V minulém díle seriálu jste se mohli dočíst, jak správně a bezpečně používat aromaterapii v domácím prostředí (Domácí aromaterapeutické minimum). Téma postupně hlouběji rozvineme v článcích věnovaných aromaterapii podle orientálního principu pěti elementů. Nejprve se zaměříme na barvu červenou, tedy barvu elementu ohně, lásky, smyslnosti a radosti. A jako hlavního zástupce tohoto elementu si představíme život milující ylang-ylang. Článek je 2. dílem seriálu.
Červená, oheň a princip pěti elementů
Podle orientálního principu pěti elementů je červená barva spojována s elementem ohně, tudíž s naším životním ohněm. Oheň je v cyklu ročních období spojován s vrcholným létem, v denní dobu mu odpovídá poledne. Dle světových stran jižní směr, což je podle přírodních tradic Slunce a jeho síla. V přírodě je oheň největší transformační silou. Jeho energie je expanzivní a září do všech stran. Z vnitřních orgánů odpovídají tomuto elementu srdce, osrdečník, tenké střevo a trojitý ohřívač. Psychologicky je oheň spojován s láskou, vášní, vnímavostí, nadšením, prožitkem a radostí.
Disharmonie elementu ohně
Přemíra elementu ohně vede u lidí k přílišné horlivosti, nezakotvenosti, až nervovému vyčerpání a nespavosti. Nedostatek elementu ohně naopak provází málo nadšení a radosti ze života, uzavřenost, apatie a nevíra v lásku. Disharmonie v elementu ohně může vést také k přílišnému zaměření na sebe sama nebo nedostatku sebevědomí.
Praktické způsoby harmonizace pomocí aromaterapie
Pro harmonizaci elementu ohně využívám vlastní kompozici éterických olejů Oheň, kterou je možné rozprášit do místnosti, použít na tělo nebo ji inhalovat. Stejně ráda ji přidávám do svíček v elementu ohně, které naopak vyladí interiér. Hlavními složkami této kompozice je ylang-ylang (Cananga odorata), geranium (Pelargonium graveolens) a myrha (Commiphora myrrha). V luxusní terapeutické směsi Letní slunce pro tento element naopak využívám růži (Rosa damascena), na jejíž účinky v oblasti (sebe)lásky nedám dopustit. Individuálně pro klienty také často sahám po levanduli (Lavandula angustifolia), která tento element zklidní. Mužům a technicky založeným ženám bývá více příjemný svěžejší jasmín (Jasminum grandiflorum) nebo geranium růžové (Pelargonium roseum).
Zažehněte oheň se smyslným ylang-ylangem
Pokud bych vám měla doporučit pouze jeden olej z tohoto elementu, zvolila bych ylang-ylang. Ten je pro mě symbolem propojení s tělem, sebepřijetí, uvolnění, tvořivosti a smyslnosti. Tanečnice vlnící se na břehu moře při západu slunce vyjadřuje jeho podstatu. Pro ženy je skvělým pomocníkem, potřebují-li přijmout samy sebe, svojí ženskost a instinkty. Výborně se hodí k harmonizaci partnerských vztahů, kde je také afrodisiakální.
Ylang-ylang podporuje hlubokou regeneraci organismu, jeho sladká vůně svádí k tomu lehnout si do trávy a načerpat nové síly. Právě pro tuto schopnost se mi osvědčil při nedostatku životní energie a chuti do života. Nenajdete příjemnější lék pro lidi pomyslně se vznášející mimo prostor a čas nebo pro ty, kteří nejsou spokojeni se svým životem. Učí bytí v přítomnosti, nic jiného než prožitek přítomného okamžiku pod jeho taktovkou nemá význam.
Příklad z praxe
Jako příklad z praxe uvádím klientku, u které jsme pomocí masážního oleje a osobní vůně působili na vnitřní harmonizaci elementu ohně, partnerské vztahy, ženskost a sebedůvěru. Jako hlavní složku masážní směsi jsem použila ylang-ylang. Již po prvním týdnu pravidelné aplikace vnímala na svém těle i psychice změny. Výrazně se zklidnila, probudil se její přirozený sex-appeal, ale také se jí spustil lehký vaginální výtok, který ovšem během příštího týdne zmizel – proběhla nutná vnitřní očista. V následujících týdnech u sebe pozorovala více jemnosti a ženskosti a dopřávala si více pozornosti, kterou potřebovala sama pro sebe. V partnerství jí aplikace éterických olejů dodala naději a chuť na svém vztahu pracovat.
Příští měsíc nás čeká pokračování seriálu: Element kovu a cypřiš přemění vaši stagnaci v inovaci.
Další díly seriálu:
- 1. část seriálu – Domácí aromaterapeutické minimum
- 3. část seriálu – Element kovu a cypřiš přemění vaši stagnaci v inovaci
- 4. část seriálu – Sladkost zemité skořice rozehřeje nejedno srdce
- 5. část seriálu – Smyslnou atmosféru vykouzlí vůně kardamomu, vanilky a hořkého pomeranče
Článek včetně praktických receptů vyšel v Časopisu pro Kvalitní život: září 2016. Autorkou článku je Michaela Lusílija Makulová, odborná aromaterapeutka. Foto: Freeimages, literatura: 1.MOJAY, Gabriel.