Milovat se, sdílet, užívat si svět. Obejměte své stíny a najděte znovu chuť do života

Cítíte chuť se milovat a užíváte si okamžiky sdílení, anebo vás druzí lidé spíš otravují? Máte laskavosti na rozdávání a úsměv je vaším častým doplňkem, anebo jste rádi, že nějak přečkáte den, práci a frontu u pokladny v obchodě? Nahlédněme do sídla naší esence. Co se skrývá za naší vitalitou a chutí do života? Odhalme psychickou povahu energie, která může být palivem duševního systému, a podpořme libido vhodnou kombinací éterických olejů.

Přečtěte si a inspirujte se…

  • Jakou roli hraje libido v našem těle i vnitřním světě?
  • 3 příběhy ze života: žena uvězněná ve vlastní dokonalosti; romantik, po jehož boku partnerky rozkvétají, a žena spokojená v práci i v rodině (členská část)
  • 3 voňavé recepty: pro uvolnění, sebedůvěru a soukromé naladění (členská část)
  • Proč a jak posílit energii ledvin? (členská část)

Libido jako klíčový pojem i psychická energie

Někdy se označuje jako sexuální apetit a vychází z latinského slova, které je překládáno jako touha, žádost či pud.

Co na to pánové Sigmund Freud a Carl Gustav Jung?

V psychologických teoriích těchto dvou mužů má libido důležitou roli. V psychoanalýze je takto označována základní pudová energie, která je zaměřená na dosahování slasti.

Jung spatřoval v libidu vůli k životu.

Freud tento pojem původně označil jako přání nebo nutkání a zároveň jej popsal jako palivo psychického systému. Jung převzal tento termín od Freuda do své analytické psychologie s tím, že nese kromě sexuálního obsahu i jakoukoli jinou obecnou psychickou energii. Spatřoval v něm vůli k životu.

Psát o stádiích, zdrojích, formách a o klíčových fázích vývoje sexuální slasti patří do jiného článku. Je to ovšem zajímavé k pochopení určitých druhů chování, které může být pro někoho hůře přijatelné.

Co ovlivňuje vůli k životu aneb 3 náhledy na vlastní svět

Pojďme se podívat na svět očima pragmatické ženy, která potřebuje mít vše dopředu naplánované a spokojí se pouze s lidmi, kteří splňují její náhled na určitý druh chování i vyjadřování.  

Kdo hledá venku, vnitřní lásku nenajde

V každém našem rozhovoru si vyslechnu, jak kdo obstál nebo se znemožnil. Poslouchám vyprávění o vhodnosti a nevhodnosti chování a o spolehlivosti druhých lidí. Jediný, kdo vždy vše udělá, správně je Marta. Marta má pevný plán a toho se drží. Je jejím pilířem, který udává krok a význam dne. Vše je naplánováno, zapsáno a do posledního puntíku připraveno. Pokud něco nevyjde, je to chyba druhých.

Marta plánuje, dosazuje důvody a lpí na správnosti výsledku.

Jenže mnohdy nevychází Martě setkání s lidmi, randíčka ani intimita. Momentální partner je po krátkém čase nemožný. Nepodržel Martě dveře, nechává lžičku v šálku kávy, směje se příliš nahlas a jeho humor je dětinský. Následně se stává, že ze setkání sejde, muž se jí vyhýbá a důvod, který si Marta dosazuje, zní: „Je to slaboch, jsem pro něj příliš dobrá.“

Plánuje a lpí na správnosti výsledku. Pokud její plán nevyjde, trpí zklamáním. Zažívá rozhořčení a sype se jí pracně vytvořený systém. Tímto druhem emocí může mít dispozice k vyčerpávání kůry nadledvin, a to se projevuje mimo jiné i na sexualitě. Když mi někdy povídá o své intimitě s muži, nechce se jí do těchto situací. Říká si, že by měla s mužem sdílet intimitu, a vždy je perfektně připravena s výběrem spodního prádla. Ovšem postrádá onu opravdovou chuť a uvolnění.

Uvězněná ve vlastní dokonalosti.

V kůře nadledvin vzniká mimo steroidních i malé množství pohlavních hormonů. Tyto hormony mají vliv jak na plodnost, tak i na vitalitu, která souvisí s chutí do života. Marta se tak točí v začarovaném kruhu zdánlivé dokonalosti, tenze a honbou za štěstím i uznáním.

Stala se tak ženou, která se uvěznila ve vlastním zámku dokonalosti. Protože vnitřně vysychá, projevuje se jí tento proces i na chrupavkách. Propojení těla a emocí je někdy nemilosrdným zrcadlem.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele programu Bylinky našich babiček 2.

Objednejte si Bylinky našich babiček 2

Přihlaste se

Darina Hájková Ellingerová

Darina se v aromaterapii zaměřuje na práci s duší a emocemi. Zajímá ji psychosomatika a souvislosti v oblasti vztahů. V praxi pedikérky a manikérky se setkává s příběhy lidí, které jí rozšiřují obzory při práci s klienty v rámci aromaterapie. Informace a inspiraci získává z četby psychologických knih a seminářů. Je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze a členkou Asociace českých aromaterapeutů.

Co o sobě říká?
„Fascinují mě mezilidské vztahy a miluji zvířata. Nejvíce kočky. Vidím propojenost mezi vztahy v domácnosti a vitalitou domácích mazlíčků. Jejich chování a zdraví vnímám jako indikátor pro lidi, kteří s nimi sdílí prostor. Aromaterapii vítám jako jemnou a zároveň silnou pomocnici v životních situacích.“

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: