Mrkev si rozhodně zaslouží pozornost. Kromě užití v kuchyni ji lze využít také v kosmetice. Pojďte si s námi připravit zcela jednoduchý samoopalovací prostředek, který navíc dodá důležité vitamíny do vašeho těla. Kůže se nezbarví během jednoho dne, ale za pár týdnů ano. Začnete-li před koncem zimy, budete mít již na jaro letní vzhled pokožky.
Podle odhadů Organizace pro výživu a zemědělství zaujímá karotka v rámci celosvětově vypěstované zeleniny třetí místo. Mrkev je pravděpodobně nejstarší zeleninou, ale nad přesným geografickým původem pěstování se neshodnou ani vědci. Někteří tvrdí, že pochází z Evropy, jiní se kloní jejímu původu z přední Asie. Na čem se však shodují je, že obsahuje celulózu, a proto se může pěstovat prakticky celý rok. Je doslova zásobárnou cenných látek.
Mrkev je dobré mít na očích
Třeba místo pochutin na stole, jen tak k ujídání. Stačí ji lehce zakápnout olejem, aby nesesychala a také aby tělo zužitkovalo její v tucích rozpustné vitamíny. Mrkev je výborným zdrojem vitamínů pro posilu zraku. To, že je mrkev dobrá pro oči, to ví snad už malé děti. Avšak ne každý ví, že mrkev je i výborným prostředkem k vyčištění střev od hlízů a dětských roupů.

To, co působí tak blahodárně na náš zrak, je vitamin A. Ten se však v mrkvi nenachází, vytváří se až v lidském těle. Jeho prekurzorem, tedy látkou, ze které vitamin A vzejde, je beta-karoten. Ten také způsobuje její žlutou nebo červenou barvu. Je to cenný předstupeň vitamínu A, jež lze využít také pro krásný a zdravý vzhled naší pokožky.
Světlo, které nese mrkev

Karoten dává mrkvi její další název – karotka. Je světlonošem mezi kořenovými bylinami. Díky slunečnímu světlu a kombinaci obsažených látek dokáže zabarvit naši pokožku, ale také vyprovokovat k radosti.
První rok čerpá sílu ze země, v druhém roce vykouzlí nádhernou, skoro až okrasnou rostlinu, nad nímž zrak se srdcem zaplesá. Květ je mezi ostatními miříkovitými nejsnáze rozpoznatelný – uprostřed okolíku má svůj rudý tuhý kvítek.
Ten se v západoevropských zemích považoval za symbol počestnosti anebo hanby. A neboť mezi mladými studu ubývá, má se za to, že dříve byla tato okrasa květů mnohem větší.
Když květ dozraje v plody, což jsou poměrně ostré nažky, uzavře se a připomíná hnízdo. Však také ty její světelné síly se projevují v lidském mikrokosmu – mrkev byla spojována s pohlavním pudem a početím, kde se oheň vášně dvou milujících inkarnuje do materiálního těla (Storl). Na druhou stranu se semena používají jako účinné abortivum.
Jak lze docílit bronzového vzhledu pokožky?

Krásný vzhled pokožky je jasným znakem zdraví a vnitřní vitality. Nemusíte si kupovat drahé pěny a samoopalovací prostředky. Jde to i “po domácku”. Stačí pojídat pravidelně jeden kořen denně nebo ještě účinněji působí potírat se olejem z mrkvového kořene. Velmi jednoduše si tak lze pokožku připravit na letní nášup sluníčka. Pokožka se při opalování s ochranou díky betakarotenu zbarví krásně do bronzova.
- Petržel není jenom přírodní antikoncepce - 20.12.2018
- Oxymel! Zapomenutý posilující nápoj - 13.11.2018
- Málo známá zelená “viagra”? Kopřiva s jejími chloupky - 10.7.2018