Lípa pomáhá při nachlazení i poruchách žlučníku

Lípu poznáme snad všichni, je to náš národní strom. A když kvete, nedá se přehlédnou. Jednak pro svoji nádhernou vůni, ale také pro silné bzučení, které vydávají včely ze širokého okolí. Ve středověku se lípa používala k léčení dny a kroužek z lipového dřeva ochraňoval majitele před nemocemi. Podle Hildegardy z Bingenu „má lípa velké teplo a to teplo jest v kořeni a ono stoupá do větví a do listů“.

Lipový čaj patří spolu se šípkovým čajem k nejoblíbenějším bylinkovým čajům nejen v naší rodině. Vhodný je při nachlazení, při křečových bolestech v trávicím ústrojí a močových cest a při narušené funkci žlučníku. V článku se dozvíte jak a kdy lípu sbírat, sušit a používat. Čekají vás recepty na čajové směsi, lipové bonbóny, lipový bioaktivní balzám, lipovou koupel a zmíním se i o lipovém éterickém oleji.

Jak lípa vypadá?

Lípy jsou mohutné stromy dorůstající výšky 20 až 30 metrů a dožívající se stáří až 700 let. Rostou po celé Evropě od nížin do hor. Kůra stromu je v mládí hladká, u starších stromů rozpukaná a rozpraskaná. Listy jsou srdčitého tvaru, na líci tmavě zelené na rubu světlejší až do šedozelené barvy. Květenství má dlouhou stopku a je srostlé se žlutozeleným hladkým podpůrným listenem. Květy jsou žlutavé a sladce medově voní.

U nás se vyskytuje několik druhů lip, pro léčivé účinky se sbírá lípa srdčitá, latinsky Tilia cordata a lípa velkolistá, latinsky Tilia platyphylos, která má, jak název napovídá, větší listy než lípa srdčitá. Nedoporučuje se sbírat  lípu stříbrnou, jinak také plstnatou (Tilia tomentosa Moench) a lípu americkou (Tilia americana).  Výše uvedené lípy rozeznáte podle listů, lípa plstnatá/stříbrná má na spodní straně listů povrch plstnatý, světle stříbřitý a celkově jsou její listy hrubější. U americké lípy je rozlišovacím znakem tvar listů. Zatímco velkolistá i malolistá lípa mají listy nesouměrně srdčité, americká lípa má listy velké a nesrdčité. Žádná lípa ale není nijak nebezpečná.

Majestátná lípa v krajině

Co se sbírá a kdy?

Na jaře zhruba od dubna do června můžeme z lípy otrhávat mladé listy a přidávat je do salátů nebo i do polévek. Jsou plné vitamínů a minerálů. Čerstvé listy se také používají na obklady.

Na přelomu června a července sbíráme květenství i s listenem v době, kdy jsou květy plně rozvité, ideálně mezi 14 a 16 hodinou. Květy se doporučuje sušit ve stínu při teplotách do 35˚C. Při vyšší teplotě květ ztrácí vůni. Sušený květ skladujte v uzavřených nádobách, vydrží do příští sklizně.

Typický srdčitý tvar listů dal lípě i název

Co květy obsahují?

  • třísloviny
  • flavonoidy
  • silici
  • sliz
  • organické kyseliny
  • saponiny
  • fytosteroly
Vybavuje se vám ta krásná medová vůně?
Zbytek článku je pouze pro předplatitele Bylinky našich babiček a Bylinky našich babiček PODZIM/ZIMA.
Objednejte si předplatné a zůstaňte s námi po celý rok!
Vstup do eshopu, kde si můžete předplatné zakoupit

Pokud jste předplatitelem, můžete se přihlásit:
Přihlásit se
Kateřina Hrazdirová