Zkuste si to jen představit. Máte děsný hlad, svíravé chutě na sladké, někdy zase pocit, že už vážně nemůžete dýchat, jindy že si nedokážete zavázat tkaničky u bot. Možná, že si připadáte jako “vyvržený vorvaň” a ráno vám trvá pěknou řádku minut usmát se na sebe do zrcadla. Snad přeháním? Vítejte u dalšího článku ze seriálu Voňavá cesta k mateřství, tentokrát o 3. trimestru těhotenství z období od 33. týdne do porodu.
Jak se daří děťátku?
V posledních dvanácti týdnech těhotenství se dítě připravuje na zrození, na událost, která ovlivní celý jeho život. Průměrná váha dítěte v období 33. – 40. týdne těhotenství se pohybuje mezi 1,8 – 3,5 kg a výška od 42 cm do 51 cm. Pod pokožkou dítěte se ukládá tuk, zásobárna tepla a energie.
Dítě již zřetelně vnímá zvuky zvnějšku. Poznává hlas matky a ostatních nejbližších osob. Svými pohyby v děloze matky dává najevo, jak se zvuky souzní nebo ho naopak ruší. Díky vědě víme, že dítě je schopno poznat po porodu hudbu, kterou poslouchalo v matčině lůně. O tom, že dítě rozpoznává hudbu hranou v těhotenství jako známou, se přesvědčuji několikrát týdně, když provádím baby masáž svému 2,5 letému synovi. Vnímám citelný rozdíl, když masíruji potichu, bez hudby, a naopak s doprovodem Enyi, Deva Premal nebo Vivaldiho 🙂
Jako aromaterapeutku mne fascinuje vývoj čichu dítěte, jak uvádí Ingeborg Stadelmann:
“Čich se již dokonale vyvinul a čeká na první kontakt se vzduchem, aby využil smyslové buňky, které jsou utvořeny od 7. týdne života a již v okamžiku zrození ukládal do paměti všechny čichové vjemy.”
Co na to matka?
Matka ve 3. trimestru těhotenství? Unavená, zesláblá, v nepohodlí, “natěšená” nebo úzkostí svázaná z představy porodu? Častým jevem nastávajících maminek je tzv. hnízdění – hloubkový úklid domácnosti, který nezřídka přichází těsně před prvními projevy porodu. “Uklízecí maminky” chtějí být připravené na příchod miminka, chtějí mít vše dotažené do konce, a naopak nemít nikde “rest”, který by je znervózňoval. Mimochodem, možná by se zde hodil éterický olej z pomeranče sladkého – ten je skvělý pro tzv. agresivní plánovače, tedy pro lidi, kteří chtějí mít vše dokonalé, bez chyb, a pokud se jim toto neplní, jsou z toho doslova na nervy.
Přípravy na porod vrcholí
Při své práci s těhotnými ženami se ženy snažím citlivě vést k osobní přípravě k porodu. Za sebe doporučuji tyto “Tři mušketýry”:
- Aniball – jedná se o zdravotnickou pomůcku sloužící k přípravě na porod a také k posílení pánevního dna po porodu (snadnější regenerace, řešení inkontinence apod.) S Aniballem můžete začít cvičit od ukončeného 36. týdne těhotenství, ideálně každý den nebo obden. Doporučuji si cvičení zpříjemnit hudbou, svíčkami a cvičit, když se cítíte v pohodě. Kromě předporodní přípravy jde také o čas věnovaný sobě a miminku a v tom vám zkrátka musí být fajn. Necvičte, pokud se cvičením s Aniballem nesouzníte, není vám při tom fajn, nemáte radost z postupu. Respektujte sebe, respektujte dítě.
- Masáž hráze – ženám doporučuji ve 36. týdnu začít provádět pravidelnou masáž hráze. Později je možné kombinovat se cvičením s Aniballem. Zacvičit, umýt se, namasírovat a natřít hráz aroma-kompozicí, pochválit sebe i miminko a vychutnávat si sounáležiost. Jako ideální éterické oleje se zde nabízejí šalvěj muškátová a růže, ráda pracuji také s levandulí a palmarosou. Vhodným nosičem je zde především třezalkový olej. Směs si jednoduše zvládnete namíchat také z pohodlí domova – do 30 ml lahvičky postupně přidejte vámi zvolené éterické oleje (maximálně 15 kapek), přidejte 20 ml třezalkového oleje, který můžete zkombinovat s dalším rostlinným olejem – z pupalky dvouleté, brutnáku, jojobového nebo mandlového oleje.
- Péče o pokožku jako prevence vzniku strií – tématu strií (pajizévek) jsem věnovala pozornost v předchozím článku Voňavé cesty k mateřství, proto nyní jen shrnu to nejpodstatnější. Striím, vzniklých v průběhu těhotenství není možné předejít, pokud Vám byly dány do genetického vínku. Můžete ale posílit a regenerovat pokožku tak, aby byla pružná a dobře se zacelovala, zvláště ve spolupráci s rostlinnými oleji. Pokud ke striím nemáte dědičné sklony, postačí vám preventivní potírání a masáže s aroma-kompozicí. Pokud vás téma strií zajímá, šup na článek o druhém trimestru těhotenství.
Tip redakce: Nechcete doma vyrábět? Jukněte na hotový masážní olej na hráz
Zeptala jsem se žen na jejich nejčastější obtíže 3. trimestru
Tentokrát jsem na to šla jinak. Abych předešla čistě subjektivnímu popisu těhotenských obtíží ve 3. trimestru na základě mé zkušenosti z těhotenství, oslovila jsem na facebookové stránce Aromaterapie HABIBI ženy a požádala je o vyplnění online Google dotazníku. Zírala jsem. Během necelých dvou dnů mi schránka hlásila 29 odpovědí. Skvělá ukázka zájmu, spolupráce, sdílení. Děkuji Vám velmi, ženy zúčastněné!
Dotazník vyplňovaly převážně ženy vícerodičky, které již mají jedno těhotenství prožito, miminko bylo plánované a chtěné. Drtivá většina žen (82,1 % , tj. 23 z 29 dotazovaných) absolvovala všechna vyšetření u ošetřujícího gynekologa. Porodní plán (neboli porodní přání) si předem připravilo 71,4 % žen a 74 % bylo na prohlídce porodnice, ve které chtěly miminko porodit. Domácí porod měl v dotazníku 1 zastoupení. Jelikož jsem příznivkyně domácího porodu, očekávala jsem mírně vyšší číslo. Ale vzhledem k tomu, že téma domácích porodů vnímám v ČR jako kontroverzní, jsem vcelku spokojena.
Z dotazníku poměrně jasně vyplynulo, že ženy v posledním trimestru více sužují potíže fyzického charakteru než emoční rozpoložení. Pod lupu si vezmu obojí, začneme u toho jednoduššího – fyzické stránky člověka, na téma emoce a porod se můžete těšit v dalším článku Voňavé cesty k mateřství.
1) Pálení žáhy
Častým zdrojem nepohodlí až 41,8% žen je pálení žáhy. Při pálení žáhy se dostavuje tzv. zpětný chod – reflux, kdy se kyseliny ze žaludku hrnou jícnem nahoru. Sama jsem v průběhu těhotenství se svým synem Juráškem zažívala doslova pálivá muka a věřte mi, není to nic příjemného. Člověk někdy nemyslí na nic jiného, než jak si “zchladit žáhu”.
TIP: Antižáhová kompozice
Důležité je uvolnit oblast hrudníku, protože právě tam vzniká a rozvíjí se napětí. Pozornost tedy věnujte oblasti mezi lopatkami a mezi prsy a dopřejte si voňavou masáž s touto osvěžující kompozicí:
- 5 kapek citronu + 2 kapky pomeranče sladkého + 1 kapka máty kadeřavé, vše smíchejte do 50 ml mandlového (nebo jiného) kvalitního rostlinného oleje a masírujte.
Nebo můžete zkusit babskou radu – zhltnout 2 lžičky plnotučné hořčice. Pak zapít vodou.
Z pohledu psychosomatiky zapracujte na zpracování vzteku, například ze situace, kterou vnímáte jako nespravedlivou vůči sobě samým.
2) Bolesti zad
Záda, to je často skloňované slovo po čas celého těhotenství. V dotazníku uvedlo celých 50% dotazovaných (což odpovídá 13 z 29 žen), že je ve 3. trimestru sužovala bolest zad v oblasti bederní páteře. Původ bolestí vychází z oslabených, a přitom namáhaných hlubokých svalů, které jsou v období před porodem zatěžovány růstem a polohou dělohy. K bolestem v bederní a křížové oblasti zad mají také blíže ty ženy, které si dělají starosti s materiálním zajištěním sebe i ostatních.
Osobně si ve své masérské praxi dávám velký pozor na uvolňování bederní a křížové páteře během 1. a 2. trimestru těhotenství. Je zde riziko podráždění miminka a vyvolání potratu či předčasného porodu. Když se ovšem blíží termín porodu, mé ruce i nos mají větší odvahu a volnost. Mohu pak pracovat s vícero éterickými oleji a páteř intenzivněji uvolňovat. Kromě pravidelných těhotenských masáží se mi na bolesti zad velmi osvědčily následující éterické oleje:
Oleje na bolesti zad
- Mandarinka červená (Citrus reticulata) – má milovaná vůně pro těhotné ženy i děti, silice dětství, která rozhání všechen smutek, napětí a melancholii. Mandarinky si velmi cením pro její schopnost uvolnit svalové bolesti a křeče, přitom doslova uspat matku i dítě. Ne nadarmo se používá také při řešení spánkových poruch a pro hyperaktivní děti.
- Rozmarýn (Rosmarinus officinalis) – výborně podporuje centrální nervovou soustavu, rostlina radosti a sebe-vědomí, silně prohřívá a prokrvuje, odstraňuje neuralgické bolesti (bolesti spojené s nervovým zakončením), skvělá vůně k porodu – o tom více v příštím článku.
- Palmarosa (Cymbopogon martini var. motia) – velmi oblíbená, jemná, nevtíravá vůně. Silice ženské přeměny – ženy v matku. Uvolňuje zatížení, podporuje proudění energie, výtečná při konfliktu srdce contra rozum. Ve směsi má jemný nádech, přitom hluboké působení.
- Jalovec, bobule (Juniperus communis) – při přetížení a přepracovanosti, chrání proti zlu, silice transformace, stahující esence.
- Santalové dřevo (Santalum spicatum) – oceníte, že zabraňuje městnání krve a lymfy, proto čistí a odstraňuje otoky, jinak je to úžasná vůně pro dosažení vnitřní harmonie skrze bytí v přítomném okamžiku, posiluje ledviny a močový měchýř, ráda dávám santal do směsí těm těhotným ženám, které stále mluví jen proto, aby nebyly samy se sebou.
- Cedr (Cedrus atlantica) – podobně jako santal a rozmarýn podporuje tok lymfy, odbourává blokace v bedrech a kříži, odstraňuje úzkosti (strachy směrem k budoucnosti), dodává sílu v době životní krize a víru, že “to dám, ustojím to”.
Jako nosné oleje můžete použít třezalkový olej (Hypericum perforatum) který by měl pomáhat vyživovat meziobratlové ploténky, dále pak olej z pupalky dvouleté (Oenothera biennis), olej mandlový nebo slunečnicový. Kompozici zřeďte tak, abyste ve 30 ml rostlinného oleje měli nanejvýš 15 kapek směsi vybraných éterických olejů. Preferujte ty esence, které vám voní nejvíce. Žena má během celého těhotenství velmi citlivý čich, před porodem pak instinktivně vyhledává ty vůně, které jí i miminku pomohou dojít k porodu a překlenout období šestinedělí. Proto čich nepodceňujte.
3) Krevní tlak
Jedním slovem – nerozhodně. 48,1% žen uvedlo normální hladinu krevního tlaku, 44,4% nízký krevní tlak. Předkládám tedy 3 možnosti, máte na výběr:
- normalizovat krevní tlak – levandule + rozmarýn borneol,
- zvýšit – zde nastává problém s éterickými oleji, protože drtivá většina olejů vhodných ke zvýšení krevního tlaku je kontraindikována (nevhodná) v těhotenství. Proto doporučuji jít snadnější a bezpečnější voňavou cestou a povolat si na pomoc hydrolát z rozmarýnu. Ten je vhodný používat při sprchování, jako aerosolové stříkání na tělo (především ruce, nohy a hrudník) a zpestřit si jím můžete pravidelnou péči o pokožku s rostlinnými oleji. Pokud chcete na zvýšení krevního tlaku zapracovat během těhotenství přeci jen s éterickými oleji – doporučuji pouze rozmarýn, ale chemotyp verbenon nebo cineol a také jalovec z bobulí. Ten je mnohem příjemnější co do vůně než klasický jalovec, jak jej známe.
- nebo snížit krevní tlak – ylang-ylang, citron, meduňka, neroli, citron a eukalyptus citriodora.
TIP: Tyčinka na tlak
Ať od éterických olejů požadujete jakoukoliv z výše uvedených možností o krevním tlaku, můžete tomu jít naproti snadno, rychle a bezpečně – inhalační tyčinkou. Můžete zvolit buď plastovou “speciálku”, nebo si můžete udělat svou vlastní – do poloviny lékovky nebo plastové lahvičky libovolného obsahu nasypte sůl, přidejte zvolené éterické oleje, řádně protřepejte a můžete začít. K tyčince průběžně čichejte dle potřeby, ideálně několikrát denně. Opět volte ty éterické oleje, které vám voní nejvíce.
4) Nedostačující spánek
Častým jevem na konci těhotenství je nedostačující spánek. Přispívá k tomu časté chození na záchod (8 z 29 dotazovaných žen) a stálé převalování se v průběhu spánku (dalších 5 žen). Vyspání do růžova, bez kruhů a tmavé barvy pod očima je dnes obecně tak trochu vzácnost. Proč by tomu těsně před porodem mělo být jinak, že?
Spánek podpoříme především zklidněním před usínáním. Nápomocná nám může být například levandule lékařská (Lavandula officinalis) jako tradiční lék nespavosti, napětí a nahromaděných emocí. Výborná je rovněž meduňka (Mellisa officinalis), která zklidní i duši zmítanou starostmi a pocity opuštění. Což takhle dovolit si od 37. týdne relaxaci v teplé vaně, nebo přidat pár kapek do difuzéru či osvěžit cíp polštáře 1 kapkou esence nebo směsi olejů?
TIP: “DOVOLENO SPÁT” podle Andrey Butje
Tato směs mne zaujala, protože je jednoduchá, rychle se s ní pracuje a skrze uvolnění svalového napětí navozuje relaxaci a klidný spánek.
Postup je následující:
- ve 30 ml lahvičce smíchejte 28 g gelu z Aloe vera
- přidejte 5 kapek heřmánku římského a 13 kapek levandule lékařské,
- pořádně směs protřepejte
- a vmasírujte do částí těla, které vás bolí,
- ležte a pusťte napětí 🙂
Andrea Butje doporučuje směs uchovávat čerstvou a před každým použitím protřepat. U dětí snižte počet kapek – po 3 kapek heřmánku i levandule.
TIP: “PŠT, pojď spát!”
Opět od mé oblíbenkyně Adrey Bujte krásný recepis, který zvládne i člověk dosud aromaterapií nepolíbený – u spolehlivého dodavatele si pořiďte levandulový hydrolát (květovou vodu) a stříkejte jej během dne na:
- přikrývku
- postel
- i na své šaty.
Hydroláty jsou nejbezpečnější, výhodnou a praktickou možností, jak pracovat s aromaterapií. U těhotných a kojících žen i dětí, včetně těch úplně nejmenších. Oceníte ho také po porodu – na zmíněné zklidnění a spánek, také na prevenci i řešení opruzenin, hojení pupíku, mléčného strupu na hlavičce atd.
5) Únava
Poslední z okruhu potíží 3. trimestru v tomto článku. Únava je fenoménem dnešní doby. 9 žen z 29 z našeho dotazníku bylo unavených celý den, “šťastných” 7 až k večeru. Dle mého názoru únava vždy pramení z toho, že nerespektujeme fyzické a emoční potřeby našeho těla. Hlavním lékem na únavu je spánek a výhybka ze stanice “Stres”.
Pokud mluvíme o aromaterapii, nabízí se dvojí řešení, jak pojmout únavu:
- stimulovat tělo – přijde vhod těhulkám, které vyhledávají čerstvé, svěží, prudce vonící oleje. Například rozmarýn lékařský tip cineol, máta peprná nebo citronová, litsea cubeba nebo citron. To jsou favorité, pokud potřebuje rychle fungovat, co možná nejrychleji nabrat síly a vyřešti každodenní povinnosti.
- nejdříve odpočinout – časté u vyčerpaných, přepracovaných lidí, u těhotných – vícerodiček, které již nemají tolik času a prostoru užívat si těhotenství. Ideálními vůněmi, které se zde nabízejí je mandarinka červená, neroli (pomerančový květ), který fantasticky uvolňuje stres nebo benzoe – ten nás zahalí do psychické podpory, dovolí nám spočinout, nabrat energii a jít dál. Benzoe je top vůně pro maminky na mateřské dovolené.
A jak na to? Dopřejte si masáž, aroma-koupel nebo si vytvořte inhalační tyčinku, noste ji u sebe a používejte. Uvidíte, že se brzy dostaví kýžený efekt.
Co mě překvapilo?
V dotazníku se objevilo pár míst, kde jsem byla z odpovědí žen překvapená:
- strie řeší v těhotenství jen 22,2% žen na břiše, 18,6% jinde,
- zácpa netrápí 76,9% žen,
- a s Aniballem se připravovalo na porod jen 10 žen z 29, což odpovídá slabým 36%.
Velký ohlas v online dotazníku sklidilo téma emocí na konci těhotenství. Proto tomuto tématu budu věnovat pozornost v nadcházejícím článku Voňavé cesty k mateřství. Těšit se můžete na zpracování Voňavé výbavy k porodu.
Tereza*
Autorkou článku je Tereza Machová, foto: Pixabay, autorka.
Děkujeme za podporu hlavnímu partnerovi aroma-webu, firmě Eoné.
Rodinná firma Eoné kosmetika s r.o. se zabývá ruční výrobou celostní přírodní kosmetiky. Eoné začala komponovat a vyrábět první výrobky na prahu nového tisíciletí a můžeme ji nazvat Kosmetikou věku vodnáře. Malosériová výroba zaručuje čerstvost, čistotu a vysokou kvalitu přípravků. Záměrem Eoné bylo přinést na trh naprosto bezpečné a skutečně pomáhající prostředky, zejména pro těhotné ženy a malá miminka. Dnes se Eoné ve svých výrobcích péče o pleť i tělo věnuje všem věkovým skupinám.
Zdroje:
- 20. LUNNY, Vivian. Vůně života: aromaterapie pro těhotenství a zdravý životní styl.
- 22. STADELMANN, Ingeborg. Zdravé těhotenství, přirozený porod: citlivý průvodce těhotenstvím, porodem, šestinedělím a kojením, který nabízí ověřené praktické návody, jak v těchto obdobích využít bylinek, homeopatických přípravků a éterických olejů.
- 23. STADELMANN, Ingeborg. Aromaterapie od těhotenství po kojení.
- 2. NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů.
- KREJČÍ, Barbora: Aromaterapie v péči o duši, skripta, Insitut aromaterapie, Praha – AČA.
- www.aniball.cz
Další díly seriálu:
- Voňavá cesta mateřstvím 1: Když jsou snahy o miminko marné
- Voňavá cesta mateřstvím 2: Nesnáze 1. trimestru
- Voňavá cesta k mateřství 3: Jak prožít 2. trimestr v pohodě?
- Obklopte se při porodu oblíbenými vůněmi! (Voňavá cesta k mateřství 5)
- Jak zvládnout šestinedělí pomocí aromaterapie (Voňavá cesta k mateřství 6)
- 3 tipy pro pohodové kojení (Voňavá cesta k mateřství 7)
- Jak snadno ukončit kojení s vůněmi? (Voňavá cesta k mateřství 8)