Udělej si sám! Tipy pro vaši DIY kosmetiku a domácí aroma péči

Homemade nebo také DIY kosmetika (jinak „udělej si sám“) je nyní velmi populární. Velkou výhodou DIY kosmetiky je, že přesně víme, co jsme si do kosmetického produktu namíchali. Při výrobě domácí kosmetiky jsme limitováni pouze kvalitou použitých surovin (případně svou fantazií). Jak si při výrobě domácí kosmetiky pohrát s aromaterapií, se dočtete v tomto článku.

Většina běžně prodávané kosmetiky je plná chemických látek, které bychom měli brát minimálně jako rizikové. Patří sem ropné deriváty v podobě vazelíny nebo minerálního (parafínového) oleje, dále deriváty syntetické, silikonové oleje, syntetické emulgátory, stabilizátory a další.

I kdybychom používali dlouhodobě pouze jeden z běžných kosmetických produktů, může docházet k oslabování pleti, pokožky nebo vlasů, a to není žádoucí. A teď si spočítejte, kolik výrobků za den použijeme. A že si naše tělo s takovým koktejlem různých škodlivin po určité době nemusí poradit, je pravděpodobné. Na druhou stranu je úžasné, že čím dál více lidí (alespoň z mého okolí), přebírá zodpovědnost za své zdraví, zajímá je složení kosmetiky a hledá alternativy.

Troufám si říci, že převážnou většinu produktů běžné kosmetiky můžeme nahradit rostlinnými oleji (a tuky), hydroláty a jíly, které doplníme o léčivé a voňavé vlastnosti éterických olejů.

Jak začít?

Pro začátek si vystačíme s nabídkou rostlinných olejů, které můžeme míchat mezi sebou. Éterické oleje přidáváme nejen pro jejich vůni, ale samozřejmě volíme i podle jejich účinků na fyzické tělo nebo na psychiku.

Odličovací přípravek „vyrobíme“ jednoduše: na odličovací tampónek stříkneme hydrolát, který nám vyhovuje (voní a zároveň pečuje), na hydrolát kápneme hydrofilní olej a můžeme odličovat. Tato směs funguje i na voděodolnou řasenku. Kdo nemá v oblibě hydrofilní olej, může použít olej mandlový (ovšem za sebe doporučuji hydrofilní olej, mám pocit, že čistí lépe). Pleť poté dočistíme hydrolátem a dále ošetříme za studena lisovaným rostlinným olejem, podle typu naší pleti.

Nebo můžeme vytvořit pěstící pleťový olej kombinací rostlinných olejů jojobového, mokřadkového, šípkového a kapky oleje rakytníkového nebo oleje z pšeničných klíčků. Získáte tak super výživnou a regenerační bombu pro svoji pleť, která díky svým účinkům strčí mnohé drahé krémy z drogerie nebo lékárny do kapsy.

Sprchový olej si vytvoříme smícháním hydrofilního oleje s oleji éterickými. Pěstící olej po koupeli vytvoříme z rostlinných olejů, které namícháme v poměru vyhovující naší pokožce. Výborné jsou oleje jojobový, mandlový, meruňkový nebo avokádový. Chceme-li hutnější péči, můžeme do směsi zapracovat tuky v podobě kakaového nebo bambuckého másla. Pokud pečujeme o pokožku suchou, s ekzémem, lupénkou, dermatitidou apod., použijeme oleje lněný, konopný, brutnákový nebo pupalkový, protože k jejich vlastnostem patří regenerovat, zklidňovat a vyhojit. Směs nezapomeneme doplnit o éterické oleje.

Tip redakce: Jukněte na náš článek: Rostlinné oleje místo tělového mléka? Skvělá výživa nejen pro suchou kůži

Směs rostlinných olejů může být nepraktická na cestách (např. po sprše při návštěvě fitness centra), protože chvíli trvá, než se oleje vstřebají. Pro tyto chvíle si můžeme vytvořit masážní kostku (tzv. lotion bar), díky které pokožku těla po sprše promasírujeme a zároveň ji tím pěkně “opečujeme”. Do směsi olejů, které používáme v domácím prostředí, použijeme vosk, který změní směs v tuhou kostku. Vhodný je včelí, vegani mohou použít vosk kandelilový nebo karnaubský (pozor, má vyšší bod tání).

Recept: Výživné tělové máslo podle Andrey Butje

28 g včelího vosku rozpustíme ve vodní lázni, poté přidáme 60 ml jojobového oleje, 56 g kakaového másla, 56 g kokosového oleje a dobře rozmícháme; jakmile je vše rozpuštěno, přidáme 84 kapek éterického oleje, zamícháme, nalijeme do čisté nádoby a necháme ztuhnout.

Recept: Masážní kostka podle Andrey Butje

28 g včelího (nebo jiného) vosku rozpustíme ve vodní lázni, přidáme 30 ml jojobového oleje,  42 g kakaového másla, 14 g kokosového oleje a 30 – 40 kapek éterických olejů (EO). Směs nalijeme např. do silikonové formičky a necháme ztuhnout. Nebo můžeme použít prázdný obal od výsuvného deodorantu (samozřejmě čistý). Tento obal je navíc i velmi praktický. Při aplikaci na tělo vysuneme tolik, kolik spotřebujeme. Stejným způsobem si vyrobíme i regenerační a hojivé tyčinky na rty nebo tuhé parfémy. Pro parfém volíme jako základ jojobový olej a vosk (např. 15 ml jojobového oleje, 42 g včelího vosku + cca 36 kapek EO).

TIP redakce: Recept na balzám na rty také podle Andrey Butje

Co použít, když nám už rostlinné oleje nestačí?

Na trhu najdeme dostatek základních, neutrálních produktů, které nám míchání usnadní. Patří sem různé neutrální krémy, gely, tělová mléka, odličovací oleje, sprchové a koupelové oleje. Souzníme-li navíc se složením daného výrobku, máme cestu k míchání otevřenou.

Základní krémy můžeme doplnit navíc o rostlinné a éterické oleje a tím měnit jejich složení ve prospěch naší pleti. Vytvoříme si tak např. hutnější noční krém, krém zklidňující na citlivou a podrážděnou pleť, antimikrobiální na pleť se sklony k akné nebo produkt pro péči o oční okolí.

Naředěním neutrálního krému hydrolátem vytvoříme pěstící tělové „mléko“. Opět si můžeme pohrát s volbou hydrolátu, aby výsledný přípravek vyhovoval naší pokožce. Je důležité takovýto produkt uchovávat v lednici, protože mimo lednici začne rychle kvést nežádoucími mikroorganismy. Nebo použijeme mléko již vyrobené některou z aromaterapeutických firem a jen nakapeme éterické oleje. Stejně postupujeme i u dalších produktů neutrálního složení.

Domácí výroba kosmetiky

Domácí tvorba krémů, mlék, sprchových gelů, šampónů apod., je už vyšší dívčí. Kromě výše zmíněných surovin k tomu potřebujete další, např. na regulaci pH, konzervaci, zahuštění a pěnivost. Zároveň je nezbytné udržovat všechno náčiní při výrobě v naprosté čistotě, aby nedošlo ke kontaminaci výsledného produktu. Před vlastní tvorbou doporučuji nastudovat postupy a vlastnosti potřebných surovin. Výroba vlastní kosmetiky má své kouzlo. Výsledným výrobkem potěšíme nejen sebe, ale můžeme ho použít i pro obdarování blízkých.

Míchání se meze nekladou. Vždy si ověřte, zda jsou zvolené suroviny, včetně éterických olejů, bezpečné. A zapisujte si poměry a množství surovin, ze kterých jste tvořili.

Tento článek je 8. částí seriálu o základech aromaterapie i pro úplné začátečníky. 

  1. část 3 základní body pro seznámení s aromaterapií
  2. část Aromaterapie je IN, ale jak éterické oleje působí na člověka
  3. část Jak na bezpečnou aromaterapii?
  4. část Kontraindikace v aromaterapii
  5. část Jak inhalovat éterické oleje? Vstupte a přivoňte!
  6. část Aromaterapeutická masáž, to je síla voňavého doteku
  7. část Dopřejte si voňavou aromakoupel, uleví vám na těle i na duši

Autorka článku: Petra Hyťhová. Foto: Pixabay.com.

Partnerem článku je Kouzlo esence. Děkujeme za podporu!

Kouzlo esence je internetový obchod, který se specializuje na přírodní kosmetiku s velmi jednoduchým a šetrným složením, esenciální oleje špičkové kvality, designové aroma difuzéry a další vychytávky. Lovíme pro vás kvalitu v moři přírodní péče. Všechny produkty pečlivě vybíráme a sami testujeme. Naším cílem je nabídnout vám na jednom místě smysluplné produkty, které budou šetrné nejen k vašemu zdraví, ale i k přírodě. Pojďte se s námi vrátit k jednoduchosti – podstatě – esenci, v té je totiž krása. Najdete nás na www.kouzloesence.cz.”

Použitá literatura

  • BUTJE, Andrea. The heart of aromatherapy: an easy-to-use guide for essential oils. Hay house: USA. 2017. 272 s. ISBN 9781401951610.

 

Petra Hyťhová

Petra je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze a akreditovanou lektorkou Asociace českých aromaterapeutů. Vede kurzy aromaterapie a holistické aromaterapeutické masáže. Ve své odborné praxi se kromě fyzioterapie a aromaterapie věnuje reflexní zónové terapii dle Hanne Marquardt. Při práci s klientem propojuje jednotlivé léčebné metody v komplexní ošetření tak, aby byla terapie co nejúčinnější.

„Naprosto jsem propadla kouzlu aromaterapie a reflexologie. Díky těmto metodám přestávám nahlížet na zdraví člověka klasickým pohledem západní medicíny a více směřuji k hledání a řešení příčin onemocnění, ne jen k léčení důsledků.“

Přečtěte si podobné články