Dopřejte si doma přírodní péči srovnatelnou s luxusním wellness. Relaxační lázeň z nejlepších ingrediencí vás vyjde jen na pár desítek korun. Teplé koupele jsou ideálním způsobem, jak si na konci zimy dobít baterky, prohřát kosti, zbavit se nachlazení a spotřebovat velké nadbytky sušených bylin před začátkem nové sběračské sezóny.
Med, mléko a sůl

Hýčkací tajemství této trojice prý znala už královna Kleopatra. Přidáváním medu a mléka do koupele se prý čistila a hydratovala. Manželka římského císaře Nerona byla údajně kombinací oslího mléka a medu nadšená natolik, že se do ní nořila dvakrát denně. Med je dodnes oblíbenou součástí kosmetických přípravků díky svým zvlhčujícím a zvláčňujícím schopnostem. Ještě před pár desetiletími byl ceněn také jako léčivo. Během světové války se používal například jako antibiotikum na střelné rány, kdy se medem potírala plátýnka a přikládala na zranění. Můžete to vyzkoušet při léčbě odřenin, obvaz měňte každých šest hodin za čerstvý.

Kozí, kravské nebo ovčí mléko nechybělo před sto lety snad v žádné vesnické domácnosti. Díky antioxidantům chrání pokožku před volnými radikály, zvláčňují ji a kozí mléko se využívá i při léčbě ekzémů a lupénky.
Což platí i o mořské soli. Když vyrazíte do zdravé výživy, koupíte kvalitní nerafinovanou zhruba za dvacet korun. Pro pokožku jsou prospěšné čistící vlastnosti solné lázně, ale také množství minerálů, které působí na naši kůži. Solné koupele jsou doporučovány při zánětech močového měchýře, gynekologických onemocněních, při kožních obtížích nebo hemoroidech. Pro spestření můžete mořskou sůl prostřídat třeba za růžovou z Himalájí. Oblíbenou přísadou domácích koupelových solí je také Epsomská sůl, která obsahuje hodně hořčíku a síry. Velmi dobře uvolňuje svalstvo a může pomoci při nežádoucímu zápachu nohou. Pak do koupele ještě přidejte hydrolát z tymiánu nebo myrty, použít můžete i silný šalvějový čaj.
…