Vůně, co hladí ženské emoce

Žena se dokáže během pikosekundy změnit z trpělivé Matky Terezy na hysterickou harpyji. Ze statečné bojovnice je rázem uplakaná holčička. Strach může paralyzovat i největší flegmatičku. Emoce a jejich proměny k ženám patří. Je dobré je prožívat, ale není dobré se jimi nechat ovládat. Vůně léčivých rostlin mohou být skvělým průvodcem pro práci s jednotlivými tématy, anebo rychlou první pomocí pro zklidnění pocuchaných nervů.

Dostaňte se do kontaktu s emocemi

Růže damašská – královna růží

Jak moc si dovolíte projevit své emoce? Jak moc je nálepkujete “dobrá” a “špatná”? Zkusme pro tuto chvíli nálepky odlepit. A brát každou emoci jako energii, která přijde a odejde. Není dobrá ani špatná. Prostě tu je a chce ven. Můžete se řehtat na celé kolo, může proslzet a prosmrkat krabičku kapesníků, rozbít deset talířů a bát se k smrti.

Pokud se vám už při této představě dělá nevolno, sáhněte po růži. Je to ženský všelék. Neměla by chybět na žádné ženské zahrádce. Nejčastěji se v aromaterapii využívá růže damašská (Rosa damascena), ale pro práci s psychikou klidně zvolte i růži bílou (Rosa alba) nebo stolistou (Rosa centifolia). Éterický olej je velmi drahý, protože spotřeba růžových poupat na výrobu jednoho kilogramu éterického oleje je okolo 5 tun. Můžete si ale pořídit esenci naředěnou v jojobovém oleji nebo pracovat s hydrolátem.

Svou práci určitě udělá i čaj z růžových poupat, který opravdu nádherně růžově voní. Růže totiž pohladí na duši. Přijme vás takovou, jaká jste. Zklidní napětí, které v sobě držíte. Pomůže uvolnit vaši nervovou soustavu, abyste získaly potřebný nadhled. A nebo sílu se s emocemi setkat.

Strach – dobrý přítel, ale zlý pán

Relaxujte s levandulí – tělo se snadněji přepne do uvolnění

Kdybychom neměly strach, nepoznáme, že se blíží nebezpečí. Někdy si ale nebezpečí vytvoříme z něčeho, co nás vůbec nijak neohrožuje. Kolikrát si v životě řekneme: “Nakonec to nebylo tak hrozný.” Naše představy totiž mohou být mnohem strašlivější než to, když se katastrofický scénář naplní. Nejlepším lékem na strach je tedy podívat se mu do očí.

Nejprve to bude pravděpodobně nepříjemné. Naše tělo se bude bouřit – sevře se břicho, krk nebo hrudník. Zkuste si ten pocit pořádně prodýchat. Zkuste počkat, co přijde po něm. Většinou se velmi rychle změní a postupně dochází k uvolnění. K tomu skvěle může pomoci inhalace levandulového éterického oleje (Lavandula angustifolia).

Je již vědecky prokázáno, že již po několika minutách díky levandulovým molekulám začne klesat hladina stresových hormonů. S tím odchází subjektivní nepříjemné pocity jako tíha na hrudníku, bušení srdce a další. Čichejte přímo z lahvičky nebo si ji dejte do aromalampy či difuzéru. Relaxujte s vůní alespoň pět minut.

Tip redakce: Přečtěte si článek z ženského seriálu o vůních archetypů. 

Zbytek článku je pouze pro předplatitele Bylinky našich babiček a Bylinky našich babiček PODZIM/ZIMA.
Objednejte si předplatné a zůstaňte s námi po celý rok!
Vstup do eshopu, kde si můžete předplatné zakoupit

Pokud jste předplatitelem, můžete se přihlásit:
Přihlásit se
Anna Krutová