Posilující nápoj s medem v období chřipek

Konec února je ve znamení chřipek, rýmy a různých nachlazeních, aby ne, po ránu je zima a přes den krásné teplo, stačí se špatně obléct a bacily mají zelenou. Jak ale předcházet onemocněním? A jak se rychle uzdravit, když už vás nemoc zažene do postele? Jednou možností je připravit si posilující nápoj s medem a éterickými oleji pro zimní období chřipek. U nás doma po takovýchto nápojích saháme pouze v nouzi. Je v nich velká síla, která tělo nakopne.

V našich končinách (na rozdíl od zahraničí) nejsou éterické oleje schvalovány pro vnitřní užití, proto je důležité vybírat si pouze velice kvalitní éterické oleje. Také je důležité si uvědomit, že v jedné kapce éterického oleje je často obsaženo i několik kilo živých rostlin. Zacházejte s nimi tedy vždy opatrně, neužívejte je vnitřně např. u malých dětí, těhotných (kromě aromaterapeutek) nebo lidí s oslabenými ledvinami (konzultujte s aromaterapeutem). Výjimku tvoří známé a bezpečné oleje, např. citron, pomeranč a některé bylinky a koření, které se běžně konzumují a éterické oleje se používají i při vaření a pečení (např. vanilka).

Co budete potřebovat?

  • Tekutý med

Do skleničky nalijte lžičku medu. Med nevynechávejte, díky němu se éterické oleje krásně rozpustí. Vegani použijí jinou aplikaci, o které napíšu někdy příště. Med a jiné cukry nejsou doporučovány také v případě kvasinkových infekcí (napomáhají množení). Med ovšem sám o sobě posiluje organismus.

  • 1-2 kapky éterického oleje

V zimním období můžete využít éterický olej z cedru (např. Cedrus atlantica destilovaný z větviček) a éterický olej z citronu (Citrus limon, vždy v bio kvalitě, je lisovaný z kůry, která se často chemicky ošetřuje). Od každého použijte 1-2 kapky. Citron často užívám samotný i ve větších dávkách, ale cedr je velmi silný a 1-2 kapky je dle mého názoru strop.

Éterický olej z cedru je pomocníkem na prostydnutí, chřipky, záněty průdušek, močového měchýře a ženských orgánů. Čistí a výrazně posiluje organismus. Nejčastěji po něm sáhnete v zimě. Dostupné jsou éterické oleje destilované ze dřeva nebo jehličí. Vůně destilované pouze z jehličí jsou jemnější. Na trhu je k dostání cedr také v bio kvalitě. Cedr patří mezi bezpečné oleje, i když některé zdroje nedoporučují olej používat v těhotenství, pro děti a citlivé osoby a stejně tak některé zdroje nedoporučují vnitřní užívání. S cedrem tedy raději opatrně, ale nezanevřete na něj!

Éterický olej z citronu mějte doma vždy po ruce. Hodí se nejen pro pročištění organismu, ale oceníte ho i při přípravě cheescaku! Citron posiluje imunitu, čistí tělo i mysl, krev, játra, žlučník, slinivku. Zlepšuje náladu a celkově pročišťuje od negativity. Je to ideální společník do kabelky nebo do batohu na cesty, když nemáte nic jiného po ruce, sáhněte po citronu. Dostupné jsou éterické oleje lisované i destilované z kúry. Na trhu je k dostání citron žlutý i zelený, také v bio kvalitě. Vnitře používejte vždy čerstvý olej.

  • Sklenici s vlažnou vodou

Vodu používejte vlažnou, aby se med rozpustil, ale ne horkou, aby vám éterické oleje hned nevyrazili na vzdušnou misi po místnosti.

Jak na to?

Do medu přikápněte 1-2 kapky éterického oleje, rozmíchejte a zalijte 1dcl vlažné vody. Popíjejte vždy ráno nalačno (alespoň 20 min před jídlem). V případě nemoci můžete popíjet vícekrát denně vždy s prázdným žaludkem a opět alespoň 20 min před jídlem.

Pokud marodíte, přeji vám brzké uzdravení a zdraví třikrát zdar!

Cedr (Cedrus atlantica)
Teplý a suchý olej, posiluje energii čchi, čistí urogenitální trakt a plíce.
Pomocník při zánětech močových cest, pochvy, bronchitidě a nachlazení.
Pečuje o pokožku a vlasy, vhodný při suchých ekzémech.
Při stresu, přílišném vnitřním tlaku, nedostatku sebedůvěry.
Některé zdroje nedoporučují používat v těhotenství, pro děti a citlivé osoby.
Některé zdroje nedoporučují vnitřní užívání.

Autorkou článku je Michaela Lusílija Makulová, odborná aromaterapeutka, Simbis. Foto: Freeimages, literatura: 3. GROSJEAN, Nelly.

Michaela Makulová

Vnímám lidské příběhy a vplétám do nich vůně. Míchám parfémy, učím aromaterapii, inspiruji. Vystudovala jsem Institut aromaterapie v Praze. Díky své praxi jsem získala titul profesionální aromaterapeutka a mezinárodní certifikaci IFPA. Pravidelně se dále vzdělávám, aktuálně u Aromahead Institute. Jsem členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka Aromaterapie a TČM. Svět vůní je už od roku 2012 mou vášní, kterou předávám dále. Ukazuji lidem, jak vnímat rostliny skrze jejich vůni a využívat jejich účinků. Učím, jak pracovat s esenciálními oleji a vlastní myslí pro posílení zdraví a vnitřní pohodu.

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: