Brno čeká v září první bylinkový festival!

Éterické oleje, bylinky, vykuřovadla, mýdla a přírodní kosmetika provoní 17. září areál Otevřené zahrady v Brně na Údolní ulici. Konat se tu bude první bylinkový festival s názvem Aromaterapie & Bylinky. Na návštěvníky čeká dvacítka workshopů a přednášek, bylinková gastrozóna, aromajarmark, destilace rostlin a možnost očichat si desítky esencí od různých firem. Hlavní organizátorkou je naše redaktorka Anna Krutová a v rámci programu se představí i další “tváře” Kouzla vůní: Michaela Lusilíja Makulová, Kateřina Polívková, Veronika Němcová a Tereza Machová. 

Organizátoři dali do prodeje vstupenky pro 500 lidí, kteří si budou moci celý den užívat nabitý program. “Nechceme, aby se v areálu mačkaly davy. Zahrada je obrovská, program pojede na třech místech zároveň, podobně jako na hudebním festivalu. Hlavní cvrkot očekáváme na aromajarmarku a v bylinkové gastrozóně, odpočinout si návštěvníci budou moci v chill outu s čajovnou a s dětmi zase v klidu vyrazit na dětské dílničky,” popsala koncept festivalu Anna Krutová. Vstupenky si fanoušci života v souladu s přírodou kupují prostřednictvím služby smsticket.cz. Na místě tak ukážou jen zprávu v mobilu, což výrazně zkrátí čekání u vstupu.

V nádherném areálu pod hradem Špilberk bude asi dvacítka voňavých stanovišť. “Začátečníci se mohou naučit doma bezpečně pracovat s éterickými oleji a osvojit si třeba bylinky, které patří do běžné domácí sbírky. Ti, kteří už doma s bylinkami pracují, najdou zase spoustu nové inspirace. Ať už to budou receptury těch, kteří povedou workshopy nebo třeba výrobky na aromajarmarku, kde najdou i naprosté novinky na našem trhu,” řekla za organizátory aromaterapeutka Anna Krutová. Připraven je workshop vaření s aromaterapií, míchání vůní na míru, ochutnávka čajů s kořením a bylinkami, ošetření ekzémů nebo téma podzimních nachlazení. Každý návštěvník dostane po vstupu do areálu plánek s programem tak, aby žádný z kurzů nepropásl.

Na většině stánků bude na návštěvníky čekat možnost si vyzkoušet nebo otestovat nějakou bylinkovou metodu nebo specialitu na vlastní kůži. Program je opravdu pestrý. Od bylinkových masáží (třeba i od naší redaktorky Veroniky Němcové z Aromapflege & Mehr. Tirol.) přes destilaci rostlin až po míchání vlastních parfémů (u Anny Krutové z Aromaterapie Brno), harmonizačních vůní do bytu (u Michaely Lusilíjy Makulové ze Simbis Plzeň) nebo směsí na vykuřování (u Kateřiny Polívkové ze studia Dobré vůně). Na aromajarmarku budou moci zájemci nakoupit přírodní doplňky pro zvířata (HappyTails, Dokonalá láska), kosmetiku bez chemie (Yasminka, Oshadhi, Ringana, Mylo, Liška mazaná…), voňavá mýdla (Mydlárna u dvou koček), bylinné masti a tinktury (Gabriela Tuatti), speciality z vanilky (Vanilkový obchod) nebo levandule (Levandule pod Pálavou). Unikátní bude také příležitost očichat desítky různých éterických olejů od několika výrobců zároveň.

Otevřená zahrada je zelenou oázou v centru Brna

“Protože je program koncipovaný tak, aby u nás mohl návštěvník strávit celý den, připravujeme ve spolupráci s restauracemi a bistry také Bylinkovou gastrozónu. Stánky budou nabízet vegetariánské i nevegetariánské speciality s bylinkami, smoothies a další dobroty. Jedinečná bude možnost ochutnat aromaterapeutické limonády a kávu,” doplnil Pavel Pichler, který pořádal i velké food akce jako Slavnosti chřestu nebo Extrem food festival.

Organizátoři otevřeli areál také dětem. Pro ně je vstupné do 15 let zdarma. Svět bylinek budou moci poznávat na dětských dílničkách, kde si vyrobí třeba vlastní mýdlo. Maminky s malými dětmi (a nejen ty) se mohou zúčastnit workshopu masáží miminek. Po celý den bude k dispozici poradna pro těhotné a na téma péče o děti (povede ji Tereza Machová z Aromaterapie Habibi). Festival pořádá sdružení Naboso a Aromaterapie Brno ve spolupráci s Otevřenou zahradou a Kouzlem vůní. Záštitu nad akcí převzala Asociace českých aromaterapeutů i Česká aromaterapeutická společnost. Celé akci předchází odborná konference na téma Aromaterapie a imunita, která je v tuto chvíli beznadějně vyprodaná.

Aktuální program a informace sledujte na webových stránkách festivalu: www.aromaterapieabylinky.cz.

Anna Krutová

„Jmenuji se Anna Krutová. Chtěla jsem žít bez ibalginu, coldrexu a dalších léků. Začala jsem pěstovat byliny. A nakonec vystudovala Institut aromaterapie. Od mojí původní profese novinářky a režisérky mě osud vane směrem k rostlinám. Je to voňavé, příjemné a návykové .).“

Anna je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze, studovala Holistickou aromaterapeutickou školu v Kyjově a aktuálně je ve výcviku v dynamické bodypsychoterapii. Žije a působí v Brně, kde má také aromaterapeutickou praxi.

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: