Celý minulý rok jsme spolu strávili nad voňavými články s aromaterapií rozdělenou podle barev a pěti elementů. Začali jsme domácím aromaterapeutickým minimem, které by měl znát každý, kdo se rozhodne aromaterapii doma používat pro sebe nebo třeba pro malé děti. Dnes zakončujeme 5. z pětice elementů, elementem vody a zároveň 7. článkem v pořadí.
A cyklus se uzavírá přímo v prvopočátku, u zdroje. Vždyť element vody je označován za latentní tvořivou sílu, ze které jsme všichni vznikli, za nehybný bod počátku i zániku. Jako když se otáčí kyvadlo a vlivem gravitační síly se v bodě nejvíce vzdáleném rozhoduje, zda bude pokračovat v otáčení dopředu nebo se vrátí zpět. Tak takový je element vody, jako ten malý okamžik, ve kterém zdánlivá nehybnost v sobě obsahuje zdroj nekonečné tvořivé energie.
Fialový je zimní obzor, hluboká studánka i divoká řeka
Podle klasického rozdělení barev podle 5 elementů by měla být barvou elementu vody modrá, podle budhistické tradice naopak bílá a někdy dokonce oranžová nebo černá. Mě tento nesoulad mátl a rozhodla jsem se vyjít, pro někoho překvapivě, z automatické kresby, ve které se fialově zobrazují vodní zdroje. Tenhle koncept jsem tak přejala, že mi připadá naprosto přirozený, zkuste se na něj naladit. Představte si mrazivý zimní podvečer, sníh leží všude kolem vás a zapadající slunce zbarvuje oblohu do fialova. Nikdy jindy, než v zimě jsem takhle jasnou fialovou v přírodě neviděla.
Elementu vody z ročních období odpovídá zima, ze světových stran sever, z denní doby noc a z činností spíše nečinnosti, tedy odpočinek, hluboká relaxace, spánek, klid a meditace. Fialovou milují malé děti a také snílci, kteří se na jemné vlně vody nesou. Zrození je totiž zařazeno podle přírodních tradic k elementu vody. Energie vody je zdánlivě nehybná, odpočívá stejně jako medvěd uložený k zimnímu spánku, aby mohla na jaře vyrazit ve své plné kráse a síle vstříc jarnímu dobrodružství. Z vnitřních orgánů odpovídají tomuto elementu ledviny a močový měchýř, kvalitu elementu poznáme také podle kvality kostí. Z vnějších orgánů jsou propojeny s elementem uši (sluch) a vlasy.
Rozhodnost, vůle, odvaha, ale i strach
Psychologicky je voda spojována s moudrostí, vírou, duchovnem, ale i rozhodností, silou vůle a odvahou. Lidé s výrazným elementem vody bývají vnitřně citliví, zaměření do svého nitra. Často pracují se svými sny nebo do snového světa unikají před realitou. Navenek vynikají silnou odvahou a schopností jít si za svým. Voda je tvůrcem života, a tak i vodní typy jsou tvořitelé, myslitelé, duchovní, skladatelé, fotografové nebo malíři. Svůj velký potenciál využívají k vnitřnímu tvoření. Ledviny a element vody jsou také o práci se strachem. Když jsem se zadumala nad tímto tématem, přišla mi odpověď: „Strach? Z čeho? Není co ztratit, když nic neočekáváš.“ A tak nic neočekávejme a naučme se žít v přítomnosti, Tady a Teď.
Harmonie a disharmonie elementu vody v těle
Lidé pevní v elementu vody se projevují odhodláním, odvahou a rozhodností, mezilidsky jsou spíše introverti, ale to neznamená, že jsou nutně uzavření. Naopak nedostatek elementu vody může vyústit až v přílišnou odevzdanost, bojácnost a uzavřenost nebo naopak v nestálost, netrpělivost a někdy až k syndromu vyhoření.
Praktické způsoby harmonizace pomocí aromaterapie
Pro snílky, tvůrce a introverty ráda sahám po světle fialové levanduli (Lavandula angustifolia), která dodá klid, inspiraci i hloubku. Při nedostatku energie u mě jednoznačně vede cedr himalájský (Cedrus deodara) se svojí nevtíravě zakořeňující a posilující schopností. Síla vůle, to je to, co nám často chybí, nejenom v zimě. Mým velkým oblíbencem je také jalovec (Juniperus communis), také ideálně himalájský, já zkrátka ty Himaláje miluji a když to jde, sháním místní oleje. Jalovec si ovšem lidé vybírají málo často, až příliš moc provokuje k akci, a to se někdy snílkům nechce, vrátit se ze svých obláčků zpátky na zem a podniknout kroky k realizaci ve hmotě. Jalovec také velmi výrazně přeměňuje – negativitu s pozitivismus, nevíru v duchovno, stagnaci v akci a toho se dá krásně využít. Pokud jsou ledviny oslabeny a klientovi nevoní jalovec ani cedr, někdy je „obcházím“ jiným olejem – rozmarýnem, který také krásně probudí ze zimního spánku. Všechny výše zmíněné oleje používám ve své synergické směsi Voda k provonění prostor i do fialových svíček. Ale protože ledviny jsou párový orgán, někdy je potřeba posílit naopak jin, odpočinek, pevnost a taky trošku snovost a inspiraci, nahlédnout do hlubin nekonečné moudrosti. A proč na to nejít s gerániem (Pelargonium graveolens), šalvějí muškátovou (Salvia sclarea) nebo třeba jasmínem (Jasminum sambac)? Jemný druh jasmínu najdete v mé luxusní terapeutické směsi pro tento element. A málem bych zapomněla na mého nejoblíbenějšího pomocníka proti zimním chmurám a smutkům – pomeranči sladkému (Citrus dulcis). Na ten já nedám dopustit.
Jako hlavní oleje pro element vody vybírám tentokrát 2 zástupce – souhru protikladů jinu a jangu, protože protiklady se zkrátka přitahují.
Odevzdejte se jemné podmanivosti geránia
Ženskou energii elementu vody nejvíce vystihuje jemná hravá víla, trošku svůdná, trošku rozkošnická a veselá. Harmonie, spokojenost a celistvost jí kouká z očí. Někdy až dětská naivita… Každopádně je to velká pomocnice pro všechny přelétavce. Ale pozor, její jemnou sladkost, zejména geránia růžového milují i muži! Ve vztazích navíc navozuje harmonii a porozumění. Geránium ve své domovině údajně dorůstá do výše malých keříků, na rozdíl od našich truhlíkových muškátů. Geránium je uváděno jako příklad afrodisiaka, já bych ho ale spíše zařadila do škatulky sebepřijetí.
“Přijímám se taková, jaká jsem. Jsem dokonalá.”
Pro někoho je vůně geránia synonymum pro stáří a nudu, nenechte se odradit a hledejte dál kvalitní lahvičku se zajímavým obsahem, určitě neprohloupíte!

Magická moc jalovce si vás podmaní
Naopak jako zástupce mužské energie elementu vody vybírám jalovec, magického průvodce do světů našim zrakům ukrytých. Jalovec je v Himalájích používán jako tradiční ochranné vykuřovadlo, kterým se každé ráno vykouří celý dům. Aby ne, náročné podmínky života v horách potřebují silné jedince odolné vůči všem nemocem těla i ducha. Odvážné, uvědomělé a schopné komunikovat s živly a entitami přírody. Vždyť jinak by místní lidé dlouho nepřežili.
Schopnost naladit se do jiných sfér i do svého středu má podle mě jalovec bezpochyby, nepředvádí své síly, ale je pevný a rozhodný a svou sílu neváhá použít, je-li to potřeba. Krásný průvodce na rozcestích a v jakýchkoliv těžkých životních situacích. Doporučuji se nenechat odradit a zapátrat po skutečně vysokohorským větrem ošlehaném kousku. Pozor ovšem, používat s rozumem, dětem a citlivým lidem není zapotřebí, případně použijte jemnější verzi z jalovcových bobulí. Jalovec podle některých zdrojů není doporučován v těhotenství a při onemocnění ledvin, ale podle (2) nebyly kontraindikace podloženy, každopádně vždy používejte zejména na kůži i pro inhalace kvalitní čerstvý olej.
A jalovcem, mou nejoblíbenější transformační bylinou, pomyslně uzavírám náš seriál…

Bonus recept: Solné zábaly na neduhy
Použití soli jako léčebného prostředku je velice známé, sůl dokáže aktivovat tělo i ducha, podporuje detoxikaci a při aplikaci na kůži pomáhá vytahovat ven z těla vše nežádoucí. V kombinaci s vodou a vhodnými éterickými oleji je skvělá k očistě těla, mysli a duše. Necítíte-li se ve své kůži, je vám divně, smutno nebo třeba vyháníte nemoc, vyzkoušejte koupel či sprchu se solným zábalem s jalovcem. Základem je kvalitní hrubozrnná sůl. Na trhu seženete bílou mořskou sůl, růžovou, černou, diamantovou, je z čeho vybírat. Do hrsti soli nebo mističky se solí přikápneme 2-3 kapky éterického oleje a naneseme lokálně na kůži, kde se necítíme dobře, necháme chvilku působit a poté opláchneme vodou. Při kašli vmasírujeme na hrudník, při zánětu močového měchýře na bedra a podbřišek, při emocích spíše na krk nebo čelo. Sůl můžeme také rozpustit ve vaně. Pozor, nedoporučuji pro malé děti.
Bonus recept: Cukrové zábaly pro účinnou relaxaci
V poslední době jsou v módě cukrové scruby. Kvalitní třtinový cukr je smíchán s olejem a voňavou pečující složkou a směsí jsou následně odstraňovány odumřelé buňky a doplňována výživa organismu. Na Vánoce jsem se rozhodla scrub vyzkoušet a připravila jsem směs do dárkových lahviček typu zavařovaček. Přeci jenrychlejší, když do sklenice vložíte ruku. Poměr je velice jednoduchý, použijte tmavý cukr asi do ¾ lahvičky a zalijte ho rostlinným olejem lisovaným za studena asi 1 cm nad hladinu cukru. Doporučuji mandlový nebo jojobový olej, slunečnicový olej je na mě moc mastný. Zamíchejte a přidejte pár kapek geránia. Opravdu stačí pár kapek, geránium je velmi výrazné. Vyživuje pokožku a organismu pomáhá hluboce relaxovat a regenerovat. Geránium by mělo být bezpečné i pro děti, ale u dětí vždy opatrně a jen to, co jim příjemně voní a nedráždí pokožku.
Použitá literatura:
- MOJAY, Gabriel. Aromaterapie pro léčení duše: jak obnovit emocionální a mentální rovnováhu pomocí esenciálních olejů. Praha: Alternativa, c2000. ISBN 978-80-85993-64-6.
- TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. ISBN 9780443062414.
Článek včetně receptu vyšel v Časopise pro Kvalitní život: duben + květen 2017. Autorkou článku je Michaela Lusílija Makulová, Simbis. Foto: Pixabay.
Další díly seriálu:
- 1. část seriálu – Domácí aromaterapeutické minimum
- 2. část seriálu – Element ohně a ylang-ylang, to je láska, smyslnost, vášeň i radost
- 3. část seriálu – Element kovu a cypřiš přemění vaši stagnaci v inovaci
- 4. část seriálu – Sladkost zemité skořice rozehřeje nejedno srdce (země)
- 5. část seriálu – Smyslnou atmosféru vykouzlí vůně kardamomu, vanilky a pomeranče
- 6. část seriálu – Vyrazte za dobrodružstvím s citronovou trávou, ukáže vám cestu!
Pozvánka
Od září začíná v Plzni nový běh cyklu kurzů s aromaterapií podle 5 elementů – Vůně přírody, přidejte se a ponořte se do tajamství vůní bylin. Aktuální termíny najdete v kalendáři akcí Simbis.