Sezamový olej prohřívá, posiluje i chutná

Sezamový olej je trochu odstrkovaný, ale rozhodně si to nezaslouží! Sezame, otevři se! Vzpomínáte? Pohádky tisíce a jedné noci. Kouzelné sezamové semínko prý otvírá vchody do jeskyní s ukrytými poklady, na Východě je symbolem nesmrtelnosti a talismanem pro štěstí. Určitě to souvisí s tím, že ono samo v sobě ukrývá velké poklady v podobě výživného, léčivého oleje s mnoha výjimečnými vlastnostmi.

Určitě neprohloupíte, přidáte-li k vašemu oblíbenému rostlinnému oleji právě sezamový. Uvidíte sami, jaký nedoceněný poklad to je. Pro svou zahřívací a stimulační povahu je skvělým “zimním” olejem. Pro ajurvédu, starodávný léčebný systém Východu, je dokonce tím nejcennějším ze všech rostlinných olejů.

Sezamové semínko je starou ceněnou plodinou a platí to i dnes, sypeme ho leckde

Sezam historicky

Vysoce stabilní olej z drobných semínek sezamu indického Sesamum indicum je ceněný v péči o pleť i vlasy. A taky jako mimořádnou potravinou. Semeno je velmi olejnaté, až 50 % jeho hmotnosti tvoří právě olej. Obsahuje zejména mononenasycenou mastnou kyselinu (dále jen MK) olejovou, vícenenasycenou MK linolovou a také nasycenou MK palmitovou.

Sezam je dávnou a tradiční kulturní plodinou, znali ho Hebrejci, Babylóňané i Egypťané. Dle jistých pramenů patří k nejstarším známým kořením. Dnes je pěstován v Číně, Indii, Pákistánu, Řecku a Jižní Americe. Archeologicky doložené je používání sezamu v Egyptě 5.000 let zpátky a v Indii 1.600 let př. n. l.

TIP redakce: Jak se rostlinné oleje získávají a proč je tak chválíme? Seznamovací článek s výživným světem olejů už máme!

Sezam labužnicky

Olej se lisuje ze světlých semen, pro přímou konzumaci se více doporučuje sezam černý. Ke kulinářským účelům je k dostání olej z opražených semen, ten je pak nevhodný pro kosmetické účely, ovšem chuťově je jedinečný. Hodně se využívá v orientálních kuchyních.

Několik velmi oblíbených a rozšířených pochutin se vyrábí právě ze sezamu:

  • Halva – sezamovo medová sladkost známá hlavně v Turecku a Řecku.
  • Tahini – sezamová pasta hojně používána v kuchyni Blízkého a Středního Východu.
  • Gomasio – dochucovadlo z pražených sezamových semínek a soli, známé hlavně v Japonsku.

Partnerem článku je firma Saloos

TIP redakce: Víte, že sezamový olej Saloos je certifikovaný pro kosmetické použití i pro potravinářství?

Sezam kosmeticky

Zajímavostí sezamového oleje je, že je mírně hydrofilní, takže ho můžete použít do koupele či na sprchování. Praktickou vlastností již zmíněnou je jeho stabilita, mezi rostlinnými oleji až výjimečná.

Sezamový olej je základním olejem v ajurvédě, speciální ajurvédské olejové masáže se bez něj neobejdou. Regeneruje, změkčuje a zvlhčuje pokožku. Blokuje volné radikály. Kůži čistí a otvírá póry, váže na sebe toxiny. Populární je u žen ve Středomoří na suchou pleť, činí ji vláčnou a hebkou a navíc příznivě působí na pokožku často vystavovanou slunci.

Zevně pomáhá při revmatu. Zabraňuje předčasnému stárnutí a pomáhá pokožce lépe snášet vnější vlivy. Posiluje imunitní systém i celý organismus.

Jan Kusmirek¹ doporučuje přidávat 20 % sezamového oleje do směsí právě pro jeho blahodárné účinky na pleť, skvělá je prý kombinace oleje ze sezamu s olejem z vlašských ořechů.

Pro jeho skvělé vlastnosti se často přidává do mýdel i prášků na praní. Samozřejmě do kosmetických přípravků jako jsou krémy obličejové i tělové, masky, zábaly. Hojně též do šamponů, kondicionérů a hlavně proslulých indických vlasových olejů.

Kontraindikace

Není vhodný při zánětlivých stavech kůže. U přecitlivělé pokožky se doporučuje provést test citlivosti.

Jak ale kvalitní sezamový olej poznat?

Zeptali jsme se pana Harašty, majitele společnosti Saloos (partnera článku) na pár otázek k tématu. 

Zajímá nás, jak mohou čtenáři kvalitní sezamový olej poznat?

“Pravý bio sezamový olej by měl mít přirozené aroma bez cizích, nežádoucích pachů a krásné světlé, žlutavé zbarvení. Kvalitní bio sezamový olej lisovaný za studena by měl být z nepražených semínek, s platnou certifikací bio kvality. V INCI by mělo být jasně uvedeno „Sesamum Indicum Seed Oil“. Samozřejmě by to měl být čistý, jednodruhový sezamový olej, neředěný jiným levným olejem (například sójovým).

Je vhodné zajímat se i o to, zda se jedná o známého a prověřeného dodavatele. Pokud kupujete od české firmy, měl by mít jednoznačně certifikaci CPK BIO. Na trhu je řada firem s „vlastní certifikací“, kterou si udělují sami sobě a vy v podstatě nevíte co si kupujete.”

A jeden váš tip, jak doma sezamový olej využíváte?

“Sezamový olej používám jako nosný olej pro domácí relaxační lázeň v kombinaci s uvolňujícím přírodním esenciálním olejem levandule.”

Černý sezam se pro přímou konzumaci doporučuje více, obsahuje v sobě více koncentrovaného sluníčka

Sezam ajurvédsky

Ajurvédská léčebná tradice řadí sezamová semínka (a úplně shodně i olej z nich) k prohřívacím. Jsou tedy vhodná pro chladnější období.

Účinky:

  • výživné
  • posilující
  • omlazující
  • změkčující kůži a sliznice
  • projímavé

Užívání vnitřní i vnější pomáhá při padání vlasů a předčasném šedivění, osteoporóze a slabých kostech a doporučuje se v rekonvalescenci, také při migrénách a bolestech hlavy.

Černá semínka jsou prý lepší, neboť obsahují více sluneční energie.

Sezam je prostě populární

Sezam v TČM

Dle TČM je černý sezam také mimořádně prospěšný. Tvoří jinové tekutiny a krev. Posiluje ledviny a játra, zvlhčuje střeva. Doplňuje esenci ledvin a celkově tonizuje.

Snižuje blokády způsobené větrem, proto se používá při revmatismu, suchém kašli a zácpě.

TIP redakce: Zajímají vás rostlinné oleje? Nás moc! Tady píšeme o šípkovém, malinovém a chia od firmy Saloos.

Pro lepší stravitelnost

Upozornění odbornice na TČM Ludmily Bendové, pro lepší stravitelnost doporučuje semínka konzumovat rozdrcená nebo před jídlem povařená. Je též vhodné je přes noc namočit, pak opražit a podrtit. Sníží se tak obsah oxalátů, které mohou vázat vápník, toho sezam obsahuje velké množství.

Z hlediska využití vápníku nejvíce doporučuje konzumaci tahini – sezamového másla. Tato pasta totiž obsahuje méně vlákniny. Ale neměla by se konzumovat syrová, je obtížně stravitelná a zatěžuje játra, žlučník a slinivku. Ideálně ji trochu před jídlem povařit s vodou, z kombinace této pasty a zelených natí je vynikající a zdravá pomazánka.

Autorkou článku je Kateřina Polívková. Foto: Pixabay.com a Saloos.

Partnerem článku je:

Saloos je největší český výrobce certifikované aromaterapeutické biokosmetiky v ČR. Pro výrobu svých značkových přípravků používá výhradně rostlinné oleje lisované za studena. Jako první v ČR dokázal splnit velmi náročné podmínky certifikace a od roku 2007 je držitelem ochranné známky CPK bio. Firma Saloos vyvíjí a vyrábí přípravky s přírodním složením v nejvyšší BIO kvalitě. Posláním Saloos je přirozená péče o pokožku, jakož i dosažení celkové harmonie těla a duše.

Zdroje:

  • NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, 2014. ISBN 978-80-86356-49-5.
  • KUSMIREK, Jan. Tekuté slunce: rostlinné oleje pro masáže, aromaterapii, kosmetiku a výživu. Přeložil Viola SOMOGYI, přeložil Oldřich VYHNÁLEK. Praha: One Woman Press, 2005. ISBN 80-86356-41-8.
  • BENDOVÁ, Ludmila. Čínská dietetika v moderním světě: příručka pro praktiky tradiční čínské medicíny. Praha: Tradiční čínská medicína, 2012. ISBN 978-80-904804-1-4.
  • FRAWLEY, David a Vasant LAD. Rostliny v ájurvédě: ájurvédský průvodce léčením bylinami. Praha: Volvox Globator, 2006. Mandragora (Volvox Globator). ISBN 80-7207-623-x.
  • CRAZE, Richard. Koření: [základní příručka o využívání koření pro zdraví a pohodu]. Praha: Fortuna Print, c2002. ISBN 80-7321-010-x.
  • Tekuté slunce. Www.owp.cz [online]. [cit. 2019-01-31]. Dostupné z: http://www.owp.cz/tekuteslunce.html
  • Co znamená tradiční čínská medicína. Www.tcm.cz [online]. [cit. 2019-01-31]. Dostupné z: https://www.tcm.cz/o-tcm/co-je-to-tcm

¹ Jan Kusmirek – patří mezi přední průkopníky aromaterapie. Jeho aromaterapeutické směsi se používají v kosmetických, koupelových i aromaterapeutických přípravcích řady firem po celém světě. Svou soukromou praxi rozvinul v poradenskou činnost, která ukázala nové možnosti aromaterapie. Mezi kolegy je známý také díky aktivitám v legislativní oblasti; napomáhal etablování a vymezování aromaterapie jako profese. Je autorem mnoha textů o aromaterapii, jeho články, které vycházejí v četných odborných časopisech, seznamují čtenáře s nejnovějšími trendy a technickými vymoženostmi. Autor je nejen kvalifikovaným aromaterapeutem, ale i byliinářem a naturopatem, a předává dále nepřebernou škálu svých zkušeností z těchto oborů.

² TČM – čínská medicína, dědictví starověké Číny, je jedním ze vzácných příkladů lékařství, které přežilo v živé tradici několik tisíciletí. Díky této neporušené kontinuitě patří mezi komplexní systémy lékařského myšlení a umožňuje tak nalézat odpovědi na zdravotní problémy, se kterými se setkáváme v moderní společnosti. Od svého počátku přistupovala čínská medicína k člověku z hlediska pohybu a rovnováhy v rámci snahy chápat zákonitosti a jejich souvislosti. Zásady, jimiž se tradiční čínská medicína řídí, pocházejí z přírodního studia člověka, jeho okolí i vztahu mezi nimi a popisují fyziologické funkce i patologické projevy, které zůstávají u všech lidských bytostí stejné, rovněž umožňují zohlednit různé způsoby života nejen v Číně, ale i u nás. Tradiční čínská medicína nepodléhá trendům, možná proto je tu s námi již několik tisíc let. Nemá žádné „zaručené recepty, po který se stane zázrak“, protože ke každému člověku přistupuje individuálně. Bere v úvahu několik faktorů, které ovlivňují aktuální stav člověka. A proto každému člověku praktik TČM doporučí jinou terapii, proto terapii mění v čase, proto se vyptává na zdánlivě nesouvisející.

Kateřina Polívková

„Skrze vůně vnímám svět. Vždy mě fascinovaly. Až jsem dospěla ke studiu a praktikování vykuřování a aromaterapie. Příroda přirozeně voní. A mě moc baví tenhle aromatický vesmír odkrývat i ostatním. Třeba prostřednictvím míchání osobních parfémů nebo na workshopech Vůně pro každý den. A neustále se učím, od života i od přírody."
Kateřina se masážím a aromaterapii intenzivně věnuje přes 4 roky. Studovala Institut aromaterapie, pravidelně se odborně dále vzdělává, setkala se s mnoha inspirujícími osobnostmi aroma světa... Vede kurzy, školení a workshopy v oblasti aromaterapie a vykuřování pro jednotlivce i firmy.
Spolupracuje například s Asociací českých aromaterapeutů, Českou asociací saunérů, blogem Kosmetika hrou.

Přečtěte si podobné články