Tomáš Heger: Levandule leukemii nevoní (video)

Tomáš Heger shrnuje svůj dosavadní výzkum

Co říká výzkum ohledně levandule a leukemie? Jakou výtěžnost při destilaci má česká levandule? A proč si Tomáš vybral pro výzkum právě levanduli?

V tomto videu Tomáš Heger shrnuje svůj příspěvek na Konferenci Aromaterapie a Bylinky v Brně 16.9.2017 a hlavně svůj několikaletý výzkum na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Další naše videa najdete na stránce Videa nebo přímo v našem Youtube kanálu.

Rostlinné oleje pro výživu i v péči o pleť (video)

Dají se rostlinné oleje lisovat doma? Jaké si vybrat v péči o pleť? A pomohou nám třeba i se štípanci? Na tato témata si posvítí Kateřina Polívková, která pro Kouzlo vůní zpravovává téma rostinných olejů.
Přečtěte si článek o 7 exkluzivních olejích nebo další články o rostlinných olejích.

Kurz Rostlinné silice vás zavede do tajů mikrobiologie

Minulý týden se uskutečnil jedinečný aromaterapeutický kurz s názvem Rostlinné silice III., který odborně připravila a vedla Kateřina Svobodová Brooker se svým mužem Johnem Brooker. Kurz byl určen pro praktikující aromaterapeuty, kteří tak nahlédli pod pokličku mikrobiologie i nejnovějších vědeckých výzkumů s éterickými oleji. A pokud jste kurz nestihli, nezoufejte, na červen je pro velký zájem vypsán další termín!

(Úvodní foto: Kateřina Svobodová Brooker a John Brooker)

Informací lační studenti zaplnili celý sál centra Knoflík již před 9. hodinou ranní. Na 2 dny se ponořili do mikroskopických tajů skrývajících se za vůněmi siličnatých rostlin. Hlavními tématy dvoudenního setkání byli bakterie, viry, imunita, genetika, ale i nejnovější klinické testy nebo transport éterických olejů přes buněčné stěny a membrány. Všechny dílčí bloky provázela pečlivě připravená prezentace a perfektně zpracovaná skripta. V kombinaci s odborným a zároveň i mimořádně poutavým přednesem Kateřiny Svobodové Brooker to byl skvělý a obohacující víkend.

John D. Brooker připravil blok věnovaný antimikrobiálním a antivirovým látkám, zaměřil se také na zpracování výsledků vybraných klinických testů. Bohužel osobně nepřednášel, obávaje se alergické reakce na místní čtyřnohé dětské mazlíčky zůstal raději na zápraží a v případě potřeby doplnil svou ženu Kateřinu.

Zaplněný sál centra Knoflík
Přednášející Kateřina Svobodová Brooker

Tip redakce: Přečtěte si rozhovor s Kateřinou Svobodovou-Brooker

Střípky z kurzu

Vybírám pár zajímavých faktů, které na kurzu zazněly. Je jich opravdu jen pár, aby vás to motivovalo přijít na příští termín přednášky.

  • Test na éterickém oleji z citrónu: skladování v 5°C nebo 25°C (s nízkou četností otevírání) neovlivnilo kvalitu éterického oleje.
  • Test vdechování d-limonenu: vylučování rezidují z těla trvalo následující 3 dny.
  • Éterické oleje mohou zesílit svůj účinek v kombinaci mezi sebou nebo s antibiotiky.

Ozvěny účastnic kurzu

Požádala jsem také pár účastnic kurzu o jejich zhodnocení semináře.

“Byla jsem požádána o krátké shrnutí mého pohledu na kurz ROSTLINNÉ SILICE III. s Kateřinou Svoboda. Byl to pro mne náročný víkend na koncentraci a vstřebávání množství nových poznatků. Byl to pro mne zároveň krásný víkend, bohatý na odborné znalosti o éterických olejích, hydrolátech, o životě na buněčné úrovni, genetice, imunitě, psychologických reakcích na éterické oleje a mnoho dalšího. Díky Kateřinině lidskému přístupu a profesionálnímu výkladu jsem si z kurzu odnesla komplexní informace, které bych těžko získala samostudiem. Po kurzu jsem si uvědomila, jak daleko se odbornost aromaterapeutů posunula od mých začátků před patnácti lety. Jsem ráda, že AČA pořádá nástavbové vzdělávání, ve kterém si mohu stále doplňovat a prohlubovat své znalosti v aromaterapii.” Broňa Hradecká

“Na tento seminář jsem se těšila. Věděla jsem, že Dr. Svobodová bude mít našlapanou přednášku a že po dlouhé době uvidím spřízněné aromaterapeutky. Mateřské centrum Knoflík, které jsem sice nejprve nemohla najít, se prokázalo jako ideální zázemí pro podobné akce – zdarma parkovací místa pro řidiče a nedaleko stanice metra pro neřidiče. V prvním patře centra se dá celkem pohodlně přespat na matracích. Přímo v přednáškovém prostoru je k dispozici domácí bar s dobrou kávou a nejrůznějšími pochoutkami. Jeho majitelé vlastní navíc mluvícího papouška, který sem tam obohatil přednášku svojí hláškou do éteru. O čem se přednášelo nemusím psát, Dr. Kateřina Svobodová Brooker všechno přehledně vyjmenovala do videa. Mé očekávání bylo splněno. Ach, snad jen na jedno bych měla upozornit. Jsou tam králíci. Kdyby snad příště chtěl přijet někdo, kdo má alergii na tato zvířata, ať nesedí v koutě jako John Brooker. To byla škoda, protože, když odpovídal na dotazy, nebylo mu moc rozumět. Ale Kateřina to vždy přeložila do češtiny, a ještě nám nádherně vysvětlila v souvislostech k přednášce na téma imunita, jak jeho alergie vznikla. Navíc každý dostal přehledná skripta, kterými teď listuji a říkám si, kolik jsme toho probrali.“ Veronika Němcová

Závěrem nezbývá než poděkovat za skvělý kurz přednášejícím a organizátorům z Asociace českých aromaterapeutů za samotné uskutečnění této akce, děkujeme!

Autorkou článku je Michaela Lusílija Makulová, foto: autorka. Sponzor článku: Asociace českých aromaterapeutů.

logo-aca-kulate

Představujeme vám Kouzlo vůní! (video)

Představujeme vám Aroma web plný bylinek a jejich vůní – Kouzlo vůní. Věříme, že nejdůležitější při práci s bylinkami a aromaterapií je osobní zkušenost a proto je naším mottem: “Oňufáno vlastními nosy”. K novému roku jsme si nadělili nové logo, vizitky a samozřejmě tohle prezentační video.

Pozn. Na videu nás najdete jen pár – Káťu, Verču, Péťu a mě.

Za krásné video děkujeme: Veronice Hejnové, Videover. Hudba: Looking For Something by Steve Combs.

Domácí destilace šalvějové květové vody (video)

Kouzlení s vůněmi

Když si moje kamarádka pořídila destilační přístroj, neváhala jsem ani chviličku, chtěla jsem vidět domácí destilaci na vlastní oči. Slovo dalo slovo a my jsme se vypravili celá rodinka i s košíkem čerstvé šalvěje ze zahrádky na návštěvu, která nesla pracovní název Destilační party. A tady je záznam z ní pro vás. Bylo to úžasné a hlavně vyrobená čerstvá květová voda je úžasná!

Proč destilovat šalvěj lékařskou?

Destilaci jsme prováděli poměrně pozdě, na zahrádce už ve větším rostla jen šalvěj, kterou jsme se nakonec rozhodli vydestilovat. Přestože je bylina říjnová, výsledná květová voda má jemňoučkou vůni. Při srovnání s kupovanou (a velice kvalitní), vítězí jednoznačně ta naše. Omývám si s ní teď pravidelně každý den obličej a až přijde nachlazení, určitě ji použiju i vnitřně.

Lusílija

Autorkou článku je Michaela Lusílija Makulová, odborná aromaterapeutka, Simbis. Kamera, foto: Tomáš Makula.

Ošetření fenky s aromaterapií (Kouzlení s vůněmi – video)

Kouzlení s vůněmi

Ukázka samoošetření fenky se zánětem uší pomocí přírodní aromaterapie. Fenka (Matylda, asi 8 let) si sama vybírá éterický olej i množství, které chce slízat, vtírat a inhalovat.

Minulý týden jsem měla psí návštěvu. Tady je video z ní – samoošetření fenky s aromaterapií. Dlouhodobý zánět v uších. Předvybrala jsem éterické oleje podle rad 4. Caroline INGRAHAM, byly to: heřmánek, tymián (mateřídouška), citron, růže, zelený jíl. Ve videu najdete, co si fenka vybrala. Nakonec jsme skončily u mateřídoušky v bio kvalitě (Thymus serpyllum), kterou si nechala vtírat přímo na kraj ucha, asi 7 kapek neředěného éterického oleje! Teď už aplikují doma sami a já jsem zvědavá na výsledek. Objednala jsem jim i zelený jíl, pokud si ho nechá vetřít také na kraj ucha.

Pro ošetření zvířat  si pořiďte co nejkvalitnější éterické oleje. Nezapomeňte nabízet i rostlinné oleje, hydroláty a éterické oleje na psychiku, které zdánlivě s problémem nesouvisí. I když vybraný jasmín (Jasminum auriculatum) působí jak na psychiku, tak na sluch. Někdy je potřeba se k hlubokému problému postupně prokousat.

A obrňte se trpělivostí, zvlášť pokud nepracujete s vlastním zvířetem. Vybrané éterické oleje je potřeba následně aplikovat každý den, zejména pokud je problém chronický a dlouhodobý.

Přeji vám hodně štěstí a spoustu šťastných zvířat kolem vás! Mimochodem tahle technika funguje i na malé děti!

Lusílija

Autorkou článku je Michaela Lusílija Makulová, odborná aromaterapeutka, Simbis. Foto: autorka, Inspirace: 4. Caroline INGRAHAM.

Pozvánka

Rádi byste se dozvěděli více? Michaela Lusílija Makulová pořádá kurzy Vůně přírody v Plzni a kurzy Aromaterapie v Praze. Nejbližší termíny jsou 27.8.2016 Praha a 25.9.2016 Plzeň. Koukněte do aktuálního kalendáře akcí Simbis.

SimbisFB-Zeme

Poporodní období a aromaterapie

Rozhovor na téma poporodní období a aromaterapie. Eva Hendrych Lorenzová (porodní asistentka) a Michaela Lusílija Makulová (aromaterapeutka) si povídají na téma ženství, mateřství, návratu k připrozené ženskosti, sdílení a sounáležitosti a podpoře pomocí aromaterapie a bylinek.

Zdroj článku: Obejmutí po porodu

Ošetření pejska s hydroláty (Kouzlení s vůněmi – video)

Ukázka samoošetření pejska se zánětem očí pomocí přírodních hydrolátů (květových vod, homeopatický produkt aromaterapie). Pejsek si sám vybírá hydrolát i množství, které chce vypít a inhalovat.

Ošetření pomocí hydrolátů je jemné a přitom účinné, hydroláty jsou díky svému homeopatickému ředění vhodné i pro zvířata a děti. Kvalitní hydroláty mohou být užívány vnitřně. Hydrolát z chrpy (použitý ve videu) je vhodný i pro ošetření očí.

Pro vnitřní užití používejte vždy čerstvé a kvalitní hydroláty bez přidání alkoholu, stopové množství alkoholu bývá přidáváno kvůli konzervaci.

V tomto videu si fenka Ája vybrala hydrolát z chrpy, aplikovali jsme společně 2-3x týdně v době akutního hnisavého zánětu očí a vyhnuli se klasicky předepisovaným tak mastičkám s antibiotiky. Zánět nezmizel ze dne na den, bylo potřeba tělu dodat to, co potřebuje, aby se se zánětem vypořádalo samo.

Chrpa (Centaurea cyanus)
Studený a suchý hydrolát z květů chrpy, využívaný pro péči o oči.
Léčba hnisajících a zánětlivých onemocnění očí a jiných hnisajících ran. 
Snižování horečky, obklady oteklých, podrážděných víček, i jako oční kapky.
Při kosmetickém použití zjemňuje pleť. 
Bylinkářství - čistí krev, močopudná, proti jedům pavouků, štírů i jiným. 
U žen prý brání vystupování matky vzhůru, ať už to znamená cokoliv. 
Lidový název - Modrák.

Autorkou článku je Michaela Lusílija Makulová, odborná aromaterapeutka, Simbis. Foto: autorka, literatura: 5. MATTIOLI, Pietro Andrea; 2. NOE, Marie.