Nachlazení malých dětí s sebou nese otazníky a je na místě se zabývat tím, jak správně malé děti ošetřit. Alespoň tak to vnímám já. V tomto článku se s vámi podělím o vlastní zkušenosti v péči o malé miminko ve věku tří měsíců. Aromaterapie je mocná a zároveň je třeba s touto mocí moudře zacházet.
Přimlouvám se za všechny malé děti, aby měly trpělivé maminky a dostalo se jim správné pomoci. Pojďme se podívat na to, proč vzniká nachlazení, jak mu můžeme předejít a jak můžeme napravit následky v případě, že propukne v plné parádě.
1. díl seriálu Péče o novorozence a miminka
Péče o nachlazené dětičky – 2. díl
Akutní nachlazení při náhlé změně teplot má na svědomí většinou štítná žláza

Štítná žláza připravuje tělo na prostředí, ve kterém se nachází. Je-li změna pozvolná, tělo a jeho systémy postupně reagují a hormon trijodthyronin, který ovlivňuje termoregulaci, zvládne přípravu. Jenže v případě rychlé změny teploty, chladného větru či studeného deště, nestíhá štítná žláza vytvářet tento hormon dostatečně rychle a dochází k nerovnováze, která se projeví nejčastěji hlenem. A nachlazení je na světě.
Malé děti mají termoregulaci oproti dospělým lidem hodně slabou, a tak je na místě dát si opravdu práci s tím, abychom dokázali vychytat správné oblečení. Aby děti nebyly ani přehřáté, ani podchlazené.
Jak tedy na ošetření aromaterapií malých dětí? Přes maminku
Máme za sebou s tříměsíčním dítětem dvoje slabší nachlazení. Slabší z mého pohledu i proto, že se podařilo zavčas podchytit neřád. Mám dvě účinné metody. Jedním pomocníkem je mateřské mléko nejen na kojení, ale i k vytírání nosíku i uší. Druhým pomocníkem je aromaterapie aplikovaná přes matku. Malým dětičkám do půl roku éterické oleje v případě nutnosti dopřáváme přes maminku nebo pomocí inhalací.
Jak jsem postupovala?
1) Při prvních kýchnutích jsem dala pár kapek mateřského mléka na gázu a vytírala jsem nosík i ouška
Přibližně při každém kojení jsem mateřské mléko vkapávala. Protože jsem se cítila také lehce oslabená, zajásala jsem! Mateřským mlékem jsem tím pádem dodávala protilátky.
2) Z akutní aromaterapie znám, že je třeba začít podávat aromaterapeutickou péči co nejdříve
Čistila jsem vzduch sprejem Jasánek a do difuzéru dávala pár kapek éterického oleje kajeputu pro uvolňování hlenu, podporu vedlejších dutin a čistících účinků při dýchacích potížích.
3) Pro sebe jsem namíchala směs s 30 ml rostlinného oleje a éterických olejů
Sáhla jsem po borovici (7 kapek), kajeputu (6 kapek) a cedru (7 kapek). Směsí s rostlinným olejem jsem si potírala kotníky, abych dostala éterické oleje snadno do krevního řečiště. Samozřejmě jsem myslela i na spánky a dutiny, kterým jsem tuto směs také dopřála. Tím dostávalo případnou pomoc i děťátko.
Náruč rodičů jako další důležitý pomocník…
4) Pocit bezpečí vyvolaný pelíškem z náruče blízkého člověka a mentální propojení dokáží zázraky
Vnímám rozdíl mezi fyzickým a mentálním bytím. Dokážeme-li skutečně spočinout (nejen) s dětmi, má tento pocit blahodárný účinek na zdraví. Opravdu. Mentální přítomnost považuji o stupínek důležitější než přítomnost fyzickou. Umíme-li spojit obojí dohromady, máme vyhráno. Doma vládne pohoda, dítě se cítí bezpečně a maminka má na sebe mnohem víc prostoru.
5) Základem léčení je doléčení
Všechny naplánované akce jsem odvolala, dopřála jsem sobě i děťátku klid a užila si tři nerušené dny doma. Po třech dnech už jsme byli skoro fit a vyšli jsme si na krátkou procházku.
To chce klid a nohy v teple…
Mějte na paměti, z nedoléčených akutních jakýchkoliv chorob vznikají choroby chronické
Příjem tekutin, teplo a klid jsou velkou podporou. A víte, proč nohy v teple? Na chodidle se nachází první bod dráhy ledvin, kterým do sebe dráha vtahuje to, co dostává. Proto si dopřávejme teplo, ať máme energii ledvin uchovanou.
Chronická onemocnění? Napřed ošetříme maminku
“Chcete léčit malé děti? To je na delší dobu. Napřed je třeba vyléčit maminku.”
Na výuce o rostlinných silicích pronesla lektorka Kateřina Svoboda tuto větu, se kterou se silně ztotožňuji. Mám tuto teorii vyzkoušenou sama na sobě a vidím souvislosti i ve svém okolí.
Děti (nebo i domácí mazlíčci) reagují fyzicky i psychicky na atmosféru, čili prostředí, ve kterém se nachází. A protože nejbližším prostředím jsou rodiče, odráží se jejich psychická vitalita na zdraví dětí.
Neberme to jako dogma. Doporučuji se nad tímto zamyslet a podívat se, jak to v sobě máme a alespoň připustit, že by to tak mohlo být. Je to cesta, která může chronická onemocnění zmírnit a zkvalitnit tak rodinné soužití.
Toto téma je ale celou na knihu, proto pojďme dál…
Inhalujte společně hydrolát z růže
Jak jsem již zmínila, opakovaná onemocnění vznikají nejčastěji z nedoléčených chorob akutních.
Tady doporučuji k nápravě a k podpoře zdraví u malých dětí i jejich maminek inhalaci hydrolátu růže. Růže v sobě nese informace pro podporu mateřství a je laskavá. Maminkám může pomoci doplnit vnitřní sílu, dodat vzpruhu a umění spočinutí. Pro děti nese lásku a důvěru.
Doporučuji při sebemenším projevu nachlazení upravit režim. Neponoukám k úzkostlivému přístupu, jen k tomu, brát nachlazení jako signál a zavčas podpořit tělo.
Inhalace patří k silným nástrojům v aromaterapii u malých dětí
Silice libé dětem? Tady je máte…
- Heřmánek římský (Anthemis nobilis)
- Heřmánek modrý Chamomilla recutita)
- Mandarinka (Citrus nobilis)
- Levandule lékařská (Lavandula Angustifolia)
- Eukalyptus radiata (Eucalyptus Radiata)
Tip redakce: Jukněte na přehled použití eukalyptů a jejich bezpečnosti pro děti podle Roberta Tisseranda
Ideální je použití difuzérů
Difuzér rozptyluje v místnosti páru s vhodnými éterickými oleji. Jedním z efektů je zvlhčení vzduchu a dalším z efektů je desinfekce vzduchu. Jak známo, éterické oleje ovlivňují psychiku i fyzické tělo, tudíž dochází k celkové harmonizaci organismu.
Aromalampa patří k oblíbeným doplňkům
Je nežádoucí, když se éterické oleje přepalují. Stávají se tak toxickými. Já osobně mám výbornou zkušenost s lampu elektrickou, kdy jsou oleje odpařovány teplem žárovky.
Nakapání éterických olejů na polštář? Raději ne…
Může se stát, že vůně bude po chvilce nelibá a dítko se přesytí. Protože nemá možnost odejít, je nuceno inhalovat silnou dávku, i když už nechce. A to nevede k respektujícímu přístupu a ke zdravé asociaci.
Závěrem přeji všem zdravý kořínek, hezkou náladu a ať každý den vidíte alespoň jednu maličkou radost.
Autorka článku: Darina Hájková – Ellingerová, Fotografie: Pixabay, autorka.
Partnerem článku je firma Eoné, děkujeme za podporu.
Rodinná firma Eoné kosmetika s r.o. se zabývá ruční výrobou celostní přírodní kosmetiky. Eoné začala komponovat a vyrábět první výrobky na prahu nového tisíciletí a můžeme ji nazvat Kosmetikou věku vodnáře. Malosériová výroba zaručuje čerstvost, čistotu a vysokou kvalitu přípravků. Záměrem Eoné bylo přinést na trh naprosto bezpečné a skutečně pomáhající prostředky, zejména pro těhotné ženy a malá miminka. Dnes se Eoné ve svých výrobcích péče o pleť i tělo věnuje všem věkovým skupinám.