Jiří Harašta: “Dbáme na kvalitu vstupních surovin” (rozhovor)

Potkáte ho na každé důležité akci týkající se aromaterapie nebo kosmetiky, za zákazníky své firmy totiž vyráží rád osobně a ochotně vám zodpoví jakékoliv otázky. Díky svému úsilí i úsilí celého jeho týmu se původně malá česká firmička vypracovala na největšího výrobce certifikované bio kosmetiky v ČR. Ano, hovoříme o Jiřím Haraštovi (Saloos).

Pan Harašta nám pro Kouzlo vůní zodpověděl pár dotazů zaměřených na aromaterapii, rostlinné oleje a péči o pleť.

Jaká byla vaše cesta k aromaterapii a k práci, které se věnujete? Dá se říct, že vás něco k aromaterapii „přitahovalo“ nebo nasměřovalo?

Tajemství vůní a to, z čeho se vyrábí, mě lákalo dá se říct odjakživa. Už při studiu na škole mě velmi zajímala organická chemie, její zákonitosti a vývoj. Po ukončení školy jsem pracoval řadu let v zemědělské laboratoři, což mi umožnilo orientovat se a dále prohlubovat své znalosti zejména v oblasti pěstování a zkoumání rostlin. Hlubší zájem o přírodu, byliny a jejich blahodárné působení na lidský organismus a pokožku, způsob jejich zpracování a využití mě nakonec přivedl k současné profesi. Díky zaměření mého studia jsem měl a dodnes mám spoustu knih o chemii. Ovšem jedna z prvních a pro mě velmi důležitých pro seznámení s éterickými oleji se stala kniha: Látky vonné a chuťové od autorů: Ing. Dr. Vonáška CSc.; PhMr. RNDr. Novotného, Drsc. a paní Emilie Trepkové, prom. chem., kterou jsem považoval za svou lektorku a velmi si jí cením.

K aromaterapii jste se tedy dostal přes studium chemie, je to pro vás ve vašem oboru nyní výhoda? Jak využíváte vašich znalostí v praxi?

Zájem o přírodu jsem měl již od dětství. Dá se říct, že je to moje životní volba, která mě prakticky provází celý můj život. Už na základní škole jsem nevynechal žádnou chemickou olympiádu. Přečetl jsem spoustu knih o rostlinách a jejich možnostech využití. To pro mě dodnes představuje obrovskou výhodu. Jiné firmy často neví, co prodávají a chybí jim    základní elementární znalosti. Mimořádně důležité je mít pod kontrolou kvalitu vstupních surovin. Chemicko-fyzikální rozbory (analytické certifikáty) jsou stejně důležité jako senzorické zhodnocení. Mé vzdělání mi umožňuje se v nich velmi dobře orientovat. Nedělá mi to vůbec žádné problémy –  je to pro mě jako četba oblíbené beletrie.

Patříte mezi úspěšné české podnikatele, jaké byl vaše začátky podnikání? Máte nějaké doporučení ze zkušenosti, co poradit lidem, kteří chtějí rozjet svůj byznys?

Na pracovní dovolené – exkurze za destilací

Asi nikoho nepřekvapí, že začátky nebyly vůbec jednoduché, skoro bych řekl, že až tvrdé. Přišli jsme s čistou kvalitou, která byla dražší a zpočátku bylo velmi těžké se na trhu uchytit. Z vlastních zkušeností všem doporučuji vytrvat a nevzdávat se při první, druhé ani třetí překážce či nezdaru. Člověk ze začátku nemá prostředky a často ani zaměstnance, a proto si musí umět poradit sám. Neustálá potřeba tvrdě pracovat a zdokonalovat se ale časem přinese očekávané výsledky.

Jak s aromaterapií nejčastěji pracujete vy sám? Podílíte se na vývoji nových produktů ve firmě nebo využíváte éterické a rostlinné oleje spíše doma, ať už sám pro sebe nebo pro svoji rodinu?

Samozřejmě že naše produkty používá celá má rodina. Velmi aktivně se podílím na vývoji všech výrobků. Velká většina produktů se zrodila nejdříve u mě v hlavě. Dalo by se tedy říct, že jsou to „moje děti“.

Máte nějakou konkrétní osobní zkušenost, kdy vám nebo někomu blízkému aromaterapie pomohla?

Prakticky denně se setkávám s případy, kdy aromaterapie skutečně pomáhá. Osobní zkušenosti mám i z rodiny, kdy aromaterapeutické produkty pomohly při řadě vážných kožních problémů a dlouhodobém ekzému.

Jako konkrétní případ mohu uvést svou sestřenici, která již několik let pracuje v porodnici selátek. Při jejím zaměstnání je velmi důležitá hygiena – mnohdy se sprchuje až 4x denně. Při používání klasické kosmetiky ji trápila přesušená, citlivá pokožka se sklonem k praskání. Od té doby, co používá náš sprchový olej z rostlinnými bio oleji lisovanými za studena a 100% přírodními esenciálními oleji už tyto problémy nemá. Na rozdíl od běžného prostředku, který pokožku vysušuje, náš sprchový olej zanechá její pokožku vláčnou a hebkou. Přestala trpět na přesušená a citlivá místa na těle, a navíc si nemůže vynachválit tu krásnou vůni, která ji vždy nabudí a dodá dobrou náladu.

Tip redakce: přečtěte si také rozhovor s Michalem Rymerem

Lidé často subjektivně preferují éterické nebo rostlinné oleje z určité oblasti, odkud nejraději pro sebe čerpáte vy?

Při výběru svých esencí se snažím preferovat ty, které pocházejí z oblastí pro ně typických. Např. levandule z Provance, růže z Bulharska, citrusy ze Sicílie atd… Rostliny často rostou na celém světě, ale snažím se vždy preferovat klasické pěstitelské oblasti.

Váš přehled v oblasti rostlinných olejů je obdivuhodný, poradíte našim čtenářům 3 rostlinné oleje, které by v každé domácnosti neměly chybět – ať už na vaření nebo v péči o pokožku? A kterým se naopak podle vás raději vyhnout?

Je to velmi těžká volba ukázat prstem pouze na tři oleje, když v dnešní době existuje tak velké množství olejů s úžasnými účinky. Pokud bych ale musel vybrat, zvolil bych určitě arganový olej, který je úžasný v péči o pleť a vlasy, a ne nadarmo se mu říká „marocké zlato“. Pak určitě nesmí chybět olej kokosový, který je ve zkratce řečeno multifunkčním pomocníkem do každé domácnosti. V neposlední řadě pak olej makadamiový, který je úžasný na masáže, a ne náhodou tvoří základ všech našich masážních olejů. Doporučuji se vyhnou olejům chemicky rafinovaným, které ztrácí většinu svých cenných látek, vitamínů a téměř nic pokožce nepřináší.

Kdybyste si mohl vzít s sebou jeden éterický olej na pustý ostrov, který by to byl?

I když se budu opakovat, je to opravdu strašně těžké vybrat jen jeden. Osobně bych si pravděpodobně sestavil něco jako KPZ. Obsahovala by levanduli, tea tree a eukalypt. Myslím, že ty by mi život na pustém ostrově podstatně ulehčily.

Jiří Harašta (*1962)

Původním povoláním chemik, vyzkoušel si i práci v laboratoři. Narodil se a žije se svou rodinou ve Valticích. Má dvě děti. Vášnivý sportovec a příznivec tenisu. Má rád přírodu, je milovníkem dobrého vína a zapřísáhlý čokoholik. V roce 1993 založil firmu Saloos, která se za více než 20 let své existence vyšplhala na největšího výrobce certifikované přírodní bio kosmetiky.

Michaela Makulová

Vnímám lidské příběhy a vplétám do nich vůně. Míchám parfémy, učím aromaterapii, inspiruji. Vystudovala jsem Institut aromaterapie v Praze. Díky své praxi jsem získala titul profesionální aromaterapeutka a mezinárodní certifikaci IFPA. Pravidelně se dále vzdělávám, aktuálně u Aromahead Institute. Jsem členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka Aromaterapie a TČM. Svět vůní je už od roku 2012 mou vášní, kterou předávám dále. Ukazuji lidem, jak vnímat rostliny skrze jejich vůni a využívat jejich účinků. Učím, jak pracovat s esenciálními oleji a vlastní myslí pro posílení zdraví a vnitřní pohodu.

Přečtěte si podobné články