„Nevysvětlitelná“ neplodnost. Jaká je její skutečná příčina?

Vytoužené dítě přichází na svět jako výsledek konstelace dvou osobních historií. Jedna je příběhem holčičky, kterou byla žena v dětství, a druhá příběhem chlapce, jímž byl muž. Tyto dětské příběhy se řídí pevně danými zákonitostmi i náhodnými okolnostmi, které mají vliv na nevědomou dynamiku partnerského vztahu. A ty se celou svou vahou odráží na plodnosti či neplodnosti páru.

Přečtěte si…

  • jak se ženská touha po dítěti liší od mužské,
  • příběh ženy, které se nedařilo otěhotnět,
  • možné příčiny „nevysvětlitelné“ neplodnosti (členská část),
  • kdy nám příroda nedovolí se rozmnožovat (členská část),
  • kdy se rodí nejvíc dětí a proč (členská část).

Miminko se rodí ze tří nevědomých tužeb. Z touhy otce, matky a ze své vlastní touhy přijít na svět a žít

Touha ženy je nesrovnatelná s touhou muže

Pojďme se podívat na dva rozdílné světy, které se od pradávna setkávají.

Žena nosí dítě a musí ho přivést na svět. Roli sehrává celé její tělo, uplatňuje se v ní celá její sexualita a mateřství. Ztělesňuje veškerý osud její ženskosti.

Touha po dítěti se rodí už v raném dětství a závisí na tom, jakým způsobem holčička vnímá a zvnitřňuje mateřskou péči a lásku, které se jí dostává. Přibližně od dvou let věku chová v náručí medvídka nebo panenku a napodobuje maminčina gesta. Tak vzniká první zárodek její vlastní touhy po dítěti. Druhou důležitou fází vývoje touhy po dítěti představuje oidipovské období, kdy se holčička cítí být matčinou rivalkou, a pohled otce, prvního muže jejího života, je pak pro osud její ženskosti rozhodující.

Tyto vývojové fáze pak ožívají a rozvíjí se v dospělosti, v milostném vztahu s mužem, který v její plodnosti sehraje rozhodující roli.

Touha muže po dítěti se často v dospělém věku mísí s touhou učinit ženu šťastnou.

Příběh ze života klientky, která otěhotněla po mnoha letech, mnoha vyšetřeních a zákrocích

Když se podíváme na její životní příběh, narodila se rodičům, kde zklamala hned od začátku svého otce. Narodila se jako holčička. Nebyla v očích rodičů nikdy dost dobrá, přestože se skvěle učila. Byla velmi poslušná a dělala, co se po ní chtělo.

Jenže vše bylo ze strachu a z touhy zavděčit se a být přijatá. Otec se netajil tím, že chce, aby byla kluk. Dokonce to dával otevřeně najevo i před druhými lidmi. Možná „selhal“ ve svých očích, ale to už je jeho příběh. Vraťme se k této ženě, která si do života odnesla, že ať udělá cokoli, nestačí to.

Osm let se jí nedařilo otěhotnět. Po druhém IVF se vajíčko uchytilo a narodila se zdravá holčička. Tato žena u porodu málem přišla o život, ale nevzdala se, zabojovala a bojuje dál.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele programu Bylinky našich babiček 2.

Objednejte si Bylinky našich babiček 2

Přihlaste se

Darina Hájková Ellingerová

Darina se v aromaterapii zaměřuje na práci s duší a emocemi. Zajímá ji psychosomatika a souvislosti v oblasti vztahů. V praxi pedikérky a manikérky se setkává s příběhy lidí, které jí rozšiřují obzory při práci s klienty v rámci aromaterapie. Informace a inspiraci získává z četby psychologických knih a seminářů. Je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze a členkou Asociace českých aromaterapeutů.

Co o sobě říká?
„Fascinují mě mezilidské vztahy a miluji zvířata. Nejvíce kočky. Vidím propojenost mezi vztahy v domácnosti a vitalitou domácích mazlíčků. Jejich chování a zdraví vnímám jako indikátor pro lidi, kteří s nimi sdílí prostor. Aromaterapii vítám jako jemnou a zároveň silnou pomocnici v životních situacích.“

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: