Aronie: vitaminová bomba z českých zahrádek

Podzim patří aronii, kterou možná znáte jako černou jeřabinu nebo temnoplodec. Před nastávající zimou dokonale podpoří naši imunitu a naše tělo doslova nadopuje prospěšnými látkami. Její plody si můžeme nasušit nebo z nich připravit oblíbený aroniový sirup. 

Přečtěte si…

  • Jak aronie vypadá?
  • Kdy se sbírá a co obsahuje?
  • Jaké má účinky a jak ji užívat? (členská část)
  • Jak si připravit antivirové zimní smoothie a další 4 fantastické recepty z aronie. (členská část)
aronie
Nejvíce účinných látek obsahují plody aronie, sbírat ale můžeme na jaře i listy a květy.

Jak aronie vypadá?

Aronie neboli temnoplodec černý (lat. Aronia melanocarpa Elliot) pochází ze Severní Ameriky a téměř výhradně se pěstuje. Planě rostoucí se dnes bohužel téměř nevyskytuje.
Pokud si ji zasadíte na zahrádku, můžete se těšit nejen z léčivých plodů, ale i z krásného, dekorativního keře (nebo stromu). Má listy podobné višni, na jaře kvete bílými květy a na podzim se její listy zbarví do všech nádherných barev podzimu. Právě nastává její čas.
Pokud nemáte zahrádku, nezoufejte, dnes se dají zpracované plody aronie koupit na farmářských trzích, v obchodech s regionálními potravinami i na internetu. Existuje u nás i aroniová farma, která se zabývá pěstováním a zpracováním plodů aronie.

Co se sbírá a kdy?

Největší obsah účinných látek mají plody aronie, sbírat ale můžeme na jaře i listy a květy.

Listy aronie mají sice slabší účinky než plody, ale i tak je můžeme zpracovávat. Sbíráme je na jaře, v době květu, a můžeme kombinovat s hlohem, pohankou a květem černého bezu. Připravíme tak výborný čaj na podporu cévního systému.

Plody jsou zajímavé i tím, že obsahují přírodní konzervant sorbitol, který brání rozvoji plísně a hniloby. Plody tak vydrží dlouho čerstvé a není nutné je ihned po sběru zpracovávat. Také na keři vydrží dlouhou dobu a neopadávají, pozor ale na ptáky, kterým také moc chutnají.

aronie
Plody nemusíte sbírat hned, vydrží na keři dlouho. Pokud vám je někdo nesní. 🙂

Co aronie obsahuje a jaké má účinky?

  • vitamín P (zpevňuje a zpružňuje cévní stěny)
  • vitamín C, E, B2, B6
  • pektin
  • jód (důležitý ke správné činnosti nervové soustavy a štítné žlázy)
  • hořčík, draslík, vápník, železo, fosfor
  • a mnoho dalších prospěšných látek

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele programu Bylinky našich babiček 2.

Objednejte si Bylinky našich babiček 2

Přihlaste se

Iveta Klímová

"Od malička mám ráda přírodu a všechno kolem. A taky zvláštní touhu nebo posedlost všechno, co se urodí, nějak zpracovat a využít. Ať už z volné přírody nebo ze zahrady. Myslím, že to, co vlastnoručně sesbírám nebo vypěstuji a vložím do toho vlastní "kousek příběhu" je mnohem lepší, než to, co k nám putuje z druhého konce světa. Takže moje motto zní: pěstuj, sbírej, usuš, zavař, nalož, maceruj a užívej :-)"

Iveta působí v Moravském Berouně, zúčastnila se několika bylinářských kurzů, kurzu gemmoterapie a také studia aromaterapie na Institutu aromaterapie, které ji posunulo více voňavým směrem.

Přečtěte si podobné články