A proč ne blín, rulík a mandragora? To jsou přece ty “pravé” přísady do lektvarů a kouzelných mastí. Jenže jednak jsou dnes povětšinou chráněné a k tomu obsahují látky jedovaté a ovlivňující naše vědomí. A přestože bývají uváděny i mezi bylinnými vykuřovadly historie, já je ke zkoušení nedoporučuji. Raději objevujme a zkoumejme “magické” vlastnosti běžných a bezpečných bylinek. A Valpružina noc může být ideální pro “čarodějné” rituály s rostlinami. Ty, které jsem vybrala, jsou tradiční k odehnání zlých duchů, ochranu obydlí a podporu lásky. V článku se dozvíte, i kdy a jak je vhodné sbírat bylinky k vybranému účelu.
Čarodějnice, Valpružina či Filipojakubská noc, Beltan, Beltine, různá jména pro svátek, kterým se definitivně Kolo roku překlápí do světla a tepla. Dnes se tento svátek slaví v noci z 30. dubna na 1. května. Ale původně byl jedním ze svátků odvozovaných od cyklů Měsíce a slavil se o úplňkové noci nejbližší 7. květnu, což je datum přesně v polovině mezi začátkem jara a léta. Já osobně vnímám měsíční svátky jako typicky ženské a není náhoda, že všechny tři zmiňované rostliny nesou poselství Venuše.
Zkuste “živý” oheň
Z původního smyslu svátku a jeho rituálů moc nezůstalo. Vlastně jen tradice ohně. Jeho očistná síla a “magická” moc přinášet světlo však již dnes oslavována není. Zbylé pálení „čarodějnic“ je vlastně takovou karikaturou dávných oslav.
Ano, oheň byl hlavní náplní svátku. Uhasil se oheň v domě a vykřesal nový. Skrze dva ohně se prováděl dobytek, skákalo se přes něj, tančilo kolem. A dodnes by oheň zapalovaný v předvečer této noci měl být “živý”, tedy založený pomocí tření dřívek a troudu. Kdo to někdy zkusil, potvrdí, že je to pěkná “makačka”.

Posvátná plodnost
Další energií, s níž je tento svátek silně spojený, je ta sexuální. Hlavně plodivá síla Země a přírody, v tomto čase nejsilnější. A tak dávalo smysl ji oslavovat. Požehnání v tomto čase pomáhalo pozdější sklizni. Trochu zjednodušeně je Beltine vnímám jako spojený s nevázanými sexuálními orgiemi.
Smyslem však byla kromě plodnosti přírody i oslava vnitřního ohně. Prý se na tento den uzavírala manželství na zkoušku časově omezená na rok a den. Důležitým aspektem tohoto svátku je také oslava Boha, Bohyně a jejich spojení pro pokračování života, což souvisí se vším již jmenovaným.
Omyjte se v ranní rose
Bohyní svátku je krásná zářivá Brigit, tradičně ozdobená květy a pučícími březovými větvičkami. V noci se sbíraly přírodní ozdoby na zkrášlení domu, kde měly uvítat první květnové Slunce.
Stromem svátku je ochranný jeřáb. V noci se z něj odřezávaly větvičky na výrobu ochranného amuletu – rovnoramenného křížku svázaného červenou nití. Nemáte-li v blízkosti jeřáb, využijte břízu. I ona se takto používala. Křížek doma pověste na nejvyšší místo. Ochrání vaši domácnost před vším zlým. Říkalo se…

Sympatický rituál je omytí tváře ranní rosou při východu slunce 1. května. Ideálně rosou zachycenou v poupatech hlohu s prosbou o dar krásy a svěžesti.
Jednou z celkem snadno dostupných bylin svátku je popenec. Natrhejte si ho v noci a upleťte z něj věneček, s ním na hlavě pak rozpoznáte v lidech zlé čaroděje… Prý…
…