Mák setý – domácí vápníková bomba

Dnes se podíváme na zoubek další naší domácí “superpotravině” a tou je mák setý. Je to další z rostlin, které jsou poněkud opomíjeny v naší stravě. A nebojte se, nebudeme používat nezralé makovice a vyrábět opium. Ochutnáme hlavně semena, zdroj hodnotných bílkovin a vápníku a taky vynikající olej z nich lisovaný. Mrkneme se i na pár receptů do staré kuchařky Marie Janků Sandtnerové, kterou jsem zdědila po své babičce.

V tomto článku se dočtete:

  • kapku z historie pěstování máku
  • proč jíst mák?
  • čeho se vyvarovat?
  • recepty s mákem
  • makový olej – v kuchyni i kosmetice a pár receptů k tomu

Něco z historie

Mák je ve střední Evropě zřejmě původní rostlinou a nejstarší archeologické nálezy pochází už z mladší doby kamenné. Při vykopávkách byla nalezena semena i celé makovice. V té době se mák pravděpodobně používal i jako zelenina, přesněji mladé listové růžice máku. Postupem času se stával kulturní rostlinou a lidé začali objevovat i  léčivé účinky.

Ve starověkém Řecku přidávali mák do chleba, podobně jako sezam ho upravovali s medem, z vařených makovic připravovali nápoj navozující spánek a malé množství sušené šťávy podávali jako prostředek proti bolesti nebo na zklidnění trávení. Ale na druhou stranu už věděli, že větší množství šťávy může způsobit smrt, díky obsahu jedovatých alkaloidů.

V našich zemích

Ve východním Německu a slovanských zemích byl mák posvátnou rostlinou. Makové pečivo se peklo o svátcích, hlavně na Velikonoce a na Letnice, o Vánocích se zase dával mák zvířatům, aby v následujícím roce prospívaly. Mák se prý také sypal na čerstvě vyrytý drn trávy před stájí, aby nečisté bytosti nemohly vstoupit do stáje dříve, než všechna zrníčka spočítají. Chránil se tím dobytek před uhranutím.

U nás se mák pěstuje od pradávna a naše babičky používaly mák nejčastěji jako náplň do buchet a koláčů. Pak taky jako posýpku na sladké pokrmy, jako jsou bamborové šišky nebo široké nudle. A o odvaru z makovic, který se údajně dával zlobivým dětem, aby dobře spaly, slyšel od své babičky snad každý.

Pěstování

Mák setý je asi 1 m vysoká jednoletá rostlina s fialovo-bílým květem. V mnoha zemích je její pěstování zakázáno pro obsah alkaloidů, ze kterých se vyrábí opium, surovina pro další výrobu drog.

U nás si naštěstí můžeme semínka máku koupit i vypěstovat na zahrádce, ale i u nás podléhá jeho pěstování na větších plochách (pozn. redakce: nad 1 hektar oseté plochy) kontrole.

Zbytek článku je pouze pro předplatitele Bylinky našich babiček a Bylinky našich babiček PODZIM/ZIMA.
Objednejte si předplatné a zůstaňte s námi po celý rok!
Vstup do eshopu, kde si můžete předplatné zakoupit

Pokud jste předplatitelem, můžete se přihlásit:
Přihlásit se
Iveta Klímová