3 tipy na letní limonády se zeleným čajem, tedy vlastně čajolády

Ideální letní osvěžení? Žádné přeslazené nápoje se spoustou ledu, ale vlažný zelený čaj a úplně obyčejná kvalitní voda. Čaj? Pro milovníky chlazených drinků to může znít až záhadně. Pro cestovatele, kteří v marockém podnebí ochutnali tradiční místní nápoj – zelený čaj s mátou, to už tak divné není. V článku najdete tři recepty pro inspiraci k letním nápojovým pokusům. Vynechávám populární ingredience citron a mátu. Klidně je ale použijte, já jen nemám citrony moc ráda a mátu zrovna v mém oblíbeném obchodě se zeleninou a ovocem neměli.

Zelený čaj ochlazuje. Ano, i když je teplý. A pro lidský organismus zahřátý letním slunce je hromada ledu v běžném pití obrovský šok. Špatně se to vysvětluje, jsme na studené v létě prostě navyklí. Ale zkuste to někdy… Sami ucítíte, že při popíjení vlažného čaje třeba trochu ochuceného bylinkami nebo citrusy, se vám bude v horku lépe fungovat a budete se i méně potit. Je to tím, že teplé nápoje pomáhají organismu vyrovnávat teplotní rozdíl mezi vnitřním prostředím těla a okolím venku.

Co na ledové říká TČM?

Horké letní počasí způsobuje celkem logicky větší pocit žízně. Tradiční čínská medicína doporučuje ochlazují jídla rozptylující vnitřní horko, což je třeba meloun, zelený hrášek, listové saláty či fazolky mungo. Dále potraviny doplňující tekutiny a stahující pot jako okurky a rajčata.

Tolik oblíbené studené a syrové pokrmy oslabují slezinu a žaludek. Nápoje s ledem a zmrzlina mohou působit nahromadění chladu v žaludku a oslabovat tak jeho zdravou funkci.

K pití kromě zeleného čaje určitě bylinkové čaje z ibišku, máty, růžových poupat či květů chryzantémy. A samozřejmě vodu pokojové teploty, třeba s trochou máty, citronu, meduňky.

Tip redakce: O vhodné letní stravě i bylinkách si můžete počíst v našem článku

Letní pití bylinky ozdobí i ochutí

Matcha je skvělá do pudinku i letní limonády

Zeleno-čajovým hitem posledních let mezi příznivci zdravých věcí je japonská matcha. Kvalitní práškový čaj výrazné brčálově zelené barvy a specifické nahořklé chuti. Výhodou tohoto čaje je, že se konzumuje kompletní, tedy nejenom výluh s látkami rozpustnými ve vodě.

Původně byla matcha hvězdou tradičního přísného japonského čajového obřadu. Prášek se speciální bambusovou metličkou šlehal do husté pěny. Japonec však není našinec, a tak si troufám říci, že nám by tento nápoj zrovna nechutnal.

Matcha se však výborně hodí do zajímavých dezertů nebo právě letních koktejlů. Vlastně mne inspirovala i k tomuto článku. V kavárnách se začaly objevovat hotové limonády s matchou, zachutnala mi jedna s příchutí grapefruitu. Zkusila jsem její variaci vytvořit doma – bez cukru a z čerstvého grepu. První pokus sice esteticky oku zrovna neladil, ale chuťově a funkčností byl perfektní…

Matcha je v poslední době hit

Recept č. 1 – Citrusová matcha s kiwi a kurkumou

Ingredience

Šťáva z jednoho citrusu (pomeranč nebo grep), kiwi, 2g matchy, kokosová voda, špetka mleté kurkumy, trochu něčeho na doslazení – med, sirup, kokosový cukr.

Postup

Vše rozmixovat na hustší koktej s menším množství kokosové vody, pokud chcete limonádu řidší nakonec naředit vodou na vyhovující konzistenci.

Varianta letního pití s matchou

Tradiční i neobvyklé čajové kombinace

V Maroku se pije zelený čaj s mátou většinou oslazený. Kašmírská specialita je ochucená kardamomem. V Orientu můžete dále narazit na čaje kořeněné skořicí, hřebíčkem či muškátovým oříškem. Snad nejznámější variací zeleného čaje je ten s jasmínovými květy oblíbený nejen v zemi původu, tedy v Číně, ale dnes již po celém světě. Já osobně jsem kdesi kdysi v zimě ochutnala nápoj z černého čaje, červeného vína a koření. Bylo to dobré, i proto že mám ráda jak čaje, tak víno.

Tradiční marocký nápoj do horka

Recept č. 2 – Čajové povzbuzení s okurkou, limetou a rozmarýnem

Ingredience

Voda, salátová okurka, limeta, nálev ze zeleného nebo bílého čaje, rozmarýn, já přidala i trochu domácí archivní meruňkovice.

Postup

Vodu smíchat s trochou nadrceného rozmarýnu, plátky salátové okurky a šťávou z limety, nechat chvilku stát a dolít vlažným čajem, nakonec v případě chuti přidat alkohol a ozdobit plátkem limety a snítkou rozmarýnu.

Letní povzbuzení s rozmarýnem

Zelený čaj je plný antioxidantů

Lidstvo ho popíjí již tisíce let. A má k tomu dobré důvody. Zelený čaj povzbuzuje a současně přináší pokoj naší duši. Působí protizánětlivě, prospívá krvi, zklidňuje zažívání, posiluje imunitu a mozek po něm lépe funguje. Zevně pomáhá proti svědění od štípnutí hmyzem a ochlazuje pokožku podrážděnou sluncem. Obsahuje vitamíny, minerály, flavonoidy a další rostlinné substance. Mnohé z těchto látek působí v těle jako antioxidanty (vitamín C, A, betakaroten, selen).

Recept č. 3 – Růžové víno, jahody a růže s jasmínovým čajem

Ingredience

Růžové víno, jahody, plátky růží, jasmínový čaj.

Postup

Ve víně nechat asi dvě hodiny namočené plátky jahod a růží (v lednici), poté dolít vlažným jasmínovým čajem.

Limča růžová s vínem a růžemi

Hrajte si, s čajem i s bylinkami

Berte recepty jako inspiraci k vlastním kombinacím. Mátu, meduňku, levanduli, lichořeřišnici a další zelené poklady klidně také použijte. Pokud zelený čaj rádi nemáte, tak vám asi tyhle limči chutnat nebudou. Já také nemusím sladké pití, tedy nepřidávám cukr, med ani sirupy, jen ovoce. Pokud by vám nesladké nejelo, tak si oslaďte, radši však s mírou. A to platí i o přidaném alkoholu. Míchané nápoje s alkoholem jsou, jak je známo, zrádné! Platí to i o těch čajových… Tak teď už jen vybrat ten správný slunečníček pro váš drink

Potřebný doplněk každého koktejlu

Mňam Vám! A osvěžující léto k tomu…

Autorkou článku je Kateřina Polívková – Dobré vůně. Foto: autorka a Pixabay.

Použitá literatura

  • Zelený čaj: [pohoda pro tělo i duši. Praha: Svojtka & Co., 2003. Malá knihovnička zdraví. ISBN 80-7237-651-9.
  • GUO, Li, ANDO, Vladimír, ed. Čínské metody oddálení stáří a upevnění zdraví. V Praze: DharmaGaia, 2014. ISBN 978-80-7436-050-3.

Kateřina Polívková

„Skrze vůně vnímám svět. Vždy mě fascinovaly. Až jsem dospěla ke studiu a praktikování vykuřování a aromaterapie. Příroda přirozeně voní. A mě moc baví tenhle aromatický vesmír odkrývat i ostatním. Třeba prostřednictvím míchání osobních parfémů nebo na workshopech Vůně pro každý den. A neustále se učím, od života i od přírody."
Kateřina se masážím a aromaterapii intenzivně věnuje přes 4 roky. Studovala Institut aromaterapie, pravidelně se odborně dále vzdělává, setkala se s mnoha inspirujícími osobnostmi aroma světa... Vede kurzy, školení a workshopy v oblasti aromaterapie a vykuřování pro jednotlivce i firmy.
Spolupracuje například s Asociací českých aromaterapeutů, Českou asociací saunérů, blogem Kosmetika hrou.

Přečtěte si podobné články