Mydlářské slunce z Lysolají a test solných mýdel

O nadšené mydlářce Anastasii Krasilnikove jste si již mohli přečíst v našem nedávném rozhovoru a nyní vás zvu na exkurzi do její dílny v pražských Lysolajích. Tam vznikají originální a zajímavá mýdla. Pro mě zcela neznámá byla mýdla solná, tzv. solné kameny. Zpočátku mě nijak zvlášť nezaujala, ovšem jen do té doby, než jsem zjistila, jak úžasné vlastnosti mají. Jak jsou prospěšná pro lidi s citlivou, ekzematickou a jinak namáhanou pokožkou, kterých máme všichni ve své rodině a širším okruhu přátel a známých spousty.

Z tohoto důvodu jsem požádala Nasťu, zda bychom mohli udělat test solných mýdel a zda by se s námi podělila o znalosti a zkušenosti právě s těmito neobvyklými mýdly. A nejen s nimi ?. (Předchozí rozhovor s Nasťou najdete tady)

Savon de Lisoleil = mýdla plná slunce

Anastasia se rozhodla založit svou firmu Yellow Soapmarine, s.r.o. skoro před 2 lety a první várku 50 mýdel prodala před rokem a půl. Kolotoč různých schvalování provozovny a certifikací prvních výrobků je zdlouhavá anabáze a chce to pevné nervy. Výroba kosmetické produkce je sice živnost volná ohlašovací, ale podléhá regulacím. Každý výrobce musí mít také certifikát bezpečnosti produkce. Mýdla z Lysolají jsou certifikována akreditovanou laboratoří v Anglii.

Mýdla prodáváš pod svou značkou Savon de Lisoleil. Přiznám se, že zpočátku pro mě byl název těžko zapamatovatelný a vyslovitelný. Nyní už je mi jasné, že je to mýdlo z Lysolají ?. Jak tato značka vznikla?

Mýt se takovým mýdlem je opravdu zážitek!

“Když jsem přemýšlela o tom, jaká je moje značka a co vlastně chci dělat, tak jsem toužila po něčem, co je tradiční a klasické, jako mýdlo samotné, avšak aby to bylo moderní mýdlo, vyráběné s použitím znalostí, které dneska o mýdle máme. Takže francouzské „Savon de“ v názvu je ta klasická část, kombinace „soleil“ (francouzsky slunce) a Lysolaje řešila jak jedinečnost názvu v právním slova smyslu (dnes je opravdu složité vymyslet něco, co nikdo nemá a nebude se chtít s vámi o název soudit), tak obsahovalo odkaz na místo výroby a zároveň řešilo i tu modernější část názvu značky. A tak značka Mýdla z Lysolají vznikla.

Takže vyrábím mýdla klasická tradiční, ale zároveň chci, aby nebyla úplně standardní a využila moderních možností výroby. Proto dělám mýdla luxusnějšího složení, vzhledu a balení, která by se lišila od toho množství přírodních produktů, které na trhu již jsou. Rada bych vyráběla zážitky pro své klienty, předávala s mýdlem pocit jejich jedinečnost a výjimečnosti, chtěla bych, aby se měli rádi a rozmazlovali se.”

Jaké produktové řady vyrábíš?

“Momentálně vyrábím dvě řady mýdel. První řada je tradiční klasické mýdlo, jehož receptura je vyvážená tak, aby mýdlo dobře pěnilo, bylo odolné a nebylo velmi náchylné na rozmáčení a aby bylo pečující a nevysušovalo. Tato řada obsahuje 7 rostlinných olejů a másel, jak pro výrobu mýdla tradiční kokosový a olivový olej, tak oleje vzácnější jako babassu nebo jojobový vosk. Na ovonění používám také buď tradiční éterické oleje, jako tea tree nebo lemongrass, tak vzácné absolue frangipani.

Druhou řadou je neobvyklé solné mýdlo, které naprosto zbožňuji. Vyrábím také na základě těchto sérii mýdla firemní, reklamní nebo i svatební. Tato mýdla pak mají vlastní krabičku a provedení, třeba s firemním logem.”

Právě o existenci solných mýdel jsem se u tebe dozvěděla poprvé. Co tě přivedlo na nápad je vyrábět?

“Solná řada je druhou řadou mýdel, kterou jsem uvedla do výroby a svého sortimentu. Mám vždy docela problém se zavedením nového produktu, dlouho přemýšlím, zda je to ono, co teď chci mít a co to má umět a zda ta receptura bude dobrá. A v tu dobu jsem přemýšlela nad jiným konceptem, který, doufám, dopadne tento rok a docela se to vleklo a pochopila jsem, že ten koncept ještě není zralý. Takže jsem to úplně otočila a zeptala jsem se, co vlastně umím dobře a vím, že receptura bude dobrá. A „docvaklo“ mně, že to budou právě solná mýdla. Jsou nestandardní, výrazná, mají vlastní charakter, který nejde přehlédnout. Navíc jsou to nejlepší mýdla, které jsem kdy měla.”

V čem se tedy solná mýdla liší od „normálních“ přírodních mýdel?

Solné mýdlo s aktivním uhlím

“Od obyčejných mýdel se solná liší právě vysokým obsahem soli – kamenné, mořské nebo himalájské. V mých mýdlech je jí malinko víc než 30 % z celkové váhy mýdla. A právě sůl určuje vlastnosti tohoto mýdla a diktuje podmínky pro výrobu. Aby vůbec mýdlo dokázalo udělat nějakou pěnu, musejí se použít ty nejpěnivější oleje pro základ mýdla jako třeba kokosový tuk, kterého je v takovém mýdle největší množství. Sůl provede nějaké kouzlo s kokosovým olejem, který je jinak v mýdle vysušujícím olejem a tato kombinace vytvoří ze solného mýdla vytrvalce ve sprše. Toto mýdlo je extrémně tvrdé, nedokážete v něm udělat prstem ďolíček, nemokvá, nenatahuje do sebe vodu a pak se neroztéká v mýdlence nebo v rukou. Ve výsledku máte mýdlo, které vám déle vydrží při použití, déle si ho můžete užívat. Sůl má navíc detoxikační účinky, dokáže pokožku hluboce pročistit. Jakoby vytáhnout z ní veškerou špínu, což velice oceníte hlavně v letních měsících, protože toto mýdlo dokáže na sebe navázat i ten nejjemnější prach a pyly, které se během dne na vás doslova nalepí. Lehký peelingový efekt u těchto mýdel ale téměř neucítíte. Vůbec necítíte škrábání soli, mýdlo je svou texturou stejné jako obyčejně mýdlo, ale sůl jemně odstraňuje odumřelé buňky a lehce masíruje.”

Vlastnosti, o kterých mluvíš, mě právě u těchto mýdel úplně nadchly a taky je ráda používám. Pro koho jsou tato mýdla tedy zejména vhodná a proč?

Mýdlo s léčivým bahnem z Mrtvého moře pomáhá lidem s problematickou pokožkou.

“Solná mýdla jsou vhodná skoro pro každého. Avšak velké množství soli a vysoký obsah kokosového tuku ve složení nemusí sedět úplně každému a u citlivějších osob může působit jako vysušující. Proto ani pro normální pokožku toto mýdlo nedoporučuji používat bez přestávek. Buď střídat podle ročních období anebo používat pár dní v týdnu. Doporučila bych, aby se uživatel hodně orientoval podle svých pocitů z tohoto mýdla.

Jsou svědectví, že solná mýdla pomáhají lidem s ekzémem nebo lupénkou. Velmi často nastává zpočátku určitá reakce, stejně tak, jako se u těchto nemocí stává při prvních dnech pobytu u moře. Poté nastává zklidnění a hojení.

Solná mýdla jsou vhodná i pro péči o obličej. Tady bych ovšem doporučila, aby uživatel pak „stáhnul“ pH například pomocí pleťové nebo květové vody a oleje, stejně tak, jako po použití obyčejné vody, jejíž pH je malinko vyšší, než by si pokožka obličeje přála. Tělu a rukám většinou zásaditější prostředí mýdla nevadí.

Mám také na 100 % vyzkoušené, že solná mýdla jsou schopná zbavovat zápachu, proto mám vždy malý kousek v kuchyni. Stačí 2x umýt ruce a třeba po rybě nezůstane ani stopa!”

Které mýdlo z Tvého sortimentu je tvé nejoblíbenější a proč?

“Vyrábím celkem 8 solných mýdel a snažila jsem se, aby si každý pro sebe mohl najít tu nejlepší variantu. Já mám nejraději dvě mýdla z této série. Solnou palmarosu s růžovým jílem a humánním hedvábím převážně kvůli té vůni a pak solné se sektem, kvůli úplně pro mě zázračné huňaté pěně, za kterou mýdlo vděčí právě sektu.”

Tip redakce: přečtěte si také rozhovor s mydlářkou. Řemeslo může být i uměním!

Solné experimenty ve sprše! (test mýdel)

Pro test solných mýdel jsem oslovila své kamarádky, známé a klientky. Testovaly jsme 7 druhů solných mýdel (1 druh – s pivem, aktivním uhlím a jalovcem – nebyl k dispozici, byl zcela vyprodán). Test probíhal jeden měsíc a zkušenosti a pocity z něj si můžete přečíst níže. (Nabídku všech mýdel najdete tady)

Monika – testovala čistý solný kámen

Těžko si vybrat jedno – všechny vypadají lákavě!

“Měla jsem možnost vyzkoušet solné mýdlo s mořskou solí, které je na oko úplně obyčejné a bez zbytečné parfemace, ale musím říct, že jsem byla mile překvapená, i když mýdlu zcela neholduji. Je příjemně hebké, příjemné na dotek po umytí a perfektně hydratuje. Syn trpí na ekzémy a dcera dostává injekce na podporu růstu. Poslední měsíce jsme po injekcích měli alergické reakce, které jsme konzultovali s lékaři v Motole. Proto mi to nedalo a zkusili jsme mýdlo po tuto dobu i na tělo a musím říct, že jsem byla mile překvapená. Nemohu říct, že nám alergie úplně vymizela, ale svědivý pocit a fleky na těle určitě. Co se týče mě, přivydělávám si úklidem v domácnostech, tudíž mé ruce dostávají opravdu zabrat. Solné mýdlo je pro mé ruce hotovým balzámem ?.”

Zoja – testovala solný kámen skořice, mandarinka, vanilkový pudr

“Mám skořicové – úžasně voní, jemně, nenásilně a krásně obrušuje.  Při mytí tvoří jemnou pěnu, pocit po umytí je příjemný. Používám ho tak 2x do týdne, téměř mi neubylo, takže si budu ještě dále užívat…. Na to, aby mi zmizela celulitida nebo se její projev zmírnil, ho mám chvíli. Budu testovat dál a děkuji za tuto možnost.”

Jitka – testovala mýdlo solný kámen se sektem

Kdo by odolal mýdlu se sektem :-)?

“Vlastně to byla to má první zkušenost s mýdlem. Ve sprše preferuji mycí gely a oleje. Mýdla jsem měla “zaškatulkovaná “na mytí rukou. Hned po prvním umytí jsem byla velice mile překvapená. Plet byla hebká, jemná a příjemně voněla. Teď, když přemýšlím o tom asi měsíčním testování…těšila jsem se na každé mytí! Určitě vnímám, že moje pleť, krk i dekolt jsou hladší a skvěle pomáhá i chodidlům! Miluji sekt, snad jsem měla i více chuti ho popíjet ? a jen tak být…jindy zas být víc aktivní snad díky rozmarýnu. Další pozitivem bylo, že mýdlo nezměklo a zachovalo si pevný tvar.”

Jana- testovala solný kámen humánní hedvábí a bahno z mrtvého moře

“Mám velmi suchou pleť, dříve ekzematickou, tak jsem byla zvědavá, jak bude reagovat na solné mýdlo. Mýdlo totiž jinak vůbec nepoužívám, vystačím si s vodou a oleji. Když jsem si ho vybalila, tak mě překvapila tuhost, která ani po namočení nezměkla, což je příjemné. Mýdlo příjemně voní a i pěkně vypadá v koupelně. Když jsem se s ním umyla, tak při mydlení bylo na těle příjemné. Po spláchnutí zůstala jemná vůně. Bohužel ale moji suchou plet velmi vysušovalo. Pomohlo mi, že jsem se s ním myla jen jednou týdně a to bylo v pořádku.”

Anička – testovala solný kámen se smetanou

“Moc se mi líbí na mýdlo nezvyklý obal. Nejdříve mi mýdlo úplně nevonělo. Myslím, že je to tím, že si člověk zvykl na všechny ty vůně a parfemace v tekutých mýdlech. Postupně jsem si zvykla a vůně není nepříjemná. Vadil mi hranatý tvar mýdla, než se omydlí. Mýdlo jen málo pění a pokožka ještě, když je mokrá, trochu “drhne”. Ale když se osuší, je krásně hladká a jemná. Vybrala bych si asi mýdlo jiné vůně, ale i tak jsem byla spokojená.”

Lucka – testovala solné mýdlo s humánním hedvábím a palmarosou

Mýdlo s hedvábím tvoří jemnou pěnu.

“Solné mýdlo jsem používala poprvé, proto mě překvapilo, že pění mnohem méně, než klasické mýdlo. Krásně voní a je příjemné na dotek. Kůže po něm nezůstává vysušená, jako u klasického mýdla, ale je příjemně hladká. Vzhledem k tomu, že mám problematickou pleť, občas trochu štíplo, když jsem měla nějaký akutní problém na pleti, na druhou stranu mi viditelně pomohlo při hojení drobných potíží. Jsem s ním spokojená a budu ho ráda používat i dále. Tím, že méně, ale dostatečně pění a kvalitně myje, neubývá tak rychle, jako klasické mýdlo, takže si jej budu moci užívat o to déle.”

Andrea – testovala solný kámen biosmetana a levandule

“Už 10 let nepoužívám skoro žádná mýdla ani mycí gely. Jednak proto, že mám suchou kůži a přišla jsem na to, že je mi bez nich líp. Ani se pak nemusím krémovat. Kdežto když použiji cokoliv, co mě sice vyčistí, provoní, tak mě to i vysuší. To jediné, co občas použiji, jsou mycí přírodní oleje a mořská sůl. Proto mě varianta solného mýdla zaujala. Ráda jsem udělala výjimku a neměla jsem žádná očekávání. A jsem nadšená a vlastně velmi překvapená. Že to je mýdlo, ale není to mýdlo. Všechno to, co nemám ráda, to nemá:

Smetana pěstí a vyživuje pokožku.
  • nevysušuje,
  • nevoní příliš, aby to pak přebilo vůni mého parfému,
  • nepění příliš, prostě to nemám ráda,
  • není kluzké a vůbec v rukou ani dětí neklouže.

A má přesně to, co potřebuji:

  • velmi jemnou parfemaci,
  • pevnou až tvrdou konzistenci, takže nepřipomíná mýdlo, ale spíš lufu,
  • jen velmi jemně pění, ale příjemně se s ním omývá,
  • a sůl miluju, protože cítím, jak čistí fyzicky i energeticky,
  • použila jsem párkrát i na obličej, po náročném dnu a nastala úleva i v myšlenkách honících se stále hlavou.

Stala jsem se věrnou fanynkou. Jiná asi používat nebudu, ale tohle si ráda koupím znovu.”

Děkujeme za recenze a doufáme, že vás článek inspiroval a obohatil nejen o informace z oblasti přírodní péče o pokožku. Anastasii přejeme hodně úspěchů s jejími krásnými a prospěšnými výrobky a těšíme se na další inovativní mýdlovou řadu!

Autorkou rozhovoru je Petra Torová, Foto: archiv Savon de Lisoleil.

Partnerem článku je firma Savon de Lisoleil.

“Značka luxusních ručně vyráběných mýdel Savon de Lisoleil (Mýdla z Lysolaj) vznikla v roce 2016 jako malá rodinná manufaktura. Pod touto značkou vznikají mýdla s unikátním designem a luxusním složením. Pro ruční výrobu přírodních mýdel jsou používány jak tradiční, tak vzácné rostlinné oleje a másla. Mýdla jsou voněna výhradně éterickými oleji anebo voní přirozeně po olejích v jejich složení. Tj. při výrobě mýdel nejsou používány syntetické vůně (tzv. vonné oleje), tenzidy, silikony, parabeny či jiné zdraví škodlivé složky.”

Petra Torová

"Už v dětství jsem chtěla být alchymistkou. Fascinovaly mě vůně, magický svět destilace a chemie obecně, kdy ze dvou látek vzniká třetí, úplně jiná. Tato fascinace mě přivedla ke studiu chemie na vysoké škole a pak dále k přírodním vůním, aromaterapii, bylinkám a přírodnímu léčení."
Petra vystudovala Institut aromaterapie, v současnosti studuje Školu přírodních terapií v Českém Krumlově. Je členkou Asociace českých aromaterapeutů, vede kurzy aromaterapie pro veřejnost, kurzy výroby přírodní domácí kosmetiky, specializuje se na využití darů přírody pro zdraví a krásu ženy.

Přečtěte si podobné články