Afrodiziakum i antidepresivum? Kakaové boby a kvalitní čokoláda

Kakaovník (Theobroma cacao) není zrovna typickým příkladem léčivé rostliny. Podle mého mezi ně ale rozhodně patří! Stačí jen se trochu zamyslet, v jaké podobě kakao či čokoládu konzumovat. Pokud si správně vyberete, je euforie jistá a výčitky nejsou na místě. Pohled na produkty z kakaových bobů bych shrnula do tří bodů – zdraví, kvalita a přidaná hodnota.

Co vás v článku čeká?

  • Představení kakaových bobů jako zdravé pochoutky
  • Účinky kakaovníku
  • Způsoby zpracování a historie čokolády
  • Odpovědný přístup aneb dárek nejen pro obdarovaného
  • Recepty na čoko hrátky u vás doma

Pravá a ta nejzdravější čokoláda v původní podobě? Kakaové boby!

Plod kakaovníku ukrývá množství kakaových bobů

Kakaové boby, nebo také „pokrm bohů“, božskou přezdívku mají zcela oprávněně. Jsou totiž jednou z nejkomplexnějších potravin světa. Obsahují prospěšný mix minerálů, vitamínů a antioxidantů. Kakaové boby fungují jako báječný zdroj energie! Pro milovníky hořké čokolády mohou být její zdravější náhradou. Kvalita a chuť kakaových bobů se stejně jako u vína liší odrůdou, místem pěstování, dobou sklízení i kvalitou zacházení a zpracování. Rozdíly mohou být velké.

Afrodiziakum, antidepresivum a skvělý dárek

Kakaový bob

Přírodní kakao je spojováno s láskou pro své afrodisiakální působení. A bylo za tímto účelem konzumováno od pradávna, už v dobách starých Mayů a Aztéků. Ovšem bylo i nápojem válečníků a součástí náboženských obřadů. Je také skvělým antidepresivem, navozujícím dobrou náladu, uvolnění, pocity štěstí a spokojenosti.
V nepražené podobě je právem řazeno mezi superpotraviny (superfoods). Kvalitní a odpovědně vyrobená čokoláda může také mít většinu zmíněných vlastností, když k tomu ještě přidáte krásně graficky zpracovaný obal, máte perfektní tip na originální dárek, jakým můžete potěšit každého. I sami sebe! A nejen na Mikuláše či o Vánocích.

Nepražené kakao, koktejl mnoha super ingrediencí

Surové kakao je bohatým zdrojem hořčíku, ten je považován za jeden z nejvíce nedostatkových minerálů v současné stravě. Podle vědeckých výzkumů dále kakaové boby obsahují množství stabilních antioxidantů (až 10%) ve snadno vstřebatelné formě.

Látky z kakaa, které byly zkoumány vědci, jsou mimo jiné anandamid, arginin a tryptofan. Anandamid je endogenní kanabinoid přirozeně přítomný v lidském mozku, spojovaný s pocity blaženosti nebo uvolnění. Arginin je považován za přírodní viagru. Tryptofan je esenciální aminokyselina, působící jako prekurzor serotoninu, významného neurotransmiteru jenž mimo jiné ovlivňuje naše nálady a pocity.

Odrůdy kakaovníku

Kakaové boby elitní kvality jsou boby původní staré odrůdy Criollo, na trhu zabírá pouze asi 5%. Je náročná na pěstování, ale nesmírně voňavá a kvalitní, pěstuje se např. ve Venezuele či Ekvádoru.

Odrůdu Forastero objevili Mayové. Je to vysoce odolná odrůda, co do kvality zaujímá až třetí místo, vede však v kvantitě (80% produkce). Na čokoládách ani nebývá označena, boby vykupují převážně v Africe nadnárodní společnosti.

Trinitario je další odrůda, kříženec Criolla a Forastera. Zabírá 15% na trhu a najdeme ji zejména v Indonésii, Indii, ale i ve střední a jižní Americe.

Zbytek světové produkce zaujímají lokální kvalitní odrůdy – známá je např. v Brazílii Cupuacu, Arriba z Ekvádoru a další. Informace o odrůdě či původu kakaa je důležitá, pokud si hodláte čokolády opravdu „vychutnávat“.

Jak se čokoláda vyrábí?

Výroba lahodné čokolády

Pěstování, sklizeň, fermentace bobů a jejich sušení probíhá přímo na farmě, kde byly vypěstovány. Sušené boby se v čokoládovně, kam přicestují, praží a drtí. Čokoládová směs se konšuje neboli míchá ve speciálním stroji.

Průmyslový obchod s kakaovými boby nebudu rozvádět, není to veselé čtení. Tedy u korporátních zpracovatelů ovládajících trh. Nás zajímají malé a odpovědné čokoládovny, u nichž je jistota, že farmáři dostali za svou práci „férovou“ odměnu a pěstovali boby s láskou a odpovědností, např. k životnímu prostředí. Certifikace bio nebo fair trade přitom není jedinou jistotou, tím nejdůležitějším je pocit „lidskosti“. Aspoň tak to chápu já.

Pokud chcete vědět více, zhlédněte film Podezřelá čokoláda (trailer), zúčastnil se přehlídky Jeden svět 2014, ovšem chuť na „běžné“ čokolády vás po něm asi přejde.

Když čokoládu, tak kvalitní. Ale pozor, poté již není cesty zpět…

Když lískové oříšky, tak opravdové

Kde a za kolik? Za 30 Kč a v supermarketu? Ne, ne, takhle kvalitní čokoládu nekoupíte. Opravdu dobré čokolády se často vyrábí ručně, samozřejmě ze surovin vysoké kvality a ověřeného původu. Taková tabulka pak má hodnotu nedocenitelnou. I proto, že se nejedná o masovou produkci, kvalitních bobů je na světě prostě jen omezené množství.

O kvalitě čokolády se mnohé dozvíte už z jejího obalu. Prvním poznávacím znamením jsou informace o původu kakaových bobů (místo a odrůda), kvalitní čokoládovny ho již v názvu nebo jinde na obalu zmiňují a vědí proč.

Dále zde máme rozdíl mezi čokoládovnami – manufakturami, které sami zpracovávají boby vykoupené za fair ceny přímo od pěstitelů, a velkovýrobnami, co vyrábějí čokolády z nejlevnějších bobů nebo „polotovarů“. Cena sice bude vyšší v případě prvních, ale kvalita a energie výsledné čokolády je úplně jinde.

Čtěte i to, co je malými písmenky

To nejdůležitější je na zadní straně a drobným písmem. Pokud kupujete zatím neznámou značku, jste vegan, máte alergii na lepek apod., prostudujte složení pečlivě. U kvalitní čokolády bývá text o dost kratší než u těch „špatných“, to je dobrá zpráva.

Kvalitní hořká čokoláda obsahuje kakaovou sušinu, kakaové máslo, třtinový cukr a pravou vanilku. Jedinou tolerovanou přísadou je sójový lecitin pro lepší konzistenci čokolády. Nic jiného v ní nemá co dělat. Mléčná čokoláda samozřejmě obsahuje ještě sušené mléko.

Tip redakce: Jak obstála vůně vanilky v anketě o top vůni lásky?

Na co si dát POZOR?

Pokud jdete po kvalitě a ve složení narazíte na některou z následujících ingrediencí, rychle produkt zase odložte.

  • Tuk – největší čokoládový hřích, který se neodpouští! Přirozenou součástí čokolády je velmi drahé kakaové máslo. Jeho cena je důvod, proč ho „zlé“ čokoládovny nahrazují. Může to být mléčný, ztužený, kokosový nebo jiný tuk, a do dobré čokolády prostě nepatří!
  • Vanilin – chemická náhražka vanilky
  • Sušená syrovátka, lískooříšková pasta a další „výplně“, aromata, dochucovadla, éčka všeho druhu, např. polyglycerol-polyricin-oleát (E476 – zakázaný v některých zemích, u nás součást „obyčejných“ čokolád prodávaných v některých obchodních řetězcích!)

Čokoládové hrátky u vás doma

Vlastní originální čokoláda s ovocem, oříšky či kořením?

Čokoládová láska

Fantazii se meze nekladou. Můžete použít ořechy (kešu, pekan, mandle i jiné), sušené ovoce (rozinky, brusinky, kustovnici, banány apod.), koření (chilli, kari, zázvor, kardamom dle libosti). Čokoládu hořkou, mléčnou i bílou, nebo třeba všechny ve vrstvách. Rozpusťte ve vodní lázni čokoládu, tekutou hmotu i přísady pak lijte a sypejte do formiček (tvořítka na led, formičky na cukroví nebo jiné). Nechte ztuhnout a vyklopte.

Čokoládová masáž

Masírujete se rádi s partnerem? Pro čokoládovou masáž s euforizujícími i afrodiziakálními účinky nemusíte zrovna do salónu. Pořiďte si domů některý čokoládový tělový balzám a užívejte si.

Kousek čokoládové historie na závěr

Staří Mayové a Aztékové popíjeli tekutou čokoládu podle archeologických nálezů již kolem roku 1000 př. n. l. Jak chutnala, se sice nedozvíme, ale to, že uměli zpracovávat kakaové boby, je jisté. Od 7. do 16. století používaly staré civilizace Střední Ameriky kakaové boby především jako platidlo.

Moderní historie čokolády se začala psát v roce 1517, kdy Montezuma seznámil s oblíbeným nápojem domorodců španělského dobyvatele Cortése. Zpočátku mu nápoj nechutnal, svou hořko-kyselou chutí byl příliš nezvyklý, ale slazení medem chuť vylepšilo a horká čokoláda byla na světě. Cortés si novinku oblíbil a do Evropy se vrátil s nákladem kakaa i vybavením pro jeho přípravu.
Zdroje a použitá literatura:
Nebezpečné chutě, příběh koření – Andrew Dalby (Levné knihy 2008), Čokoláda pro znalce, opravdová chuť i vášeň – Chloé Doutre-Rousselová (Slovart 2006), Tobias Pehle a kol. – Čokoláda (Rebo Productions 2009), www.cokolada.cz, www.iswari.cz, další recepty: www.zotter.at, www.williescacao.com, www.originalbeans.com

Tip redakce: Tipy na použití aromaterapie nejen proti stresu najdete v e-booku zdarma Aromaterapie a Emoce

Autorkou článku je Kateřina Polívková, foto: Freeimages. Sponzor článku: Asociace českých aromaterapeutů.

logo-aca-kulate

Kateřina Polívková

„Skrze vůně vnímám svět. Vždy mě fascinovaly. Až jsem dospěla ke studiu a praktikování vykuřování a aromaterapie. Příroda přirozeně voní. A mě moc baví tenhle aromatický vesmír odkrývat i ostatním. Třeba prostřednictvím míchání osobních parfémů nebo na workshopech Vůně pro každý den. A neustále se učím, od života i od přírody."
Kateřina se masážím a aromaterapii intenzivně věnuje přes 4 roky. Studovala Institut aromaterapie, pravidelně se odborně dále vzdělává, setkala se s mnoha inspirujícími osobnostmi aroma světa... Vede kurzy, školení a workshopy v oblasti aromaterapie a vykuřování pro jednotlivce i firmy.
Spolupracuje například s Asociací českých aromaterapeutů, Českou asociací saunérů, blogem Kosmetika hrou.

Přečtěte si podobné články