Na problémy s křečovými žilami zabírají kaštany

Stačí si během procházky nasbírat pár lesklých kousků do kapsy. Víc nepotřebujete! Plody kaštanu/jírovce obsahují totiž saponiny, které nejenže dokonale vyperou černé prádlo, ale také léčí křečové žíly. Někdo je s sebou nosí jen tak, prý mu zajistí sympatii.

Kaštan koňský neboli jírovec maďal

Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) je majestátní, do výšky 30 m dorůstající strom, se světle zelenými, dlanitě složenými, řapíkatými listy. Jeho pupeny jsou velké a lepkavé, dozrají v bílé v dlouhých latách uspořádané květy se žlutým a červeným zbarvením uvnitř. Plod je zelená ostnatá tobolka s hnědými semeny uvnitř, známými jako kaštany.

Dle zbytků semen nalezených v uhlí existují domněnky, že tento strom byl u nás zdomácněn již před dobou ledovou. Jisté je, že ho k nám do střední Evropy přivezli Turci z jihovýchodní části kontinentu, neboť si ho cenili jako výborný prostředek na koňský kašel. I bylinář Matthioli ho doporučoval pro koně se špatným dýcháním. Odtud pochází pravděpodobně také jeho název.

Účinky kaštanů na lidské zdraví

Kaštany obsahují kromě flavonoidů, tříslovin a kumarinů především směs saponinů (triterpenů) známé jako Aescin (někdy také ozn. jako escin). Ten se dá i volně sehnat jako farmaceutický produkt, protože má hned několik prokázaných účinků na zdraví.

  • pomáhá vypínat pleť a působí tak jako pleťové i vlasové tonikum
  • jeho tonizační účinky jsou využívány proti hemeroidům i kožním ekzémům
  • působí protizánětlivě a odvodňuje tkáně, čímž pomáhá při otocích
  • zvyšuje průtok krve v cévách, což působí proti vzniku trombů
  • při bolestech kloubů, artritidě a dně snižuje bolest
  • zpomaluje produkci histaminu v těle, což omezuje rozpínání krevní tkáně
  • působí na žíly a cévní stěny, čímž je účinný a doporučován u křečových žil

Kaštan je znám především jako prostředek při žilních onemocněních. Je doporučován, když jsou nohy těžké a bolavé, když v noci svědí a natékají. Jeho účinek na žíly a cévy probíhá dvoufázově: Nejprve cévy a krevní tkáně rozšíří, následně cévám dodá více napětí. Tímto posiluje jejich elasticitu a také průtok krve.

Jak lze použít kaštany na křečové žíly

Výtažky z plodů kaštanu jsou používány převážně zevně formou masti nebo tinktury, která se vtírá nebo se jí jen potírá kůže. Tinkturu na posílení žil si můžete snadno vyrobit sami.

Recept na kaštanovou tinkturu

  • 5-6 kousků zralých kaštanů rozkrájejte na čtvrtky
  • naložte do zředěného asi 25% alkoholu tak, aby byly zcela přelity
  • každý den protřepejte, aby se uvolňovaly účinné látky do alkoholu
  • po měsíci přeceďte přes jemné plátýnko a slijte do tmavé lahvičky

Pouze alkohol od 18% vol. do 30% vol. rozpouští efektivně účinné saponiny. Tinktura je připravená k přímému vnějšímu použití nebo ji můžete využít dál jako léčivo do masti na křečové žíly.  100g masti si vyrobíte následovně při zachování těchto poměrů základních ingrediencí.

Recept na kaštanovou mast

  • 70g rostlinného oleje (doporučuji arnikový, měsíčkový, lískový. Postačí olivový, avokádový, mandlový, z jader hroznů aj.)
  • 20g nastrouhaného včelího vosku (nejlépe od místního včelaře)
  • cca 8 g lanolinu (dostupné v lékárně)
  • 30g rostlinné tinktury

Postup je jednoduchý. Důležité je nepřekročit teplotu oleje přes 70°C a počítat s tím, že příprava masti je časově náročná. Vyhraďte si nejméně 1- 1,5 hodinu.

Olej zahřejte ve vodní lázni na teplotu kolem 70°C, přidejte včelí vosk a lanolin. Míchejte do úplného rozpuštění. Můžete si provést test tuhosti – na talířek kápněte trochu směsi, prozradí Vám téměř okamžitě svoji konzistenci. Jste-li spokojeni, přidejte tinkturu a za stálého míchání nechejte vypařit alkohol. Tato fáze je nejdelší a ujišťuju Vás, že i po hodině míchání stále ucítíte trochu alkoholu. Pak už jenom naplníte do čistých popsaných kelímků a necháte na chladném místě zatuhnout. Je důležité nechat alkohol vypařit, protože jinak se po zatuhnutí masti vysráží na dně kelímku nebo na povrchu masti a mast v něm bude „plavat“. Přebytečný alkohol můžete sice slít, tím vylíváte ale také léčivé výtažky, které mají být obsažené v masti.

Čím můžete účinky ještě posílit?

Vhodné jsou éterické oleje. Pokud se takto rozhodnete, pamatujte, že éterické oleje se přidávají do masti až je její  teplota pod 37°C! Vyšší teplotu totiž nesnášejí. Obecně platí 1 kapka éterického oleje na 10ml oleje.

+ Cypřiš Cupressus sempervirens

Olej rozhýbává nejen stagnaci krve v žilách, ale i naši osobní energii, má stahující účinky a je nejvhodnějším éterickým olejem na křečové žíly.

+ Řebříček Achillea millefolium

Má účinek i na kostní dřeň a nízký tlak, posiluje špatný krevní oběh. Kontraindikováno v těhotenství.

+ Geránium Pelargonium graveolens

Povzbuzuje krevní oběh, snižuje tlak, zklidňuje.

+ Máta peprná Menta piperita

Její chladivý efekt příjemně povzbuzuje, uvolňuje a je také protizánětlivý.

Jak tinkturu a mast používat?

Vyšší účinnosti tinktury či masti docílíte zábalem. V případě masti naneste silnější vrstvu. Část nohy omotejte obinadlem nebo nějakou tenčí utěrkou. Tu pak ještě můžete obalit do ručníku. Nechte alespoň hodinu až několik hodin působit teplo a účinné látky kaštanů.

A nohy nahoru! Odpočiňte si!

 

Autorkou článku je Veronika Němcová, odborná aromaterapeutka/kräuterpraktikerin, kontakt: vondrus(zavináč)gmail.com. Zdroje: Kateřina Svoboda: Rostlinné silice, biochemické složení, působení na lidský organismus – II. Skriptum AČA. Praha 2013; Elisabeth Kairath: Gewürzskriptum. Innsbruck 2014. Foto: Freeimages.

Veronika Němcová

„Nejraději trávím čas v přírodě. Nalézám v ní inspiraci, poučení i útěchu. Jsem fascinována její rozmanitostí a důmyslností. Vnímám ji jako dar, který je tu pro naši radost i užitek. Věřím, že vše má svůj smysl a zákon a proto hledám souvislosti a logická vysvětlení.“

Veronika trávila několik let cestováním. Po návratu do České republiky vystudovala geografii pro pedagogy, na matěřské dovolené absolovala Institut aromaterapie v Praze. Nyní žije v rakouském Tyrolsku, kde vystudovala Innsbruckou Kräuterschule. V minulém roce dokončila Aromaterapeutickou akademii PRIMAVERA v Německu a je členkou mezinárodní asociace aromaterapeutů IFPA. Vyučuje na Institutu Aromaterapie v České republice předmět Úvod do fytoterapie a pořádá různé workshopy a semináře v Česku i zahraničí.

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: