3 oblíbené recepty na voňavé vánoční dárky

Je doba adventu, čas zklidnění, rozjímaní a setkávání s přáteli při adventních koncertech či popíjení svařeného vína na vánočních trzích. Začíná také předvánoční shon, přejeme si nadělit svým blízkým originální dárky, ale znáte to – všichni všechno mají a nic nepotřebují, navíc poloviny z toho, co mají doma, by se potřebovali v rámci minimalismu zbavit. Sama na tom nejsem jinak. Je hodně těžké vymyslet něco originálního, co by jim udělalo radost. Aspoň u nás v rodině to tak je. Takže stále větší oblibu získávají dárky tzv. spotřebitelné a ještě lépe recyklovatelné a obnovitelné. Mezi ně patří všechny doma vyrobené sušenky, čokoládky, marmelády a další mňamky a také dárky typu domácí přírodní kosmetiky.

Výroba domácí kosmetiky jako vášeň

Výroba domácí přírodní kosmetiky je mou vášní a radostí a s originálními a voňavými vánočními dárky mám posledních pár let v kruhu rodiny i kamarádek docela úspěch. Už dopředu se mě ptají, co chystám (to je samozřejmě tajemství) a případně si i objednávají to, co se jim líbilo a vonělo minule. Také mi přinášejí obaly již vypotřebovaných výrobků během celého roku, já je vymyji a vydesinfikuji lihem a po opětovném naplnění jsou připraveny opět k obdarování při nejbližší příležitosti. Kruh se tak uzavírá.

U doma vyrobených dárků – potažmo kosmetiky máte jistotu, že je to zaručeně originál a máte kontrolu nad kvalitou a složením.

Zaručuji Vám, že těmito vlastnoručně vyrobenými dárky potěšíte nejen své maminky, tety, kamarádky, babičky, ale i své mužské členy rodiny. Můžete vánoční domácí tvoření spojit s vánočním dýchánkem a vyrábět dohromady s kamarádkami a užít si jedinečný den nebo večer. Nezapomínejte hlavně na sebe, a když zjistíte, že se vám vlastně nechce tento úžasný dárek ani nikomu dávat a chcete ho pro sebe, tak si to dopřejte! Vy jste sama sobě největší kamarádkou!

3 recepty na domácí výrobu voňavých vánočních dárků

Když jsem vybírala jednoduché a účinné recepty do tohoto článku, tak jsem nakonec došla k tomu, že se všechny vztahují k hýčkání a krášlení při koupeli.

Takže Afrodity hurá do koupelny!

1. Očistný peeling s himalájskou růžovou solí

Prvním receptem je očistný peeling s himalájskou růžovou solí. Himalájská sůl je plná minerálů a má očistné účinky na energetické úrovni. Ráda peeling používám po náročných dnech, jednáních, nebo jen tak v pátek večer pro očistu po pracovním týdnu. Obsahuje jojobový olej, který pokožku krásně vyživuje a chrání, hlavně teď v zimním období.

Kombinace éterických olejů – šalvěj lékařská, levandule úzkolistá a citronela, uvolňují psychické napětí, čistí mysl od zbytečných myšlenek a obnovují psychickou rovnováhu. Odplaví všechen stres a člověk je jak znovuzrozený!

Potřebovat budete

 • 80 g růžové himálajské soli
 • 30 g jojobového oleje (můžete použít i jiný za studena lisovaný olej)
 • 5 kapek éterického oleje (éo) šalvěj lékařská (Salvia officinalis)
 • 5 kapek éo levandule (Lavandula angustifolia)
 • 2 kapky éo citronela (Cymbopogon winterianus)
 • Skleničku s patentním uzávěrem nebo ozdobnou zavařovací skleničku

Peeling použijte na vlhkou pokožku a očistěte se od hlavy až po paty!

2. Šumivé koule do koupele

Po důkladné očistě se ponoříme do koupele a použijeme šumivé koule, populární bath bombs, které není složité si vyrobit doma.

Potřebovat budete

Recept na 3ks šumivek – bath bombs

 • 30 g jedlé sody
 • 20 g kyseliny citrónové potravinářské
 • 10 g kukuřičného škrobu
 • 1 lžíce levandulových květů (nebo jakákoli jiná kombinace – květy růže, měsíčku)
 • Cca 10 kapek éo levandule (Lavandula angustifolia)
 • 3 lžíce olivového oleje (mandlového, kokosového apod.)

Všechny složky těchto šumivek jsou k dostání v běžných supermarketech – kromě éterických olejů. Nejprve smíchejte v misce sypké složky, pak přidejte éterické oleje a olej. Rukou promíchejte a tvarujte kuličky nebo dejte do formičky, třeba od muffinů. Nechejte 2-3 dny vyschnout a pak už hurá do koupele!

Při koupeli se v teplé vodě rozvine naplno vůně levandule a vy se krásně relaxujete po dni plném stresu, shánění dárků, úklidu a pečení cukroví…

3. Šlehané tělové máslo

Přichází čas pohýčkat své tělo a vyživit ho dotekem a pečujícími oleji. Čas na šlehané tělové máslo, jemné a nadýchané. Stačí pouze 3 ingredience, abyste si vyrobili jedinečné nadýchané tělové máslo, které se krásně roztírá, hýčká a vyživuje pokožku i pleť.

Potřebovat budete

 • 50 g bambuckého másla
 • 30 g kokosového oleje
 • 5 kapek éterických olejů
  • 1 kapky éo geránium růžové (Pelargonium graveolens var. roseum)
  • 4 kapky éo růžové dřevo (Aniba roseodora)
  • nebo jiná kombinace dle vašeho výběru a preferencí
 • 1 zarovnanou lžičku kukuřičného škrobu – pro lepší vyšlehání bambuckého másla
 • Ozdobnou skleněnou nebo plastovou nádobku

Bambucké máslo a kokosový olej po odvážení rozpustíme na vodní lázni a pak dáme nádobu do mrazáku. Po cca 15 minutách vyjmeme, na povrchu olejů by měla být krusta, kterou rozlámeme a lehce ztuhlou, ale tekutou směs, začneme šlehat ručním šlehačem na vysokých obrátkách. Těsně před koncem šlehání přidáme éterické oleje.

Příjemné tvoření vánočních dárků!

Všechny tyto voňavé (nejen) vánoční dárky si naplňte a zabalte do hezkých skleniček, obalů, dóz, ozdobte např. washi páskami, samolepkami, visačkami se jménem apod. Kreativitě se meze nekladou.

Každý dárek tak bude neopakovatelný originál!

Budu ráda, pokud některý těchto receptů vyzkoušíte a napíšete mi, jak se Vám to povedlo nebo se pochlubíte i fotografiemi vašich výtvorů v komentářích pod článkem nebo na facebooku.

Přeji Vám hodně krásných a radostných chvil při tvoření a také úspěch a neskonalý obdiv obdarovaných! Krásný, voňavý a tvořivý advent!

Petra Torová

Autorkou článku je Petra Torová, masáže, kontakt: torova(zavináč)seznam.cz. Foto: autorka.

Pozvánka

Petra Torová pořádá pravidelně kurzy v Kladně! Navíc před Vánoci a v novém roce ji najdete i v Centru Kosmetika hrou.

Petra Torová

"Už v dětství jsem chtěla být alchymistkou. Fascinovaly mě vůně, magický svět destilace a chemie obecně, kdy ze dvou látek vzniká třetí, úplně jiná. Tato fascinace mě přivedla ke studiu chemie na vysoké škole a pak dále k přírodním vůním, aromaterapii, bylinkám a přírodnímu léčení."
Petra vystudovala Institut aromaterapie, v současnosti studuje Školu přírodních terapií v Českém Krumlově. Je členkou Asociace českých aromaterapeutů, vede kurzy aromaterapie pro veřejnost, kurzy výroby přírodní domácí kosmetiky, specializuje se na využití darů přírody pro zdraví a krásu ženy.

Přečtěte si podobné články