Jak bylinky pomohly poporodní dule Janě k návratu “domů”?

Když nám do redakce přišla niterná zpověď poporoporodní duly Jany, o tom, jak jí klasické české bylinky ukázaly po jejím vlastním poporodním kolotoči cestu domů, tedy zpátky k sobě samotné, byla jsem dojatá. Víte, když píšete články, chybí vám zpětná vazba od vašich čtenářů. A tahle je opravdu nádherná. Děkujeme, Jano!

Pojďte přečíst příběh poporodní duly Jany Horáčkové…

Jak jsem se k bylinkám dostala?

K bylinkám mne to táhlo od dětství. S rodiči jsme sbírali bezové květy na sirup, v létě vařili náš “hopsinkový čaj” a herbář jsem si nadšeně vedla ještě léta poté, co odpadla povinnost ho mít. Jít po střední studovat biologii mi přišlo jako logické vyústění mého zájmu a terénní cvičení jsem si naplno užívala.

Během studia na univerzitě jsem se bylinaření plně věnovala – pro své přátele jsem vyráběla digitální herbář, zpracovávala jsem bylinky – sušila je a vyráběla sirupy, měla jsem o nich přehled. Byla jsem napojená na rytmus přírody a věděla, kdy je čas které bylinky. V zimě jsem stejně jako příroda odpočívala, využívala zásoby a těšila se na jaro.

Jana byla od dětství vedena k bylinkám, přesto jí péče o čerstvě narozeného synka dala natolik zabrat, že ze svého spojení vypadla

Z mého rytmu mě vyvedla péče o syna na mateřské dovolené

Když jsem se stala matkou, celý můj svět vyplnil syn, nic jiného pro mě neexistovalo. Venku se prostřídaly fialky, šeříky, třezalka, bez… a já si jich málem ani nevšimla, natož abych si je šla natrhat a zpracovat. Stejně tak jednolité bylo i mé mateřské tempo. Trvalo mi docela dlouho, než jsem se zase začala vnímat jako ženu, ladit se na svůj rytmus, ke kterému ten přírodní neodmyslitelně patří. A v tu dobu ke mně také přišly Bylinky našich babiček.

Bylinky mi ukázaly směr zpátky k sobě

Program Bylinek našich babiček se pro mě stal jakýmsi ukazatelem a rozvrhem, na co se konkrétně zaměřit. Bylo pro mne velkou úlevou mít dopředu vytipované bylinky, které jsem díky detailním popisům v článcích uměla bezpečně poznat. Zejména detailní popis u fialky vonné a její srovnání s dalšími druhy jsem dokázala jako vystudovaná bioložka hodně ocenit. Nehledě na to, že fialka je moje srdcová záležitost – to jsem si taky znovu naplno uvědomila až během čtení receptu na fialkový parfém.

Musím přiznat, že mi hodně ušetřilo čas i energii to, že někdo za mě vybral bylinky, na které se mám v daném období zaměřit, a nemusela jsem trávit hodiny hledáním a utřiďováním informací. Takhle jsem si prostě přečetla článek a buď jsem cítila, že mi daná bylinka má co dát, nebo pro nás nebyla ta vhodná doba.

Začala jsem vnímat využití bylinek i v aromaterapii a vykuřování

Dlouhá léta jsem bylinky využívala ve formě nálevů, odvarů a obkladů, s velkou vděčností a zájmem si proto pročítám i jejich využití v aromaterapii a vykuřování. K očistě prostoru jsem vždy používala bílou šalvěj nebo palo santo, tak pro mne bylo příjemným zjištěním, že byliny s podobnými účinky mohu hledat i v našich krajích.

Aromaterapie je pro mne celkově novou oblastí, která se mi otevřela až těhotenstvím, porodem a mateřstvím a pomaličku vplouvám do jejích vod. V tomto poznávání mi hodně pomáhají právě sezónní Bylinky.

Jana se díky spojení s českými bylinkami dokázala propojit zpátky se sebou samotnou

A zapustila pomyslné kořeny s místními bylinami

Je pro mne příjemné seznamovat se s bylinkami, které rostou okolo nás. V posledních letech jsem byla zahlcena informacemi o zázračných účincích zahraničních rostlin, které rozptýlily mou pozornost od mého domácího prostoru. Díky Bylinkám se zase začínám orientovat na naše luhy a háje, čímž opět získávám pevnou půdu pod nohama.

Opět se při neduzích a nemocech dokážu obrátit na naši českou přírodu a nehledat hned zahraniční zázraky. Bylinky mi ukázaly cestu zpátky domů.

Co jsem na programu Bylinky našich babiček nejvíce ocenila?

V létě mě nejvíce potěšila přírodní lékárnička a vykuřování proti hmyzu

Během léta jsem si nemohla vynachválit praktické tipy, jako byla přírodní lékárna na dosah či vykuřování proti hmyzu. Stejně tak články a návody na pěstování bylinek, protože, ruku na srdce, na to jsem nadáním a citem nikdy neoplývala a životnost zasazených bylinek jsem mohla počítat ve dnech. Věřím, že i toto se během pročítání Bylinek a uvádění do praxe zlepšilo.

A obrácení pohledu do české přírody i do sebe sama

Kromě mé srdcové záležitosti – fialky, mě na programu nejvíce oslovuje právě ten návrat domů – opět obrácení pohledu do české přírody a tím i sama do sebe.

Jana Horáčková

O autorce – Jana Horáčková

Mateřství mi otevřelo dveře do jiného světa. Stala jsem se poporodní dulou, průvodkyní slepováním vázy a srdcem Projektu Vrba, jehož záměrem je slučovat ženy s dětmi na tematických setkáních a kurzech španělštiny. Jsem matkou úžasného syna, cyklickou ženou a čarodějkou žijící a oslavující kolo roku. Miluji čaj, knihy, tanec a tvoření.

Jukněte dále:

Děkujeme za nádherná slova, Jano. Kéž Bylinky našich babiček pomohou i dalším ženám procítit sebe sama skrze přírodu. Děkujeme! Vaše Kouzlo vůní

>>> Objednejte si online program Bylinky našich babiček také <<<

O bylinkách našich babiček

Bylinky našich babiček jsou jedinečný vzdělávací program z pera redaktorek Kouzla vůní plný vůní, bylin a receptů, který propojuje klasické bylinářství, aromaterapii a vykuřování v jeden celek. V článcích, webinářích a diskuzích se s námi naučíte, jak využít bylinky, které znaly naše babičky.

  • Získáte 72 originálních článků s recepty, nápady a tipy, které jinde nenajdete.
  • Dozvíte se, jak pečovat o své zdraví, vnitřní harmonii a podpořit celkovou pohodu.
  • Každý měsíc pro vás připravíme 6 článků s praktickými radami našich aromaterapeutek a bylinkářek.
  • K článkům budete mít neomezený přístup v členské sekci Kouzla vůní (i v další sezóně).
  • Minimálně jednou týdně tak dostanete článek o tom, co zrovna roste a co sbírat nebo zpracovávat.
  • Získáte přístup do facebookové skupiny, kde vám zodpovíme vaše dotazy.
  • Zažijete 2 vzdělávací webináře, kde s vámi budeme sdílet naše poznatky.
  • Procvičíte si, jak si doma udělat spoustu radosti s bylinkami.

P.S. Jukněte, co už u nás vyšlo za články, psaly jsme o meduňce, měsíčku, levanduli, máte, třezalce, švestce a dalších super vychytávkách a čeká nás toho ještě jednou tolik 😉

Autorkou článku je Jana Horáčková, foto: autorka, předmluva: Michaela Lusílija Makulová.

Michaela Makulová

Vnímám lidské příběhy a vplétám do nich vůně. Míchám parfémy, učím aromaterapii, inspiruji. Vystudovala jsem Institut aromaterapie v Praze. Díky své praxi jsem získala titul profesionální aromaterapeutka a mezinárodní certifikaci IFPA. Pravidelně se dále vzdělávám, aktuálně u Aromahead Institute. Jsem členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka Aromaterapie a TČM. Svět vůní je už od roku 2012 mou vášní, kterou předávám dále. Ukazuji lidem, jak vnímat rostliny skrze jejich vůni a využívat jejich účinků. Učím, jak pracovat s esenciálními oleji a vlastní myslí pro posílení zdraví a vnitřní pohodu.

Přečtěte si podobné články