá ruční výrobou celostní přírodní kosmetiky. Eoné začala komponovat a vyrábět první výrobky na prahu nového tisíciletí a můžeme ji nazvat Kosmetikou věku vodnáře. Malosériová výroba zaručuje čerstvost, čistotu a vysokou kvalitu přípravků. Záměrem Eoné bylo přinést na trh naprosto bezpečné a skutečně pomáhající prostředky, zejména pro těhotné ženy a malá miminka. Dnes se Eoné ve svých výrobcích péče o pleť i tělo věnuje všem věkovým skupinám.
Zdroje:
Další díly seriálu:
- Voňavá cesta mateřstvím 1: Když jsou snahy o miminko marné
- Voňavá cesta mateřstvím 2: Nesnáze 1. trimestru
- Voňavá cesta k mateřství 3: Jak prožít 2. trimestr v pohodě?
- Voňavá cesta k mateřství 4: Připravte se na porod s vůněmi!
- Obklopte se při porodu oblíbenými vůněmi! (Voňavá cesta k mateřství 5)
- Jak zvládnout šestinedělí pomocí aromaterapie (Voňavá cesta k mateřství 6)
- 3 tipy pro pohodové kojení (Voňavá cesta k mateřství 7)