Olej z černého kmínu je mimořádný. Už ve starém Egyptě sloužil jako univerzální léčivo vyšších vrstev. V současnosti je oblíbeným předmětem zkoumání vědců. Asi jim také zavoněl – má velmi výrazné aroma i chuť. Jeho účinky jsou tak fascinující, že bychom se s nimi měli podrobněji seznámit všichni: pomáhá totiž s alergiemi, ekzémy a slabou imunitou.
Přečtěte si…
- Jakou má černý kmín historii a čím je výjimečný?
- S léčbou jakých obtíží nám umí díky svému (téměř zázračnému) složení pomoci?
- Recept na orientální léčivý med na podporu trávení a další tipy na užívání černuchy.
Černucha setá a její výjimečná semínka
Semínka černuchy seté, jak se správně jmenuje onen „černý kmín“, jsou podobně jako kmín, mák nebo třeba sezam hojně využívanou přísadou do pečiva.
Na celém Středním východě (a nejenom) se odedávna přidává do potravin pro zlepšení chuti i podporu trávení. Malá, tvrdá, černá semínka černuchy jsou známá i z evropských tradic, hlavně těch magických: míchala se s nimi vykuřovací směs proti čarodějnicím.
Olej z černuchy: všelék faraonů
Olej žluté barvy se lisuje za studena ze semen černuchy seté (Nigella sativa) a pro své významné léčebné účinky se užíval již ve starém Egyptě, v Asii a Africe. Dodnes je součástí tradičních medicínských systému v Číně a Indii.
Jako léčivo faraonů je popsán ve slavném Ebersově papyru ze 16. století př. n. l., v němž se popisuje stav tehdejší farmakologie. Semínka černuchy byla nalezena v Tutanchámonově hrobce, ale i v Turecku na 4000 let starých nalezištích.
Černucha setá je původem z Asie, Středního východu a Evropy, ale v dnešní době se pěstuje hlavně v Indii. Černý kmín je velmi ceněn pro svá semena, která obsahují až 40 % oleje, 22 % proteinů, aminokyseliny, redukující cukry, slizy, alkaloidy, organické kyseliny, třísloviny, pryskyřice, hořčiny a další minoritní látky.
Více než sto skvělých ingrediencí v jednom oleji
Surový olej z černého kmínu je bohatý zejména na polyenové (60 %), monoenové (24 %) a nasycené (16 %) mastné kyseliny. Dále obsahuje tokoferoly, steroly a βkaroten. Celkem to je přes sto bioaktivních látek! Také vitaminy A, B1, B2, B3, B6, D, E a F, kyselinu listovou, minerální látky, fosfor, železo, zinek, měď a hořčinu nigellin. A také určité množství éterických olejů (až 2.5 %), dále monoterpeny karvon, limonen, a-pinen a p-cymen.
Hlavní mastné kyseliny obsažené v oleji jsou kyselina linolová, olejová, heptadekanová, palmitová a stearová. Pro svůj vysoký obsah kyseliny linolové bývá často srovnáván s oleji z pupalky či brutnáku. Nicméně výzkumy ukazují, že olej z černého kmínu je prostě jedinečný. Svým složením totiž působí na lidský organismus systémově, a to při vnitřním i vnějším použití.
Partnerem seriálu je společnost Saloos.
Působí zevnitř i zvenku
Olej z černého kmínu působí výrazně proti nepříjemným alergickým reakcím, bohužel dnes tolik rozšířenému problému dětí, teenagerů i dospělých.
Látky v oleji obsažené jednak posilují zdravou funkci imunitního systému, a k tomu uvolňují křeče hladkého svalstva, tedy i průduškové spasmy způsobující alergický kašel.
Olej má také vysokou antioxidační a protizánětlivou aktivitu a významně působí proti nežádoucím bakteriím. A kromě spasmolytického, broncho-dilatačního účinku je navíc hepatoprotektivní a antihypertenzní. To vše hlavně při vnitřním užívání.
Zevně mazán je balzámem, trápí-li nás suchá, citlivá či lehce podrážděná kůže. Pokožku přirozeně chrání, regeneruje a podporuje její přirozenou obranyschopnost.Je doporučován při léčbě onemocnění kůže, jako je psoriáza a ekzém.
Tady bych doporučila univerzální základní mix rostlinných olejů – černý kmín, konopný olej a olej z pupalky. Potřebuje-li postižené místo více promastit, tak ještě všlehat za studena bambucké máslo.
Ve směsi s včelím voskem se využívá při zklidnění popálenin, potlačování kožních infekcí, proti bolesti kloubů nebo proti vráskám. Používá se jako základní složka do masek nebo jako přísada do masážních olejů. Semínka černuchy můžete pak přimíchat do tělových peelingů.
Pokud budete míchat masážní směsi, zjemníte výrazou vůni černuchy květinovými éterickými oleji. Jako optimální se jeví růže či geránium, případně třeba ylang ylang, všechny známé svým pozitivním vlivem na pokožku. Pro efekt detoxikační skvěle funguje kombinace s citrusy nebo jehličnany.
Nevěsta v závoji, smrkačka a láska v mlze
V češtině oplývá černý kmín mnoha jmény. Většinou se v nich vyskytuje slovo kmín – královský, křížový, domácí. Nádherný je její lidový název nevěsta v závoji nebo láska v mlze. Zdá se, že i naši předkové si výjimečných účinků tohoto oleje vážili.
Jak ještě se černuše seté lidově říká?
Černé koření domácí, černicha, černuc, černý kmín římský, černý kmín šabrejový, černý římský koriandr, český elebor, falešné koření černé, falešný elebor, kmín mateřský, koriandr římský, obyčejný kmín, planý kmín, semena černé cibule (Indie), smrkačka, šabrej.
Dobrůtka s příchutí černuchy z orientální kuchyně
Orientální léčivý med s černuchou
Budeme potřebovat:
- 500 g medu
- 5 polévkových lžic zrnek černuchy
- 2 polévkové lžíce oleje z černuchy
- 1 polévkovou lžíci mletého zázvoru

Postup:
Všechny přísady smíchejte. Vyčkejte 1 týden, než med ochutnáte. Tato směs, která je pokládána za přírodní posilující jídlo, je velmi ceněný v Orientu. Podávají se 1 až 2 lžíce denně. Naše evropské snídaně a odpolední svačiny tento med ocení namazaný na krajíci chleba.
Já jsem původní recept trochu upravila. Hlavně jsem použila menší množství, přece jen, co kdyby se to nepovedlo… Aktuálně čekám ten týden, až bude hotovo. Ale už olíznutí lžičky při přípravě mne přesvědčilo, že je to dobrůtka! Semínka mají tendenci stoupat na povrch medu, stačí občas dobře promíchat.
Použila jsem:
- 250 g kvalitního květového medu
- 5 čajových lžiček zrnek černuchy (lehce jsem nadrtila)
- 5 čajových lžiček oleje z černuchy
- 2 čajové lžičky mletého zázvoru
- ½ čajové lžičky mleté skořice
- 3 kapky extraktu z vanilky
- 3 kapky éo bio pomeranč
Archiv Kouzla vůní a olej z černuchy
Z článku Jak na alergie s aromaterapií:
„Ráda bych zde zmínila olej lisovaný ze semen černuchy seté. Ve studiích byl prokázán vliv na mírnění projevů alergií – senné rýmy, ekzémů a astmatu. Tento olej je velmi vhodný pro vnitřní užití, protože působí systémově. Aplikaci zevně na pokožku využijeme dvojím způsobem.
Olej je výborný na regeneraci a hojení poškozené pokožky u ekzému, ideálně jako doplněk jiného nosného oleje, ale také ho můžeme využít jako nosič pro éterické oleje při masáži hrudníku a zad na zmírnění dýchacích obtíží a při astmatu, protože působí protikřečově a napomáhá odhlenění. Na zmírnění senné rýmy je možné olej kapat do nosu (1 kapka do každé nosní dírky),” píše Petra Hyťhová.
Z článku 3 byliny pro zmírnění alergie:
„Výzkumy ukázaly, že olej z černuchy seté je silně protizánětlivý, antimikrobiální, antiparazitální, snižuje horečku a obsahuje mnoho antioxidantů. Pokud se týká tématu alergií, zajímají nás nejvíce protizánětlivé účinky.
Mezinárodního výzkumu se účastnila i dětská klinika Městské nemocnice Ostrava. Testy byly provedeny na pacientech s alergickou rýmou, bronchiálním astmatem a atopickým ekzémem. Lékaři pacientům podávali 40–80 mg tohoto oleje / 1 kg váhy člověka za den. To by mohlo být u 50kilového adolescenta maximálně jedna čajová lžička denně. Konkrétně bylo prokázáno, že olej z černého kmínu snižuje nejvíce projevy alergické rýmy, při které klienty svědí nosí, teče řídký hlen, mají záchvaty kýchání a nelze běžně fungovat bez medikace.
Jak olej z černého kmínu užívat?
Vnitřně! Pokud trpíte na pylovou alergii, pak je nejvyšší čas začít. Ideální je totiž pojídat olej 3 – 4 měsíce předtím, než vám nastane nejhorší jarní období. Podle studie organizované v Iráku se ale zlepšení u téměř poloviny pacientů projevilo už po třech týdnech. Dejte si každé ráno jednu čajovou lžičku na lačno. Dětem můžete přimíchat do medu, jogurtu nebo přidat do ranní čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny. Jako prevenci ho můžete zařadit i do olejové zálivky na salát. Osobně mi moc chutná s jarními ředkvičkami. Dospělí si mohou dávku zvýšit až na tři čajové lžičky denně.
Přes kůži: Při akutní rýmě ho můžete vmasírovat přímo do kůže na nosu a také do hrudníku. Přidat ho můžete i do masážního nebo tělového oleje. Je ale celkem aromatický, tak dávejte pozor s dávkováním,“ píše Anna Krutová.
Římský kmín je něco jiného, neplést!
Šabrej kmínovitý (Cuminum cyminum) je jednoletá rostlina z čeledi miříkovitých. Semen se užívá jako koření a jsou známa pod názvem římský kmín nebo kumín. Semínka jsou podobná kmínu, ale jsou větší a zelenohnědá. Především však mají jinou vůni a hořkou chuť, takže se navzájem tato koření nedají nahradit.
Recept na okurkovou rajtu
V tomto receptu bych římský kmín klidně zkusila vyměnit za kmín černý, jen je potřeba jeho semínka dobře a najemno nadrtit. Rajta bude trochu pikantnější, ale to ničemu nevadí. A k okurce bych přidala ještě nasekané ředkvičky nebo ředkev.
Budeme potřebovat:
- misku nadrobno nakrájené salátové okurky
- 1/2 zelenou chilli papričky
- 1 malou červenou cibule
- hrst najemno nasekaného čerstvého koriandru
- sůl podle chuti
- pepř černý podle chuti
- 1/2–1 lžičku mletého římského kmínu
- bílý jogurt
Postup:
Okurku, cibuli, chilli papričku a koriandr nakrájíme na velmi jemné kousky. Přidáme koření a jogurt, vše promícháme a necháme v lednici uležet cca 1 hodinu. Podáváme k bramborovým a zeleninovým pokrmům v malém množství.
Černuchou proti ďáblu
A ještě ten vykuřovací recept! Směs se používala hlavně v německy mluvících oblastech k vykuřování o Valpuržině noci na zahánění čarodějnic a temných sil a ochranu před ďáblem. Myslím, že tahle „vůně“ by nejspíš zahnala leccos… 🙂 Smíchá se semínko černuchy, pískavice a ločidlo čertovo lejno (pryskyřice asa foetida).
Partnerem článku je firma Saloos.
Saloos je největší český výrobce certifikované aromaterapeutické biokosmetiky v ČR. Pro výrobu svých značkových přípravků používá výhradně rostlinné oleje lisované za studena. Jako první v ČR dokázal splnit velmi náročné podmínky certifikace a od roku 2007 je držitelem ochranné známky CPK bio. Firma Saloos vyvíjí a vyrábí přípravky s přírodním složením v nejvyšší BIO kvalitě. Posláním Saloos je přirozená péče o pokožku, jakož i dosažení celkové harmonie těla a duše.
Foto: Pixabay.com, autorka.
Zdroje:
- KUSMIREK, Jan. Tekuté slunce: rostlinné oleje pro masáže, aromaterapii, kosmetiku a výživu. Přeložil Viola SOMOGYI, přeložil Oldřich VYHNÁLEK. Praha: One Woman Press, 2005. ISBN 80-86356-41-8.
- RÄTSCH, Christian. Vykuřovadla – Dech draka. Praha: Kořeny, 2016. ISBN 978-80-905766-8-1.
- Nigella sativa. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2019-10-30]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Nigella_sativa
- Šabrej kmínovitý. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2019-10-30]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Šabrej_kmínovitý
- Koření v ajurvédě – římský kmín. Jóga dnes [online]. [cit. 2019-10-30]. Dostupné z: https://www.jogadnes.cz/joga/koreni-v-ajurvede-rimsky-kmin-3692/
- Černucha – účinky na zdraví. Bylinky pro všechny [online]. [cit. 2019-10-30]. Dostupné z: https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/1935-cernucha-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani
- VINKLEROVÁ, Kateřina. Netradiční oleje s antimikrobními účinky. Zlín, 2015. Diplomová práce. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, fakulta technologická.
- HEGER, Tomáš. Systémové působení silic ve vztahu k imunitě. Brno, 2017. Skripta konference Aromaterapie a imunita. Z.S. Aromaterapie a Bylinky.