Aromaterapie po porodu: jak na hemoroidy, ragády a zánět prsu?

Období po porodu často nebývá zalité jen sluncem. Bohužel se mohou objevit potíže, které novopečené mamince ubírají energii. K nejběžnějším z nich patří hemoroidy, ragády (bolestivé prasklinky na bradavkách) nebo zánět prsu. Jak vám s nimi může pomoci aromaterapie?

Přečtěte si…

  • Které éterické oleje a hydroláty užívat při hemoroidech a jak na to prakticky?
  • Jak díky aromaterapii podpořit hojení ragád? (členská část)
  • Jak vzniká zánět prsu, jak mu předcházet a jaké éterické oleje pomohou? (členská část)

Hemoroidy

Hemoroidy vznikají nejčastěji na konci těhotenství vlivem tlaku miminka na cévy v pánevní oblasti. Krev se tak hromadí v žílách konečníku a ty se roztahují. Rozvoj hemoroidů podporuje i zácpa a tlačení během porodu.

Pro okamžitou úlevu jsou vhodné hydroláty – např. levandule úzkolistá, řebříček, myrta, které nastříkáte na postižené místo a necháte uschnout. Na zmírnění obtíží jsou vhodné sedací koupele s 1 PL hydrolátu řebříčku. (Pozn. PL = polévková lžíce)

Na sedací koupel lze použít i éterické oleje, které nakapete do nosiče (např. 1 PL hydrofilního oleje) a vlijete do koupele.

Vyzkoušet můžete:

U sedací koupele je důležité, aby voda sahala až nad úroveň boků, tzn. že je celá pánevní oblast ponořena.

Ovlivnit cévní řečiště a tím i hemoroidy je možné také vnitřním užíváním, pro které Lydia Bosson doporučuje popíjet během dne litr čisté vody s 1 PL směsi z následujících hydrolátů → cistu, cypřiše, heřmánku pravého, nardu a řebříčku (25 ml od každého) a 75 ml geránie. Směs se užívá do vymizení obtíží. Stejnou směsí je možné postřikovat oblast konečníku.

Domácí čípky při hemoroidech

Doma se dají vyrobit i čípky. Jako základ je vhodné kakaové máslo nebo karité.

10 g tuku rozpustíme a vmícháme:

Nalijeme do formiček ve tvaru čípků a necháme ztuhnout. Aplikujte při obtížích.

Mezi obecná doporučení se řadí dostatek vlákniny ve stravě a dostatek tekutin jako prevence zácpy, dále pohyb a cvičení na pánevní dno.

Můj TIP: Dostatek tekutin je vlastně nicneříkající termín. Potřeba tekutin je individuální. Vodítkem může být zabarvení moči. Moč by měla mít citronovou barvu. Je-li světlejší, pijeme více, než bychom měli, je-li barva tmavší, pijeme méně.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele programu Bylinky našich babiček 2.

Objednejte si Bylinky našich babiček 2

Přihlaste se

Petra Hyťhová

Petra je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze a akreditovanou lektorkou Asociace českých aromaterapeutů. Vede kurzy aromaterapie a holistické aromaterapeutické masáže. Ve své odborné praxi se kromě fyzioterapie a aromaterapie věnuje reflexní zónové terapii dle Hanne Marquardt. Při práci s klientem propojuje jednotlivé léčebné metody v komplexní ošetření tak, aby byla terapie co nejúčinnější.

„Naprosto jsem propadla kouzlu aromaterapie a reflexologie. Díky těmto metodám přestávám nahlížet na zdraví člověka klasickým pohledem západní medicíny a více směřuji k hledání a řešení příčin onemocnění, ne jen k léčení důsledků.“

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: