Podzim: Jak posílit imunitu?

V podzimním čase, kdy se začnou viry množit jak houby po dešti, asi málokdo odolá a dostihne ho sem tam nějaký kašel, rýma, nepříjemné škrábání v krku. Může se přidat bolest hlavy, svalů, únava. A viróza je tady. Jak to udělat, abychom byli během chladných měsíců zdraví?

Zvolněte tempo

V kořenech pampelišky se skrývá pravý poklad

S příchodem podzimu se proměňuje kvalita energie. Míza stromů postupně míří zpět do země. Rostliny odevzdávají svou sílu do kořenů. Život v přírodě pomalu utichá. Zavřete si na chvíli oči a představte si to…

Ustalo zběsilé letní hemžení, moudrá příroda se připravuje na odpočinek. My lidé se můžeme inspirovat touto moudrostí a integrovat ji do svého života. Jak? Zvolněte tempo. Právě virózy mohou být impulsem k tomu, abychom si to uvědomili.

Jenže v dnešní uspěchané době to není jednoduché. Času je málo, starostí hodně. A tak se lidé mnohdy alespoň „ládují“ vitamíny a doplňky, které však vznikají chemickou cestou v laboratoři. Chcete na posílení využít vitalitu a energii čisté přírody? Takové, co nejspíš najdete i u sebe pod okny? Zkuste omrknout můj program Očista těla kořeny.

Nalaďte se na sebe

Kopřiva pomáhá nejen na podzim, ale i na jaře

Právě v období přicházejícího podzimu mám nejraději bosonohé procházky. Nejčastěji si je dopřávám v dešti. Země je měkká a po chvíli se plosky nohy příjemně prokrví, takže necítím chlad, ale rozproudění energie. Kousek od domu máme zatopený lom, kam chodím své tělo otužovat.

Jestli vám při představě bosých nohou a koupele v ledové vodě naskakuje husí kůže, můžete na to jít po svém a pomaleji. Otužujte se postupně. Do sprchy si připravte kbelík se studenou vodou a “šlapte” vodu. Udělejte si střídavou koupel. Chvíli se sprchujte teplou, pak šlapte studenou vodu.

Už za pár dní se budete cítit nabití a budete se nejspíš na svůj otužovací rituál těšit. Budete také intenzivněji vnímat své tělo. Chce to jen začít.

Bylinky

Sbírejte a užívejte kopřivová semínka

Bylinek, které jsou vhodné k užívání na podporu imunity, je celá řada. Připomenu vám ty nejznámější a snadno dostupné.

Kopřiva je asi nejoblíbenější. Už brzy z jara ji sbíráme pro očistu těla, na podporu krvetvorby. I na podzim můžete povzbudit svůj organismus a popíjet 2-3 šálky denně sušené natě kopřivy. Po odkvětu si nasbírejte semena, která působí na podporu imunity. Nasušte je a užívejte v dávce jedné až dvou lžiček denně. Semena dobře rozžvýkejte a zapijte vodou. Nebo je rozmixujte na prášek, uchovejte ve skleničce a dejte si 1-2 lžičky za den.

Na podzim je čas vykopávat kořeny, které mají ještě větší sílu než nadzemní část rostliny. Patří sem třeba známá echinacea. V době zvýšeného výskytu chřipek, viróz, únavy, užívejte tinkturu nebo odvar z kořene. Odvar připravte z čerstvých nebo usušených kořenů. Polévkovou lžíci kořenů zalijte 1/4 litrem vody, přiveďte k varu a vařte 15 minut na mírném plameni. Potom přeceďte.  Tinkturu užívejte v dávce 10-20 kapek do sklenky vody 2-3x denně po dobu 2-3 týdnů.

Krásná a známá echinacea, tinkturu si můžete sami vyrobit

Jako třetí bylinku, která dokáže tlumit růst bakterií, bych vám doporučila semena fenyklu. Ta jsou nejen chutná, ale mají výrazné desinfekční účinky a také očišťují tělo. Nasušte zralá semena a uchovejte je v suchu (šroubovací skleničce). Během podzimu si můžete dopřát posilující kúru v dávce 1-2 čajových lžiček denně.

Poslední bylinku, kterou bych chtěla zmínit, je pampeliška. Během jara nejčastěji sbíráme listy, stonky i květy. Teď přichází čas na sběr kořenů. Ideální dobou je ubývající Luna, pak mají kořeny bylin ještě více síly. Kořen pampelišky vám pomůže podpořit metabolismus, zlepšit jaterní činnost, funkci žlučníku, slinivky, ale také působí močopudně a dokáže odvádět toxiny z těla. To je žádoucí právě tehdy, když se nacházíme na přelomu ročních dob. Podpoříte tak přirozenou obranyschopnost svého těla. Dobře omyté a usušené kořeny povařte 15 minut ve 1/4 litru vody (1 polévkovou lžíci), nechte vyluhovat 10-15 minut a přeceďte. Dopřejte si očistnou kúru s pampeliškou trvající 10-14 dní. Budete se cítit jako rybka ve vodě.

Mějte se báječně a užívejte si barev a vůní podzimu.

Autorka článku: Linda Mahelová. Foto: autorka.

Linda Mahelová

Linda se od roku 2009 věnuje aromamasážím, píše o bylinkách blog a natáčí o nich videa. Je autorkou několika online kurzů o bylinkách, mysli a souvislostí vztahů člověka s přírodou. Vede také živé kurzy, učí zájemce poznávat bylinky, vyrábět vlastní bylinkové masti, tinktury, oleje a mnoho dalšího.

Co o sobě říká? "Před mnoha lety jsem se věnovala fenoménu léčitelství. Viděla jsem mnoho bolesti, slyšela jsem příběhy plné utrpení. Touto cestou jsem se dostala k lidské duši. Uviděla jsem křehkost, zranitelnost, ale taky velkou sílu a schopnost uzdravit se během okamžiku. Všichni v sobě máme klíč k uzdravení. Jsme ve své podstatě dokonalé bytosti. Stejně tak, jako je v přírodě všechno dokonalé. Tohle předávám dále. Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě."

Přečtěte si podobné články

2 komentář

  1. luckapavlikovaLucie

    Koukam, ze posledni dobou jsme se vsechny zacaly koupat ve studenych vodach nezavisle na sobe. To je krasny, jak se veci predavaj neviditelnou cestou. Za chvili ani nebudou potreba ty nase blogy 🙂

  2. luckapavlikovaLucie

    Koukam, ze posledni dobou jsme se vsechny zacaly koupat ve studenych vodach nezavisle na sobe. To je krasny, jak se veci predavaj neviditelnou cestou. Za chvili ani nebudou potreba ty nase blogy 🙂

Komentáře nejsou povoleny.

%d bloggers like this: