Článek má být recenze na knížku Wolfa-Dietra Storla Čarovná moc rostlin. Ale vlastně bude trochu vyznáním lásky. Protože tenhle originální člověk s úžasným pohledem na svět rostlin mi učaroval, od prvního objevení na mě působí jako zjevení. Jeho knihy doporučuji, kudy chodím a na každou ještě nepřečtenou se těším jako děcko.
Před pár lety vyskočil ze seznamu knižní nabídky titul Bylinářské tradice moudrých mužů a žen aneb hlubší pohled do světa bylin. A bylo vymalováno, jak se říká. Autora jsem neznala, knihu objednala a po prvních pár větách jsem se zamilovala. Nejen do neuvěřitelně moudrého a vědoucího pohledu očí autora, ale hlavně do jeho způsobu, jak rostlinný svět vnímá a popisuje.
Rostliny si nás hledají

Ten pocit, že mluví z duše, z té svojí i z té rostlinné. A to, jak mluví, to zas promlouvá k duši mojí. Nějak mi potvrzuje, co říká můj vnitřní hlas, co se mi zdává ve snech, co jsem cítívala jako dítě na zahradě nebo v lese.
„Rostliny tě hledají. Hledají člověka, tak jako člověk hledá domácí zvíře, s nímž by mohl zahnat nudu a zažít radost.“
Jedna z nosných myšlenek jeho knih je, že lidé a rostliny jsou spolu propojeni, potřebují se a pomáhají si. V ideálním případě. A podobně jako se říká, že když je žák připraven, učitel se najde, tak i člověk, je-li otevřený a přijímající, najde tu pravou rostlinu na své neduhy. Říká Storl.
Knihu vydalo Nakladatelství Kořeny . Stojí příjemných 247.- a koupíte ji prostě a jednoduše TADY.
Živé knihy plné léčivých příběhů

Knihy Wolfa-Dietra Storla jsou plné osobních příběhů, silných, léčivých, živých. Mám pokaždé potíž se od nové knihy vůbec odtrhnout a zapojit se (v přestávkách mezi hltáním kapitol) zase do běžného života.
Mnoho z jeho příběhů s rostlinami mi utkvělo v mysli a mluvím o nich i na kurzech. Zajímavé je, jak reagují lidé, pokud se o něm zmíním. Těm, co už ho znají, se znatelně rozsvítí oči.
Naše redaktorka Xenie byla loni na jeho pražské přednášce, napsala o ní reportáž a ten článek byl vůbec nejčtenějším za celý rok. On ten Wolf má prostě nějakou čarovnou moc…
Štětka (lesní), konopí i Krušné hory

A kniha Čarovná moc rostlin od nakladatelství Kořeny? Má podtitul Mé zážitky s léčivými bylinami a kouzelnými rostlinami. O tom jsou ale v podstatě všechny jeho knihy. Tuhle bych doporučila určitě jako první k seznámení, pokud se ještě neznáte. Je nevelká rozsahem, ovšem vydatná sdělením.
Mluví se v ní o rostlinách, které z větší části běžně potkáváme, a to i když žijeme ve městě. A o zdravotních problémech, které dobře známe. Navíc Storlova babička pocházela z Krušných hor.
Podrobněji nás seznámí se svým přátelstvím s
- kostivalem
- andělikou
- zlatobýlem
- podbělem
- štětkou
- pelyňkem
- rulíkem
- řebříčkem
- konopím
- ale dojde i na mnoho dalších…

Kromě více či méně známých léčivých vlastností se dozvíme o historii, využití v tradičních kulturách, lidových moudrostech i pravých důvodech jisté současné „stigmatizace“ rostlin jako rulík či konopí. A vše doplňují zmiňované osobní příběhy s duší jednotlivých rostlin. Včetně velmi soukromých informací jak a s čím autorovi pomohly.
„U indiánů mě nezaujaly pouze znalosti o použití rostlin v léčitelství, ale také způsob, jakým s nimi zacházeli. Starý medicinman s rostlinami rozmlouval. Byli pro něj „zeleným lidem“, rozděleným do mnoha kmenů. Hovořil s jejich náčelníky, přinášel jim dary a prosil je o léčivou sílu. Vstup do dimenze, v níž lze spatřit ducha rostliny, probíhal po krocích jako rituál. Tento rituál vytváří most mezi lidskou duší a duší rostliny.
Zeptal jsem se medicinmana, jestli jsou tohoto rituálu hodny také cizí rostliny, které sem přišly z Evropy . Podíval se na mne užasle. Samozřejmě, vysvětlil mi, tyto rostliny jsou dětmi Matky Země a rozbily svůj tábor tady, na této půdě.“
Dobré čtení
Schválně jsem sečetla zdroje uváděné na konci knihy. Autor čerpal celkem z 80 publikací. Uff. A tak to má s každou knížkou, čtou se tak lehce a je za nimi obrovské množství znalostí.
A co já a Storl v nejbližší době? Mám aktuálně půjčenou z knihovny Pradávnou medicínu – kořeny medicíny z dávné minulosti. A těším se na Jsem součástí lesa… Chystá se novinka Duše rostlin a taky jsem při psaní recenze ještě objevila Léčivé rostliny prastaré bohyně. Tak asi tak.
„Spojení mezi rostlinami, především stromy, a lidskými obyvateli domu, je mnohokrát doloženo. Nejznámější je asi stará lípa u sídla velkého botanika Carla von Linné (Linnaeus), která uhynula spolu s odchodem posledního obyvatele dvora.“

Snad se na mě nebudete zlobit, až jeho rostlinnému i lidskému kouzlu podlehnete tak jako já. Přeji příjemné čtení i navazování vztahů z našimi „spojenci“ z kmene „zeleného lidu“!
Autorka článku: Kateřina Polívková, Dobré vůně. Foto: Pixabay, autorka.
Partnerem článku je Vydavatelství Kořeny.