Domácí cibulové víno na játra, žlučník i imunitu

Pokud vás na jaře trápí potíže se žlučníkem a játry, oceníte jistě recept na cibulové víno. Pro ty, kdo nesnesou cibuli syrovou, ale zároveň potřebují posílit organismus, podpořit vylučování žluči nebo funkci močového měchýře, je cibulové víno, popíjené po malých doušcích, perfektní.

Co budete potřebovat?

  • 0,5 kg cibule – čerstvá nebo uskladněná, nasekaná
  • 0,75 l bílého vína – libovolné, na chuti ucítíte stejně jen cibuli
  • 150 g medu – ideálně domácího
  • 1-2 l sklenici

Jak na to?

Cibuli nahrubo nasekáme, vložíme do sklenice a přelijeme lahví bílého vína, přidáme 150 g medu a dobře zamícháme. Přiklopenou sklenici necháme stát 48 hod na slunci v teple, ideální je vnitřní parapet. Každý den promícháme. Pokud bychom nechali stát déle, je potřeba víno hlídat, aby nezačalo kvasit.

Jak používat?

Cibulové víno má překvapivě dobrou chuť. Popíjíme ho až 3x denně před jídlem malou sklenku. Pomáhá zejména při jaterních a žlučníkových potížích. Cibule s medem bude perfektní také v období infekčních chorob na posílení imunity i na podporu léčby. Cibule je sama o sobě čistící, prohřívací a rozhánějící. Pomáhá také s vylučováním moči a hlenu.

Podle staré bylinkářské tradice se cibulová voda používala proti různým druhům vnitřních parazitů. Nápoj tedy můžete připravit i pro děti, místa vína použijte vodu a macerujte pouze přes noc.

Cibule se také jedla nebo popíjela po ránu jako ochrana před špatným počasím, cibulové víno si s sebou tedy nezapomeňte přibalit do batohu na horské túry!

Autorkou článku je Michaela Lusílija Makulová, odborná aromaterapeutka, Simbis. Foto: autorka, inspirace receptu: 9. HIRSCH, Siegrid, literatura: 5. MATTIOLI, Pietro Andrea.

Michaela Makulová

Vnímám lidské příběhy a vplétám do nich vůně. Míchám parfémy, učím aromaterapii, inspiruji. Vystudovala jsem Institut aromaterapie v Praze. Díky své praxi jsem získala titul profesionální aromaterapeutka a mezinárodní certifikaci IFPA. Pravidelně se dále vzdělávám, aktuálně u Aromahead Institute. Jsem členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka Aromaterapie a TČM. Svět vůní je už od roku 2012 mou vášní, kterou předávám dále. Ukazuji lidem, jak vnímat rostliny skrze jejich vůni a využívat jejich účinků. Učím, jak pracovat s esenciálními oleji a vlastní myslí pro posílení zdraví a vnitřní pohodu.

Přečtěte si podobné články