Vyberte si z ochranných svatojánských vůní. Je libo česnek, rozmarýn nebo petržel?

Věřilo se, že v předvečer svatého Jana je do půlnoci potřeba se chránit proti démonům a čarodějnicím. Proto se na okno nebo za dveře položila například miska se solí, nebo koště z čiroku. Říkalo se, že čarodějnice musela počítat zrnko soli po zrnku a nikdy to nestihla do půlnoci. Od půlnoci nastala noc ochraňovaná samotným patronem. Tato noc z 23. na 24.6. je tradičně spojována s kouzly a otevíráním pokladů.

Pojďte se se mnou podívat na svatojánské bylinky, které se tradičně destilují a ze kterých se získává éterický olej. Mohou nás totiž v tyto dny ochránit.

Hřebíček (Syzygium aromaticum)

Hřebíček je orientální koření, které se k nám na západ dostalo až během 4. století. V Řecku se dodnes věří, že hřebíček dokáže odvrátit zlo a přivolat šťastný život. Ochraňuje před uhranutím a závistí. Chrání skvěle také před hmyzem 🙂

Tip: 7 hřebíčků navlékneme na provázek a přidržíme nad ohněm. Pokud s praskotem shoří, závist a uřknutí pomine.

Éterický olej patří mezi horké éterické oleje a je potřeba dodržovat bezpečné dávkování.

Česnek (Allium sativum)

Česnek zná každý. Jeho vůně dokáže v ústech člověka odradit nejen od líbání, ale také odežene viry a bakterie z těla. Pro jeho sirný zápach je to rozporuplná rostlinka. Nejen, že se doporučuje při nemoci, ale na druhou stranu např. taoisté tvrdí, že česnek posiluje démony v těle, a proto ho nejí.

Česnek byl považován za podsvětní bylinu. Zajišťuje ochranu proti všem kouzlům, v sanskrtu je nazýván „zabijákem nestvůr“.

Dříve se kloktáním vody s rozdrceným česnekem léčila angína. Nálev z česneku se doporučoval proti lupům. Používal se i jako amulet a talisman. Jedno přísloví dokonce říká, že: „Kdo si nekoupí na svatého Jana česnek, zůstane celý rok chudý.“

Éterický olej z česneku je hodně silný na svou, řekněme to slušně, vůni. Nedovedu si představit, že by ho někdo použil dobrovolně 😊 Nicméně Caroline Ingraham, která se věnuje aromaterapii a zvířatům, dává éterický olej z česneku vybrat zvířátkům. A na přednášce nám vyprávěla o slonici, která si éterický olej z česneku vybrala ve chvíli, kdy měla hnisavé obrovské zranění z pádu a hrozilo jí, že zemře. Přežila.

Pozn. redakce: česnekový éterický olej si s oblibou vybírají psi. Stalo se mi dokonce, že velmi voněl jednomu páníčkovi od pejska, kterému jsem česnekový éterický olej zabalila na doma! Lusílija

Levandule (Lavandula angustifolia)

Levandule se používala na výrobu Svatojánské vody. Ta se pak prodávala před bazilikou v Římě v předvečer svátku. Levandule má ve svém gerundiu lavare základ pro slovo mýt se. Je tedy symbolem čistoty duše, ctnosti a používala se také ke křtu.

Dříve ji ženy používaly jako ochranu před týráním od svého manžela. V Toskánsku ji zase využívali na ochranu svých dětí před uhranutím.

Éterických olejů z levandule je více druhů, protože máme i více odrůd levandule. Nejbezpečnější je levandule lékařská. Je to jeden z mála éterických olejů, u kterého se uvádí, že se může použít neředěný na kůži. Zde bych apelovala na opatrnost.

Tip redakce: Více o mátě i levanduli z odborného pohledu najdete v letních článcích programu Bylinky našich babiček

Máta (Mentha)

Tato bylinka se podle tradic zrodila z oběti, z nymfy jménem Minthe. Byla milenkou boha podsvětí Háda. Když si Hádes dovedl svou právoplatnou manželku Persefonu, Minthe žárlila a chtěla ji zabít. Persefona ji ale předběhla. Hádes ji proměnil v mátu. Těchto verzí, jak vznikla máta jsem našla několik a každá se liší. V Řecku se máta spolu s rozmarýnou a myrtou používala při pohřebních obřadech, aby se překryl zápach zkaženého masa. Také byla používána pro přivolání lásky. Odrůd máty je více jak 30.

Rozpory tuto bylinku doprovází snad stále. Říkalo se, že má zhoubný vliv na sperma muže a Dioskoridés ji doporučoval na zabránění početí (nespoléhala bych na to 😊). Našla jsem v knihách více pojednání o tom, jak vyvolává chtíč a povzbuzuje mužskou sílu.

Na svatého Jana se máta rozsypávala na zem a měla chránit před hady. Také snědení listů máty prý uzdravovalo od otravy jedem.

Máta jako éterický olej povzbuzuje mozek, paměť a ochlazuje. Je vynikající na žaludek a páchnoucí dech.

Éterických olejů z máty je vícero druhů, nejznámější rozdělení je na sladké a peprné máty. S mátou opatrně, zejména s mátou peprnou! Nepoužívá se pro malé děti a je také kontraindikována s některými léky.

Rozmarýn (Rosmarinus officinalis)

Rozmarýn byl součástí tzv. „svatojánské vody“. Je spojený s mořem. Říká se jí mořská růže. Proto jsme ji s manželem destilovali u moře – s mořskou vodou místo sladké.

Rozmarýn se při náboženských obřadech dříve používal místo kadidla. Je spojený s pohřebním rozloučením. Je totiž symbolem vzkříšení ze smrti. Přináší štěstí, zvláště pokud se větvička nosí blízko srdce. Pod postelí zahání úzkosti a zlé sny.

Použita ve svatební den symbolizuje upřímnost.

V aromaterapii rozlišujeme celkem tři základní biochemické specifikace éterických olejů. Nejčastěji se používá chemotyp kafrol. Ten se nesmí používat při epilepsii, horečkách, vysokém tlaku, v těhotenství a u dětí do tří let.

Dodává energii, proto je dobré použít ho hlavně ráno, anebo když máme před sebou dlouhou noc😊 Studie ukázaly, že je vynikající na paměť. Pomáhá při nachlazení, posiluje a prohřívá.

Tip redakce: Koukněte také na článek o třezalce, bylince svatého Jána

Petržel (Petroselinum sativum)

Latinský název petržele Petroselinum sativum pochází z řeckého petrosélion: „celer, který se rodí mezi kameny“. Jiná interpretace uvádí, že pochází od seléné – měsíc, protože jsou prý semena petržele jsou podobná měsíci.

Tak, jako všechny byliny svatého Jana, i petržel dokáže pomáhat s věštěním. Bývala symbolem smutku. A proto se věřilo, že když se petržel hodila do komína v domě zemřelého, vyšel – li bílý kouř, duše nebožtíka šla do ráje. Pokud kouř byl šedý, šla do očistce a když černý, šla do pekla.

Když se petržel objevila ve snu, znamenalo to bouřlivou oslavu, když se sekala, znamenalo to změnu v rodině.

Petržel jako éterický olej povzbuzuje mozek a tvořivost, proto si věštci dávali kolem hlavy věnec z petržele. Používal se na zastavení laktace. Dával se v obkladech na prsa, aby nedošlo k zánětu, který může nastat, když se mléko přestane odstřikovat.

Éterický olej z petržele je kontraindikován u dětí, těhotných. Je fotosenzitivní, proto pozor na sluníčko.

Výborně odpuzuje hmyz, používá se na modřiny, uvolňuje hladké svalstvo. Odvodňuje.

 

Letní slunovrat a svátek svatého Jana je časem oslav života, hojnosti, je to den, kdy můžeme nahlédnout do budoucnosti a můžeme se dotknout jiných světů. Těch bylinek, které můžeme použít na oslavu, je hodně. Všechno, co v tu dobu roste nebo kvete, podporuje svatojánskou magickou moc, umocňuje síly člověka a pomáhá spojit nebe a zem.

Autorkou článku je Xenie Bodorík Pilíková. Foto: Pixabay a autorka.

Zdroje:

  • CATTABIANI, Alfredo. Florarium: mýty, legendy a symboly spjaté s květinami a rostlinami. Praha: Volvox Globator, 2006. Mandragora (Volvox Globator). ISBN 80-7207-595-0.
  • NOVÁKOVÁ, Barbora a Zbyněk ŠEDIVÝ. Praktická aromaterapie: [přirozená cesta ke zdraví, kráse a vitalitě : přehledný průvodce aromaterapeutickými prostředky v kosmetice, v kuchyni, při léčení, rehabilitaci a masážích]. V Praze: Pragma, 1996. ISBN 80-7205-371-X.
  • Výpisky Institutu aromaterapie biochemie Katarina Svoboda
  • https://eshop.karelhadek.eu/petrzelovy-etericky-olej
Xenie Bodorík Pilíková

Xenie Bodorík Pilíková

Aromaterapeutka at Aromadary
Xenie je absolventkou Holistické aromaterapeutické školy v Kyjově, studovala také Institut Aromaterapie v Praze. Je certifikovaná masérka, terapeutka EFT, Bachových esencí, meridiánových masáží ad. více jak 10 let. Vede pravidelně kurzy a přednášky, příležitostně vystupuje v televizi, přednáší Aromaterapii pro Mendelovu univerzitu.

Co o sobě říká? "Miluju život a jeho výzvy. S manželem cestujeme po světě, poznáváme kultury, život a věnujeme se destilaci bylinek, sbírání a jejich naciťování. Je potřeba používat hlavu, ale i srdce a Duši."
Xenie Bodorík Pilíková

Napsat komentář