Výživný olej se získává ze semen baobabu, stromu pro Afriku snad nejtypičtějším. Místní obyvatelé mu říkají „Strom života“, považují ho za posvátný a využívají mnohé jeho dary. Baobabový olej je úplný zázrak pro naši pleť. Oceníte ho obzvláště nyní v chladnějším období.
Přečtěte si a inspirujte se…
- Co obsahují plody baobabu a čím je baobabový olej výjimečný?
- Jaké má olej účinky a pro koho se hodí?
- 2 recepty: masážní olej proti striím a harmonizační olej pro zimní období.
- Proč si baobabový olej zamilovala naše redaktorka Katka?
Olej ze semen Stromu života
Baobaby (lat. Adansonia Digitata) jsou stromy s osobností, stromy legend a mýtů. Asi každý si vybaví nějaký ten obrázek baobabu ve vyprahlých oblastech saharské Afriky. Jsou výrazné, majestátné, typické… Dožívají se velmi vysokého věku. A pro Afričany jsou také nepostradatelné tím, co poskytují.
Tip redakce: Více článků o rostlinných olejích najdete tady.
Zajímavá jsou i domorodá jména baobabu – strom „Mrtvá krysa“ podle tvaru plodů, „Opičí chleba“, „Obrácený strom“ podle typických rozvětvených kořenů nad zemí… Má velké, tuhé, bílé květy. Plody jsou 15–20 cm dlouhé a plné dužniny, která postupně vysychá, takže vypadají jako kusy chleba.
Jaké poklady v sobě skrývá plod baobabu?
Více než vzhled plodů je ovšem důležitý jejich obsah! Údajně jejich vnitřek obsahuje o 50 % více vápníku než špenát, 3× víc vitamínu C než pomeranč. Prášek z plodů baobabu je vyhlášenou specialitou mezi vyznavači „superfoods“. Je zajímavým doplňkem stravy, bohatým na antioxidanty. Chutná moc příjemně, jemně kysele po ovoci. Mně jeho chuť hodně připomínala v dětství oblíbený „antioxidant“ Vitacit… Ale otázkou je, zda opravdu potřebujeme tyhle z daleka dovážené „speciality“, když máme naše jablíčka, švestky a další místní superovoce.
Ovšem dužnina baobabu má jedno vysoce specifické využití: vyrábí se z ní paracetamol. Mléko z dužniny je mimořádně výživné, prý je v něm více minerálů a bílkovin než v mléce mateřském. Také je užívání plodů baobabu známe z tradiční medicíny. Vnitřně se podávaly pro své analgetické, protizánětlivé a protihorečnaté účinky.
Sběr baobabových plodů a semen je zdrojem obživy místních obyvatel. Před lisováním k získání oleje se semena drtí. Vysušené „koláče“ zbylé po vylisování pak dostává jako výživnou potravu dobytek.
Top „zimní“ olej nejen pro suchou pleť
Olej z baobabu je relativní novinkou na evropském trhu rostlinných olejů. Pro článek jsem testovala baobabový olej od Saloosu a přiznávám, je skvělý! A pro mne aktuálně „zimním“ olejem číslo 1! Pohrála jsem si s ním v několika mixech, zkoušela i samostatně na kůži, mazala, čichala, prostě prožívala jeho kvality. Je moc dobře, že Saloos svou nabídkou zajímavých a méně známých rostlinných olejů obohacuje český trh. Krásné české ženy budou tak ještě krásnější! 🙂
Baobabový olej je doporučován pro všechny typy pleti. Vhodný je i pro pleť s akné. Určitě je skvělý na všechny sušší pleti a ty se sklonem k pocitu suchosti. Anti-aging je zaručen obsahem antioxidantů. Zajímavé je také preventivní působení oleje proti vzniku strií. Takže určitě přidat do olejů pro těhulky a teenagery, kteří rychle rostou.
Partnerem seriálu je společnost Saloos.
Recepty
Masážní olej proti striím i pro těhulky
Budeme potřebovat:
- 20 ml baobabového oleje
- 20 ml mandlového oleje
- 20 ml avokádového oleje
- 5 kapek éo mandarinka
- 6 kapek éo levandule
- 5 kapek éo neroli
Tenhle jednoduchý olej by měl fungovat i na namožené svaly. Těhotné ženy ho mohou používat od 5. měsíce 2× týdně na potřebná místa.
Pečující a harmonizační olej pro zimní období „ROZSVIŤ“
Budeme potřebovat:
- 1/2 baobabového oleje
- 1/4 sezamového oleje
- 1/4 meruňkového oleje
Na 30 ml základu rostlinných olejů přidáme éterické oleje:
- 1 kapku jasmínu (můžete nahradit ylang ylang)
- 3 kapky citrónu bio
- 2 kapky benzoe
- 2 kapky kadidla
- 2 kapky vavřínu
Kompozice je mimořádně vhodná pro chladnější a temnější část roku, kdy nám chybí sluneční energie. Vůně směsi podporuje harmonii a vnitřní radost, je teplá a velmi příjemná.
Baobabový olej v základu má skvělý účinek na sušší typy pleti, doporučuje se proti striím a vráskám, dobře se vstřebává a skvěle vyživuje.
Jaké má baobabový olej vlastnosti a proč ho vyzkoušet?
Moje zkušenost s rostlinnými oleji říká, že každému sedí něco jiného. Záleží nejen na typu pleti, ale na věku, psychickém stavu, ročním období atd. Faktorů je mnoho a olejů zrovna tak. Zkrátka je dnes z čeho vybírat. Velké plus používání rostlinných olejů vidím právě v možnosti různých kombinací. Takže bych vám ráda přiblížila baobabový olej právě tímto úhlem pohledu.
Sám o sobě je dost hutný i hustý. Ale na pleti se velmi dobře rozetře a rychle vstřebá. Nicméně na někoho může být sám o sobě dost mastný. I proto doporučuji odlehčit ho hlavně pro olejíčky na obličej (kombinovat např. s pupalkovým, arganovým, švestkovým nebo chia).
Kříženec jojoby a oříšků
Pokud ještě baobabový olej neznáte, můžete si ho představit jako takového olejového křížence jojoby a třeba makadamiového (nebo lískového) oleje. Má v sobě typickou ochrannou funkci jojoby a výživnou hodnotu olejů z ořechů. Krásně jemně voní po exotických oříškách a má lehce zlatavou barvu.
Kromě zmiňovaných antioxidantů obsahuje mastné kyseliny. Ve velké míře kyselinu olejovou, která pomáhá dobrému vstřebávání, a kyseliny linolovou a linolenovou, ty zase podporují zdravé mezibuněčné membrány v pokožce.
Partnerem článku je firma Saloos.
Saloos je největší český výrobce certifikované aromaterapeutické biokosmetiky v ČR. Pro výrobu svých značkových přípravků používá výhradně rostlinné oleje lisované za studena. Jako první v ČR dokázal splnit velmi náročné podmínky certifikace a od roku 2007 je držitelem ochranné známky CPK bio. Firma Saloos vyvíjí a vyrábí přípravky s přírodním složením v nejvyšší BIO kvalitě. Posláním Saloos je přirozená péče o pokožku, jakož i dosažení celkové harmonie těla a duše.
Foto: Pixabay.com
Zdroje:
- GERMANN, Gudrun a Peter GERMANN. Rostliny pro aromaterapii: 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4672-2.
- KUSMIREK, Jan. Tekuté slunce: rostlinné oleje pro masáže, aromaterapii, kosmetiku a výživu. Přeložil Viola SOMOGYI, přeložil Oldřich VYHNÁLEK. Praha: One Woman Press, 2005. ISBN 80-86356-41-8.
- Circulating oils library: Base oils [online]. [cit. 2019-09-23]. Dostupné z: https://www.circulating-oils-library.com/en/base-oils/baobab-seed-oil-adansonia-digitata
- Listy aromaterapie. Praha: Asociace českých aromaterapuetů, 2001, zima 2001.