PMS. Tři nevinná písmenka, za kterými stojí obtíže, jež dokážou ženu proměnit v lítou saň. Jaké jsou příčiny i možná řešení premenstruačního syndromu, nepříjemného stavu, kterým měsíc co měsíc trpí přibližně 40 % žen?
Přečtěte si…
- Jaké jsou psychické a fyzické příznaky PMS?
- Které bylinky dokážou zmírnit jeho projevy? (členská část)
- A jak v premenstruační fázi pomůže aromaterapie? (členská část)
Příznaky premenstruačního syndromu
PMS = premenstruační syndrom (jinak také premenstruační tenze) je kombinace příznaků tělesných a psychických, které se cyklicky opakují, neboť jsou vázány na menstruaci. Obtíže nejčastěji nastupují po ovulaci a jejich následné trvání je individuální. Některou ženu trápí obtíže několik hodin, jiná trpí až do příchodu menstruace.
Do psychických příznaků se mohou řadit:
- emocionální labilita = časté střídání nálad
- podrážděnost
- plačtivost
- smutek, úzkost, hněv, frustrace
- změna libida
- poruchy soustředění
Fyzické příznaky zahrnují:
- zhoršení akné
- bolesti a pnutí v prsou
- zadržování vody
- změna v chuti k jídlu a trávicí obtíže = nadýmání, plynatost, nevolnost, bolesti břicha
- únava a zvýšená spavost nebo naopak poruchy spánku
- otoky
- bolesti v podbřišku
- bolesti hlavy
Příčiny PMS nejsou zatím známy. Předpokládá se, že syndrom souvisí se změnami hladin estrogenů z první fáze (hlavně jejich dominance) a nástupem progesteronu (kterého je nedostatek) v druhé fázi menstruačního cyklu. Rozvoj PMS ovlivňuje dále i zvýšená hladina prolaktinu, biochemické změny v centrálním nervovém systému (vliv neurotransmiterů serotoninu a dopaminu) nebo to může být projev přetížení.
Ne všechny ženy, které trápí PMS, trpí všemi příznaky. Některé mají spíše fyzické obtíže, některé spíše psychické. Rizikové faktory, které se také podílejí na rozvoji PMS, jsou obezita, kouření, přílišné solení, nedostatek hořčíku, kouření, kofein.
…