Mšice – nezvaný host na našich rostlinkách

Každého pěstitele rostlinek již někdy potrápily mšice na rostlinkách. Někdy je likvidace snadná, jindy se při ní malinko zapotíme. Jak to dopadlo u nás, při vyzkoušení přírodního prostředku si můžete přečíst v následujícím článku.

Bez chemie na mšice

Jaro již nám pomalu klepe na dveře. Sluníčko nabírá na síle a my začínáme doma sázet první semínka. Na zahrádku, balkóny či jen tak do květníčků na okna. Přinášíme si z obchůdků první úlovky petrklíčů, hyacintů, mladých bylinek a ostatních rostlinek pro potěšení naší duše. Ne vždy si však přineseme pouze tu naši rostlinku. Někdy dostaneme i bonus, který jsme nechtěli, v podobě malých mšic. Mladé výhonky jsou pro mšice tou největší pochoutkou a přitahují je jako magnet. Co ale teď s nimi?

Pokud nechceme k likvidaci mšic sáhnout po chemickém prostředku, můžeme zkusit přírodní alternativu. Dříve se tradoval za přírodní prostředek vylouhovaný tabák z cigaret, který naše maminky ještě do nedávna hojně používaly. Po konzultaci se zahradním „postřikovým“ specialistou jsem však zjistila, že tento výluh je na přibližně stejné úrovni s účinky na naše zdraví, jako běžné chemické postřiky. Při dnešní ceně cigaret se už ani nejedná o finančně nejlevnější metodu.

Manuální likvidace mšic je jistě bez vedlejších účinků na zdraví. Volila bych ji však jen jako doplňkové řešení a to spíše pouze u starších a odolnějších rostlinek. Na křehkých mladých výhoncích způsobí i při velké opatrnosti značné škody.

A co zkusit mýdlové ořechy?

Minulý rok jsme doma vyzkoušeli nový přírodní prostředek pro likvidaci mšic. Jednalo se o výluh z mýdlových oříšků, kterými jsme rostlinky postříkali. Používali jsme jej v domě i ve skleníku. Mšice během následujících 2-3 dní ztmavly – uhynuly. Postřik je vhodné s odstupem času alespoň jednou zopakovat jako prevenci. Počet opakování záleží na tom, v jakém rozsahu jsou rostlinky napadeny.

Mýdlové oříšky jsou slupky z plodu stromu Sapindus mukorossi u nás nazývaném jako mýdelník. Roste převážně v Indii a Číně. Jeho plody obsahují značné množství přírodního saponinu. Mýdlové oříšky jsou běžně dostupné i u nás. Nalezneme je v obchůdcích se zaměřením například na eko produkty.

Tip redakce: Koukněte i na další článek věnovaný mšicím

Připravte si výluh z mýdlových ořechů

Výluh z mýdlových oříšků si připravíte následujícím způsobem:

Na výluh vám stačí pár mýdlových ořechů

Vezměte 3-4 mýdlové oříšky, vložte je do kastrůlku s vodou cca 250ml a ponechte vařit na mírném ohni 20 až 25minut. Po vychladnutí již stačí slít do lahve s rozprašovačem a můžeme vyrazit na ty malé potvůrky.

Ještě jeden tip pro šetřílky a úsporu zdrojových surovin na závěr. Ze zkušeností mé sestry se může výluh připravit i z již použitých mýdlových oříšků z praní prádla. I takto připravený výluh bezchybně zafungoval a papriky byly úspěšně zachráněny.

Přeji Vám báječné jaro, spoustu sluníčka a radosti z rostlinek,

Vaše Kateřina

Autorkou článku je Kateřina Langerová, odborná aromaterapeutka, Aromakvítek. Foto: Pixabay, autorka.

Kateřina Langerová

„Jsem obyčejná holka z vesnice, která se rozhodla vykročit po voňavé cestě a užívat si život tak trošku jinak. Život plný vůní, barev, jemných doteků a báječných lidí, které při své práci aromaterapeutky mám tu čest poznávat."

Kateřina vystudovala Institut aromaterapie v Praze. V současné době dokončuje studium na Darja Shiatsu School, kde nadále prohlubuje své terapeutické znalosti. Je lektorkou kurzů masáží dětí a kojenců - baby masáží. Ve své praxi se věnuje také aromaterapii ve školách a školkách.

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: