Bylinkový den v Praze pohladil na duši

Minulou sobotu se uskutečnil v Praze Bylinkový den. Velmi povedená akce v Národním zemědělském muzeu, na které se i přes nepřízeň počasí všude tlačily davy šťastných lidí. Šťastných proto, jakou krásu si mohli osahat, ochutnat a odnést domů. Pořadatelům, vystavovatelům i účinkujícím patří velký dík! A pokud jste na této akci chyběli, určitě vyrazte na nějakou další.

Pořadatel akce: Národní zemědělské muzeum

Zvládl vše na 1! Účastníci vypadli spokojeně, usmívali se a užívali si příjemné atmosféry. Jak akci hodnotí sám pořadatel – Národní zemědělské muzeum?

“Festival Bylinkový den v muzeu jsme v této podobě organizovali poprvé a s výsledkem jsme spokojeni. Proč? Protože spokojeni byli návštěvníci i prodejci – a nebylo jich málo. Návštěvnost Bylinkového dne byla i přes nepřízeň počasí vyšší než 3000 spokojených dětí i dospělých. Návštěvníci vítali velký výběr a dostatečné množství nabízených sazenic a semen bylinek, děti zaujalo bylinkové hřiště, soutěže, osazování květináčků, které si samy vyzdobily bylinkami a zakládání prvních malých herbářů. A mile nás překvapila i účast posluchačů na zajímavých přednáškách. Už teď se těšíme na organizaci dalšího ročníku Bylinkového dne. ?

Jana Jandová, nzm.cz

Vystavovatelé a prodejci z celé republiky

Samotnou mě překvapilo, kolik krásy dokáží vykouzlit byliny a jejich pěstitelé. Nemalou měrou se zasloužili o celou atmosféru akce. U jejich stánků jste se totiž mohli nejen pokochat bylinami a jinými produkty, ale i dozvědět se informace, které byste jinde sotva hledali nebo si zahrát některou z bylinkových her, a dokonce i soutěžit o ceny!

Akce probíhala na nádvoří NZM i uvnitř v budově muzea

Poprosila jsem také pár vystavovatelů o zhodnocení akce z jejich úhlu pohledu.

U stánku Kotvičníkové farmy se předávaly cenné rady

“Zaznamenali jsme velký zájem o bylinky i ovoce a hlavně lidé, kteří mají jen balkon či parapet se velmi zajímali, jak ovoce (rybízy, maliny atd.), ale i bylinky exotické i ty známé z naší přírody, pěstovat v podmínkách bytu s balkonem. Já jsem bohužel neviděla z Bylikového dne nic než tu naši expozici traktorů. S vedlejší prodejcem panem Frolichem jsme prohodili jen pár slov. Vlastně od deseti hodin, co se otevřely dveře, jsme měli všichni tři, já, manžel i syn co dělat. Poslední zákazník odcházel před pátou hodinou.”

Štěpánka Janoutová, kotvicnikovafarma.cz

U stánku Bylinky.cz se soutěžilo

“I nám z firmy Bylinky s.r.o. se sobotní akce moc líbila. Užili jsme si kontakt s lidmi a bylo úžasné, jakou radost návštěvníci z našich bylinek měli. Vzhledem k tomu, že se na našem stánku o bylinky soutěžilo v jednoduchých kvízech, odnesl si bazalku, petrželku nebo tymián opravdu každý, kdo se u nás zastavil.”

Tereza Vespalcová, bylinky.cz

 

Ostatní vystavovatele a účinkující prosím o jejich komentář pod článkem, zveřejníme ho včetně odkazu, ať si vás naši čtenáři mohou dohledat 🙂

Skvostná a výborná nabídka exotického ovoce
Čerstvé jarní saláty i květiny ze Svobodného statku na soutoku

 

O dětičky bylo na akci krásně postaráno

Děti na této akci dostaly opravdu velký prostor, a to nejen bylinkové hřiště venku a velký hrací kout v patře a v teple. Maminky, na příští akci určitě vyrazte!

Bylinkové hřiště praskalo ve švech

A jak vnímala akci garantka bylinkového hřiště pro děti?

U stánku Bylinkového hřiště si přišla na své nejedna zvídavá dušička

“Užili jsme si to s dětmi, jak jen nám to počasí dovolilo. V 10,00 nám byla zima, ve 13,00 hod lépe a trochu foukalo a v 15 hod vysvitlo i sluníčko. Příští rok by mohlo být o pár stupňů tepleji, ale jinak to byl pro nás naplněný den. Workshop Bylinkové hřiště jsme zahájili poznáváním 15 základních nejen kuchyňských bylinek. Pak jsme si oseli talíř vojtěškou, červenou čočkou, mungem, slunečnicí a několika bylinkami a saláty. Do týdne by si z toho mohly děti udělat zdravou svačinku. Také jsme zaseli 5 kouzelných fazolí šarlatových spolu s tajným přáním. Jaké bylo? Každý měl své, tak uvidíme, zda se dětem jejich přání splní. Ze jmenovek, které děti na začátku dostali vzniklo květinové tablo, jen skupinku z prvního workshopu jsme poslali i s nálepkami do muzea, aby se ohřáli, ráno jsme byli všichni zmrzlí. Celkově bylo moc fajn pobývat v bylinkové atmosféře akce. Vyrobili jsme si bylinkovou sůl, ochutnali čaj i fialkový sirup, koupili šípkový sirup a nějaké nové bylinky, vyrobili placičku s krásným květinovým designem a má nejmladší Lucka si založila Herbář. A mimoto jsme si opravdu pochutnali na koláčích 🙂 Líbilo se mi, jak to na celé akci vonělo a tak nějak přátelsky pulzovalo rytmem “zeleného” života. Opravdu naplněný den – Den Země. Krásně jsme to oslavili.” Martina Marianna Brinkeová

Láska kvete v dětském srdci
Velcí i nejmenší tvořili společně

 

A doprovodný program?

Doprovodný program jsem bohužel nestihla, i když vypadal lákavě. Oproti loňskému roku ale výrazný pokles odborné části, přednášky byly snad pouze 3. Až později jsem se dozvěděla, že se akce letos ujal jiný pořadatel, a proto byla organizace zcela jiná.

Co zlepšit na příští rok?

Určitě propagaci! O akci jsem se dozvěděla v podstatě náhodou od kamarádky a na stránkách loňského pořadatele jsem se o akci také nedozvěděla. Jaká škoda. Pak už jen rozšířit doprovodný program a snad zajistit kryté stany pro venkovní prodejce, ne všichni byli na nepřízeň počasí připraveni.

A jak jste vnímali akci vy? Napište nám do komentářů k článku nebo na našem facebooku!

Michaela Makulová

Vnímám lidské příběhy a vplétám do nich vůně. Míchám parfémy, učím aromaterapii, inspiruji. Vystudovala jsem Institut aromaterapie v Praze. Díky své praxi jsem získala titul profesionální aromaterapeutka a mezinárodní certifikaci IFPA. Pravidelně se dále vzdělávám, aktuálně u Aromahead Institute. Jsem členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka Aromaterapie a TČM. Svět vůní je už od roku 2012 mou vášní, kterou předávám dále. Ukazuji lidem, jak vnímat rostliny skrze jejich vůni a využívat jejich účinků. Učím, jak pracovat s esenciálními oleji a vlastní myslí pro posílení zdraví a vnitřní pohodu.

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: