Přirozená moudrost zvířat a jejich čichu dokáže malé zázraky. O jednom takovém případu píšu v článku. Vypravila jsem se s kufříkem vybraných esenciálních olejů do malého soukromého psího útulku. Mimo jiné se tady starají o pejsky zachráněné z množíren. O hrůze jejich života se zmiňovat nechci. Důležité je, že sem přicházejí vystresovaní, ustrašení a často ze všech prožitých věcí strachy až agresivní. Tušila jsem, že v těchto případech bude aromaterapie fungovat. Na cestu jsem sbalila přibližně 12 éterických olejů se zklidňujícími a harmonizačními účinky, třezalkový macerát a růžový hydrolát v rozprašovači. Nevěděla jsem, co mě čeká a asi tak měsíc jsem se na misi psychicky chystala.
Beruška je místo psí radosti
Velký respekt a úcta Katce a jejímu muži, kteří Depozitum Beruška provozují na vlastním pozemku a ve svém domově. Všichni psi tady mají prostor s výběhy, trávou a keři, nejlepší péči, nově příchozí mohou být v oddělené karanténě. Ode mne taky díky za pozvání a možnost tam pracovat. Ráda se kdykoli vrátím a budu pokračovat. Pokud vás příběh malého Tygříka zaujme, můžete Berušku podpořit. Možností je mnoho a potřebné informace najdete na jejich webu.
Moje voňavá návštěva byla z provozních důvodů časově omezená, a tak jsme účinky aromaterapie otestovali jen na dvou místních pejscích právě propuštěných ze vstupní karantény a pocházejících z psího pekla – z množírny. Oba se po čichací seanci výrazně zklidnili. Což je docela dobře vidět na fotkách.
Caroline Ingraham jako velká inspirace
Éterické i rostlinné oleje aplikuji na zvířata kolem sebe, hlavně tedy na pejsky, už dlouho, často a většinou úspěšně. Důvěřuji moudrosti přírody a zvířecího čichu, nechávala jsem je tedy vybírat intuitivně dávno před mým setkáním s Caroline Ingraham a léčebným systémem zoofarmakognozie.
Tahle zajímavá “léčitelka zvěře” letos zavítala do Brna a její přednáška mne inspirovala k tomu jít víc do hloubky a používání aromaterapie pro zvířata rozšířit. Kouzlo vůní přineslo ze semináře reportáž. Všude jsem o její práci nadšeně vykládala a výzva k praktikování mimo okruh přátel a spřízněných “pejskařů” na sebe nenechala dlouho čekat. Dostala jsem pozvání vyzkoušet zklidňující účinky éterických olejů právě v depozitu Beruška u Kolína konkrétně na malé a bázlivé psíčky zachráněné z množíren.
Tygřík a jeho družka
V drátěné ohrádce uprostřed dvora se na sebe ustrašeně tiskli dvě malé hromádky neštěstí – pejsek a fenečka. Ještě neměli jména, za to měli velkou hrůzu z každého pohybu kolem sebe. Pejska jsem si pro sebe následně pojmenovala Tygřík pro jeho zajímavé “vzorování”. Ukázal se být velkým milovníkem výrazných vůní a tak nekompromisně se zamiloval do éterického oleje ze semen anděliky, že v druhé části příspěvku najdete jeho podrobnou charakteristiku. Vybral si totiž naprosto správně a jsem si zcela jistá, že se po návštěvě nejen vyklidnil, ale že dostal i větší chuť k jídlu a k poznávání světa kolem sebe.
Voňavé zklidnění zajistila andělika a nard
Z celé sady esencí jsem nakonec na místě vybrala 5 nejvhodnějších – kadidlo, nard, levanduli, anděliku, santal a otevřené lahvičky rozestavila okolo výběhu tak, aby se s nimi “pacienti” mohli v klidu seznámit. Docela trvalo, než sebrali odvahu a začali vůně prozkoumávat. Do vzduchu jsem pro zmírnění stresu rozprášila postupně několikrát růžový hydrolát. Pomalu jsme se přibližovali, až jsem jim lahvičky nabízela k očichání přímo v ohrádce. Malá slečna se opravdu hodně bála úplně všeho, nicméně kadidlo se jí nakonec líbilo nejvíc a ke konci se dokonce nechala pohladit. Tygřík jasně zvolil zmíněnou anděliku a zemitý nard. Oba pak dostali do misky třezalkový olej, který velmi jemně ochutnali a hodně očichávali.
A hned další vystresovaná psí klientka
Lahvičku hydrolátu jsem v Berušce nechala i pro ostatní pejsky a z éterických olejů, jenž si tihle dva vybrali, jsem Katce smíchala zklidňující psí parfém pro další použití. Shodou dalších okolností jsem jen den na to testovala další protistresovou psí kombinaci na fenečce mojí masážní klientky Silvie. Ta si vybrala opravdu luxusní a krásně voňavou směs vanilky, ylangu a modrého heřmánku… Její stres způsobila dramatická cesta metrem a zatržený drápek z eskalátoru.
Andělika v aromaterapii
Je esencí z výrazným harmonizačním účinkem na celý organismus, hlavně na nervový a zažívací systém. Uklidňuje i posiluje zároveň. Zbavuje beznaděje a nerozhodnosti a prohlubuje vnímavost vůči krásám světa. Navrací síly a přináší jemné oživení.
Je známým čističem krve a lymfy, usnadňuje jejich cirkulaci a pomáhá kardiovaskulárnímu oběhu. Stimuluje produkci estrogenu. Pročišťuje střeva, povzbuzuje trávení. Má silné protikřečové účinky, hlavně v trávicím traktu (proti nadýmání ze stresu), ale i na kašel a astma nebo bolestivou menstruaci. Působí proti infekcím v močových a dýchacích cestách. Pomáhá při nespavosti a nervové únavě.
K dostání je éterický olej destilovaný buď ze semen (bezpečnější) nebo z kořene (fototoxický). Doporučuje se ředění max. do 1%, není vhodný pro děti, těhotné a kojící.
Andělika jako vonný dým
Vykuřovadlo z anděliky čistí auru a má výrazné ochranné účinky proti všemožných negativním silám. Uzemňuje, zklidňuje a posiluje. Vykuřovalo se s ní v dobách moru.
Její vůně je výrazná, silně zemitá, kořenitá. Andělika v sobě skloubí harmonizující element Země a energetizující element Ohně. Údajně nás spojuje s anděly a poskytuje inspiraci.
Bylina ochrany a očisty
Andělika lékařská (Archangelica officinalis) někdy zmiňovaná jako děhel je typickou evropskou bylinkou, v mnoha zemích se zde pěstuje asi od 16. století. Celá rostlina intenzivně voní a dosahuje monumentální výšky až 300 cm.
Andělika je mocnou rostlinou, uklidňuje a posiluje hlavně po psychické stránce. Doporučuje se používat spíše ve vhodných směsích, menších dávkách a krátkodobě. Ovlivňuje krevní tlak a činnost srdce. Cukrovkáři ji nemají užívat vnitřně. Je známa i v homeopatii a jako koření usnadňující zažívání.
Proti moru a uhranutí, molům i štěnicím
Vždy v minulosti byla andělika považována za bylinu ochrany a léčivku s mnohostranným použitím téměř na vše. Mimo jiné působila proti cizím kouzlům, škodlivým lektvarům a uhranutí. Prášek z kořene se sypal kolem domu, aby ho chránil před zlem, včetně moru v dobách morových epidemií. Sušený kořen se nosil jako ochranný amulet. Prášek z drcených semen se používal hospodyněmi nejen k provonění bytu, ale i proti molům a štěnicím. Kromě ochrany je také typickou bylinou očisty osob i prostorů posvátných i osobních.
Zdroje a literatura:
- LAVENDER, Susan a Anna FRANKLIN. Magické rostliny, aneb, Byliny od A do Z. Praha: Volvox Globator, 1999. Mandragora (Volvox Globator). ISBN 80-7207-279-x.
- DAMIAN, Peter a Kate DAMIAN. Aromaterapie: vůně a duše : využití éterických olejů pro získání tělesné i duševní pohody. Praha: Volvox Globator, 1997. Garuda. ISBN 80-7207-020-7.
- ZAVŘELOVÁ, Marta, Roman VÁCHAL a Erika MĚŠŤANOVÁ. Léčení nové generace aromaterapie: aromaterapie : [96 éterických olejů ve vztahu k lidské psychice, 96 mediálních obrázků s duchovními symboly]. Plzeň: Grafia, 1997. ISBN 80-902340-0-3.
- NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, c2014. ISBN 978-80-86356-49-5.
- www.celostnimedicina.cz
- www.carolineingraham.com
Autorkou článku je Kateřina Polívková, aromaterapeutka, masérka. foto: autorka.