V článku se podíváme jak na vykuřovadla poskytující nám svou energii, tak i na energii v rostlinách. Co vlastně ta bylinná energie je, kde se bere, jak ji vnímat, proč se jí zabývat? Rozmarýnem jsem své přispění do programu Bylinky našich babiček začínala a rozmarýnem i uzavírám. Jde totiž o energeticky velmi mocnou bylinu! Ať i vás síla rostlin obejme a očaruje, jako se to stalo mě.
Tentokrát se podíváme víc do hloubky, do energie vykuřovadel. Z různých úhlů pohledu. Nastíním, jak já vnímám energetickou práci s vykuřovadly.
Tímto článkem se dostáváme na konec cyklu. A vlastně, podobně jako je tomu v přírodě, i na nový začátek. Po 12 dílech k tématu vykuřování a bylinkových tradic našich předků jsem já rozhodně o něco dál. Moc doufám, že i vás moje příspěvky v rámci Bylinek našich babiček něco naučily, něco otevřely, někam posunuly. První článek z cyklu najdete tady.
Pomocníci na cestě
Jedním z mých průvodců na cestě energie rostlin je Wolf-Dieter Storl a jeho knihy. Vřele doporučuju. Málokdo dokáže o tomhle tématu sdělit tolik jako on. Mám ho ráda nejen já, ale i zbytek redakce, takže na jeho knihy píšeme průběžně recenze.
K tomu dodávám, knihy a jiné zdroje jsou fajn, ale co je při práci s rostlinami nejvíc, to je osobní zkušenost, prožitek, napojení. Důležité je v přírodě mezi rostlinami pobývat, sledovat je, komunikovat s nimi. A to prostě musíme konat každý sám.
Samotný sběr a pozdější využití je už takovou třešinkou na dortu, kterou nás rostliny obdarovávají. Nicméně tento přístup je značně “ezoterický” a bez osobní zkušenosti těžko vysvětlitelný i pochopitelný.
To určitě poznáte sami. Je obrovský rozdíl využívat bylinky nasbírané vlastnoručně např. o svátku svatého Jana s požádáním a poděkováním rostlinstvu přímo na louce a koupit si třeba v lékárně nasáčkovanou heřmánkovou drť “bez ducha”. Ale ještě opakuji, je dobré zažít si to na vlastní kůži.
…