Nadšená mýdlařka Anastasia Krasilnikova, která ve své dílně v pražských Lysolajích vyrábí originální mýdla, rozšířila svůj sortiment o luxusní hydratační balzámy. Proč se pustila na tenký led výroby přírodní kosmetiky a čím jsou její balzámy výjimečné?
Na co se v článku můžete těšit:
- Vyzpovídaly jsme mýdlařku Anastasii.
- Připravily jsme pro vás soutěž o dva luxusní balzámy Savon de Lisoleil.
- Jak dopadlo testování balzámů našimi čtenářkami?
Anastasio, Tvá firma Savon de Lisoleil je již zavedenou značkou luxusních mýdel, takže má první otázka směřuje k tomu, co tě vůbec vedlo k tomu, že jsi začala kromě mýdel vyrábět i balzámy?
„Nikdy předtím jsem nepřemýšlela o výrobě kosmetiky, přece jen mám mýdlárnu a mýdla jsou mým hlavním produktem. Ani jsem neměla potřebu si sama pro sebe něco z kosmetiky vyrábět. Nepatřím osobně k ženám, které péči o sebe nějak moc řeší. Minulou zimu jsem ovšem i já pochopila, že už nepatřím k osobám, které nepotřebují žádnou kosmetiku. Začala jsem totiž mít velmi citlivá, podrážděná ramena, která časem začala i šupinatět.
Jelikož jsem si zvykla vše možné řešit olejovou péčí a mám jako výrobce přístup k luxusním olejům v TOP kvalitě, první pomoc jsem si zajišťovala sama a mazala ramena vším, co mi připadalo jako vhodné řešení. Úleva nepřišla. Začala jsem pochybovat o svých schopnostech vybrat si potřebný olej a nakoupila jsem si různé olejové balzámy od jiných výrobců přírodní kosmetiky, avšak ani to nebylo to pravé ořechové.
Pochopila jsem, že si budu muset pomoci sama a tak jsem začala se studiem pokožky, jejích typů a stavů. Při studiu jsem přišla na to, že řeším stav pokožky, kterému se říká dehydratace nevhodným prostředkem, jelikož vodu oleje do pokožky nejsou schopné přivést, ba dokonce naopak, spotřebují i to poslední, co máte, a pleť tak vysuší ještě víc.

Hledala jsem způsob, jak dokážu zadržet vodu v pokožce (hydratovat) a zároveň u toho používat jen oleje, o kterých mám jako mýdlařka dobrou představu. A tak jsem šla pro podporu a pěkné počtení na webové stránky Adély Ráček Seidlové, která uváděla jednoduchý recept na výrobu domácího šlehaného balzámu s hydratační složkou, která měla zajistit zadržování vody v pokožce.
Oleje jsem sice použila jiné, ale hydratační složku – ureu neboli močovinu – jsem ponechala a po 2 týdnech používání jsem si na šupinatění ani nevzpomněla. Balzám už jsem více nepotřebovala a vrátila jsem se ke své denní zkrášlující rutině bez jakéhokoliv přípravku na cokoliv – kromě mýdla samozřejmě. 🙂
Na vlastní pokožce mi tento výrobek báječně fungoval a přinesl slibovanou hydrataci, tak jsem se rozhodla nabídnout řešení i dalším lidem, kteří stejný problém řeší. A tak se objevil v mé nabídce první kosmetický přípravek. Celoolejový balzám, bez vodní složky a tedy i konzervantů, který však obsahuje hydratační složku, a opravdu funguje několika směry: hydratuje, vyživuje a chrání.“
Použití urey (močoviny) v olejovém produktu je opravdu neobvyklé a pionýrské. Většina šlehaných másel a balzámů na trhu se skládá z kombinace bambuckého másla a kokosového tuku. Jaká másla a tuky jsi použila ve svých balzámech?
„Ano, zvláštností mých balzámů je především použití hydratační složky (která je rozpustná ve vodě) v celoolejovém produktu. Urea dělá největší kouzlo a balzám je tak opravdu hydratační a funkční. Pokožka ureu dobře zná, tělo ji samo produkuje, proto je pokožkou vítaná. Avšak, aby se urea rozpustila a začala v balzámu fungovat, musíme jí ve vodě rozpustit . Základním předpokladem je použití tohoto balzámu na vyloženě mokrou pleť, s větším množstvím vody.

Dovolím si říci, že druhou výjimečností mých balzámů je složení másel a olejů, které jsem využila. Na rozdíl od klasických šlehaných balzámů tvoří základ mých balzámů organické nerafinované mango máslo. Práce s ním je trochu náročnější a nebývá tak vzdušné jako bambucké máslo, mnohem lépe se roztírá a nezanechává mastný, rádoby upatlaný pocit.
Navíc mango je perfektní máslo na hojení a regeneraci lipidové vrstvy pokožky. Z tvrdých másel je krásným spoluhráčem manga cupuacu máslo, které pochází z Amazonie a kromě svých zvláčňujících schopností má jednu velice neobvyklou schopnost, kterou jsem využila ve výrobě, a to schopnost spojovat se s vodou. Při použití balzámu ovlivňuje to, jak rychle půjde z balzámu pomocí vody udělat emulzi, která se na pokožce dobře roztírá.

K těmto dvěma kouzelným máslům jsem pečlivě vybírala i tekuté oleje. Především jsem do balzámu zařadila jojobový olej, který je svou strukturou nejblíž lidské pokožce. O něco větší zastoupení má v balzámu makadamiový olej, výborně fungující na aknózní nebo zralou pleť.
V základu každého balzámu najdete kromě výše uvedených olejů a másel ještě 3 další naprosto kouzelné oleje, a těmi jsou olivový skvalan, marulový olej a yangu olej, které přispívají k vytvoření jemného vyhlazeného pocitu na pokožce. V každém z 5 balzámů je také ovesné hedvábí, které pokožce zaručuje hladkost a sametovost, a navíc eliminuje lepkavý či mastný pocit.“
Složení balzámů je opravdu luxusní a promyšlené do detailu. Je jejich složení odlišeno i podle typu pleti/pokožky? Komu je doporučuješ používat a jak?
„Složení balzámů se liší podle typů pleti a každý má navíc různé CO2 extrakty a jsou ovoněna vzácnými absolue. Celkem je v nabídce 5 druhů balzámů. Papája – Oves – Lípa je určen pro ekzematickou pleť. Obsahuje k již uvedenému základu olej z papáji a ovesný lipidový olej, CO2 extrakt ovsa a je ovoněn lípovým absolue.
Pro mastnou pleť je určen balzám Vodní meloun – Klanopraška – Jasmín (olej z vodního melounu a hroznových jadérek, CO2 extrakt Schizandra a ovoněno jasmínovým absolue).
Zralá pleť bude profitovat z balzámu s olejem z granátového jablka a pupalky, CO2 extraktem z klikvy a vůní Frangipani.

Pro normální pleť je tu balzám s kaméliovým olejem a CO2 extraktem z měsíčku, který není nijak ovoněn, a balzám Baobab – Černý rybíz – Levandule, který obsahuje baobabový a kaméliový olej, CO2 extrakt z černého rybízu a levandulové absolue.
Co se týče obecně použití, balzámy pro normální typ pleti jsou hutnější a výživnější, ostatní 3 balzámy jsou lehčí. Převážně byly balzámy vyrobeny jako noční výživná péče o tělo, ale složení olejů a variabilnost dovoluje používat balzám i na obličej a také jako denní péči, stačí dát méně balzámu a více vody či hydrolátu než u noční péče.“
Z nabídky si skutečně vybere každý s ohledem na potřeby své pleti. Balzámy jsi uvedla na trh minulý rok na podzim a vím, že jeden z balzámů již získal i nějaké ocenění, o co přesně šlo?
„Jsem moc ráda, že balzám pro ekzematickou pleť Papája – Oves – Lípa hned po uvedení na trh oslavil první úspěch na pražském Green Beauty Marketu, kde se účastnil soutěže v kategorii BODY a u návštěvníků pop-upu získal největší přízeň.
Bylo to pro mě obrovské překvapení, protože jednak soutěžil s renomovanými a různě ECO certifikovanými značkami, kde nad výrobkem určitě kouzlí výzkumný tým několika vzdělaných lidí, na rozdíl ode mě, která si vše zařizuje sama, a jednak protože to byl první kosmetický výrobek, a ne mýdlo, u jehož výroby se cítím jako ryba ve vodě.“
Tip redakce: Přečtěte si také rozhovor s Nasťou (nejen) o tom, co ji k výrobě mýdel přivedlo a jak vznikla její vlastní mýdlařská dílna.
Soutěž o 2 balzámy Savon de Lisoleil
Vyhrajte s námi 2 luxusní balzámy a otestujte je na vlastní kůži!
Soutěžní otázka: Kolik balzámů a mýdel má celkem mýdlárna Savon de Lisoleil aktuálně v nabídce?
Své odpovědi pište výhradně na e-mail: soutez@kouzlovuni.cz do 31. 5. 2019. Na začátku června vylosujeme 2 šťastlivce, které odměníme. Nezapomeňte uvést svoje jméno a poštovní adresu. 🙂
PS: Do slosování můžete být zařazeni pouze 1×, však to znáte.
Výherce soutěže: Petra Konečná a Cyril Říha, gratulujeme!!!

Testováno na vlastní kůži odvážných žen! Jak to dopadlo?
Pro test balzámů jsem oslovila své kolegyně, známé a klientky. Testovaly jsme všech 5 druhů. Test probíhal jeden měsíc a zkušenosti a pocity z něj si můžete přečíst níže. (Nabídku všech balzámů najdete tady.)
„Balzám Kamélie – Měsíček jsem používala jako noční péči“ (Simona)

Velmi mě potěšilo, že jsem měla možnost testovat neparfémovanou variantu, v poslední době si na sebe nerada dávám cokoli ovoněného. Balzám jsem používala jako noční péči na pleť a ruce, lokty a předloktí, které jsem měla po zimě vysušené. Ze začátku mě překvapilo, že se má používat na mokrou pokožku a taky že mi tak malé množství má vydržet na měsíc!
Nakonec jsem si vždy před rozetřením balzámu postříkala obličej hydrolátem a ruce navlhčila vodou. Musím říct, že to bylo velmi příjemné. Konzistence, přirozená vůně surovin a pleť si vyloženě užívala tuto luxusní péči. Stav pokožky se mi zlepšil, hydratoval, vypnul. Také hodnotím velmi pozitivně luxusní skleněný obal, který je vratný.
„Balzám Granátové jablko – Klikva – Frangipani mi pomohl se suchou pokožkou na obličeji a na nohou“ (Jarka)
Jsem kategorie 50+, zaměřila jsem se na dvě pro mě problematická místa – suché holeně a obličej. Po zimním období jsem měla pokožku obličeje suchou a hrubší na tvářích. Po měsíčním používání balzámu je pokožka hebčí, ale ne úplně hladká, řekla bych, že zlepšení je cca o 75 %. Holeně určitě nejsou vysušené jako před začátkem používání balzámu.
Jelikož je balzám hodně mastný a trvá delší dobu, než se vstřebá, musela jsem hodně myslet na to, kdy ho budu aplikovat. To bylo i půl hodiny předtím, než jsem si šla lehnout, abych jej neutřela do ložního prádla. Z tohoto důvodu balzám nehodnotím jako uživatelsky úplně pohodlný, ne vždy jsem měla tolik času. V porovnání s běžnými krémy trvá i déle „zapracování“ balzámu do pokožky.
Na obličej jsem ho používala hlavně na noc, nebo když jsem nešla ven (např. o víkendech). Vůně se mi hodně líbila. Oceňuji, že je balzám ve skleničce, a ne v plastu, design je pro mě důležitý. Líbí se mi jeho jednoduchost.
„Balzám Baobab – Černý rybíz – Levandule mě dostal svou nevtíravou vůní a ekologickým obalem“ (Lenka)
Balzám je v krásném a navíc ekologickém skleněném obalu, který bude ozdobou každé koupelny. Co mě vyloženě nadchlo, bylo jeho luxusní složení. Už při prvním použití mě zaujala jemná, nevtíravá vůně, která nijak nepřebíjela vůni později použitého parfému. Ze začátku jsem měla trochu problém s aplikací balzámu přímo na mokrou pokožku rovnou po osprchování, ale rychle jsem si zvykla a časem i ocenila „ušetřenou“ osušku.
Balzám byl lehoučký, dobře se roztíral. Pokožka po jeho nanesení byla trochu mastná, ale poměrně rychle se vpil a pocit mastnoty ustoupil. S pokožkou žádné zvláštní problémy nemám, trochu dehydratovaná místa mám jen na holeních a pažích. Po aplikaci balzámu byla pokožka celého těla krásně hebká, sametová a dehydratace ustoupila.
„S balzámem Vodní meloun – Klanopraška – Jasmín se těším na svůj každodenní zkrášlující rituál“ (Martina)
„Balzám Papája – Oves – Lípa mě překvapil složením i luxusním obalem“ (Marie)
Děkuji za možnost zúčastnit se testování, výrobek splnil moje očekávání a stav pokožky se viditelně zlepšil. Konzistence balzámu je lehká, příjemná. Jako možný problém, který dokáže i odradit, je aplikace za mokra. Já jsem aplikovala po koupeli a usušení – nanesla jsem potřebné množství a vodu jsem doplnila pak. Docela dobře se roztírá i za sucha, ale pak efekt hydratace není tak výrazný. Vůně byla příjemná, po ovsu.
Za sebe bych uvítala v této kombinaci více svěžesti. Velmi se mi líbil i luxusní obal, je pro mě důležitý, a také složení. Čtu prakticky všechny etikety na výrobcích a tento mě velmi mile překvapil.
Tip redakce: Přečtěte si také test solných mýdel v naší redakci!
Děkujeme Anastasii za představení svých balzámů a odvážným ženám za testování a zpětnou vazbu! Přejeme hodně spokojených klientek a úspěchů v podnikání a těšíme se na další zajímavé výrobky!
Partnerem článku je firma Savon de Lisoleil. Foto: Savon de Lisoleil, Pixabay.com.
„Značka luxusních ručně vyráběných mýdel Savon de Lisoleil (Mýdla z Lysolaj) vznikla v roce 2016 jako malá rodinná manufaktura. Pod touto značkou vznikají mýdla s unikátním designem a luxusním složením. Pro ruční výrobu přírodních mýdel jsou používány jak tradiční, tak vzácné rostlinné oleje a másla. Mýdla jsou voněna výhradně éterickými oleji anebo voní přirozeně po olejích v jejich složení. Tj. při výrobě mýdel nejsou používány syntetické vůně (tzv. vonné oleje), tenzidy, silikony, parabeny či jiné zdraví škodlivé složky.“