Petrklíč, jak se lidově říká prvosence, známe všichni. Ať už z jarních procházek nebo z mnoha dětských říkanek, kde hraje roli kouzelného odemykače jara. Tahle vytrvalá jarní rostlinka je ale užitečnou léčivkou, což mnoho z nás neví. Pojďme se tedy s prvosenkou lépe seznámit. Může nám pomoci při kašli, nachlazení, ale i při nespavosti.
V článku vás také čekají oblíbené recepty na domácí výrobu prvosenkového vína k posílení srdce, petrklíčových bonbonů a jarního detoxikačního salátu s prvosenkou! Účinky, užití a recepty s prvosenkou vás čekají v členské sekci.
Jak prvosenka vypadá a kde ji najdeme?
V naší přírodě můžeme potkat dva druhy prvosenky: Prvosenku jarní (Primula veris), která je asi 10 až 30 cm vysoká. Je to vytrvalá bylina s kratším válcovitým oddenkem, listy podlouhle vejčitými a vroubkovanou čepelí. Stvol je jemně pýřitý a nese jednoduchý okolík žlutých květů s nafouklými, odstávajícími kalichy. Rozkvétá v dubnu až květnu. Prvosenka vyšší (Primula elatior) je vyšší, jak napovídá její český název, statnější a její květ má jiný odstín žluti.
Léčivé účinky mají obě prvosenky. Obě prvosenky najdeme na vlhkých slunných loukách, lesních mýtinách a stráních. Obě rostliny jsou částečně chráněné, což znamená, že můžeme sbírat květy i listy, ale nesmíme poškodit kořenový systém rostlin. Já mám to štěstí, že na pozemku sousedícím s naší chaloupkou, roste čím dál víc petrklíčů, a tak už se moc těším, až vykvetou a podělí se mnou o svojí krásu a léčivé účinky.
Co se sbírá a kdy?
Sbírá se květ i s kalichem, někdy také list. Dříve se hojně sbíral oddenek, ale to už dnes není z důvodů ochrany rostlin možné. Stonek s květem se sbírá brzo po poledni na počátku květu. Někteří bylináři uvádí, že květ je možné sušit na slunci.
Co obsahuje květ prvosenky?
- saponiny, glykosidy, flavonoidy
- vitamín C, kyselinu křemičitou a sacharidy
…