Irena Victorie Váchová: “Životem mě provází vůně mateřídoušky”

Irena Victorie Váchová je zakladatelkou české aromaterapeutické a kosmetické firmy Eoné. Ta je populární především mezi maminkami. Zaměřuje se totiž především na péči o ženu a dítě. Výrobky jako Medvídek, Lalium nebo Karité jsou běžnou součástí výbavičky do porodnice pro novorozence. V rozhovoru pro Kouzlo vůní se dozvíte, kdy Irena V. Váchová poprvé přivoněla k aromaterapii i to, jak pečovat o zralou pleť. 

Jak jste se seznámila s aromaterapií?

IVV: “Moje první aromaterapeutické zkušenosti mám vlastně už z dětství, kdy mě babička koupala v odvaru z mateřídoušky. Natrhaly jsme spolu mateřídoušku na voňavé stráni v písečném úvozu, kterým jsme chodily k lesu a večer už voněl hrnec s mateřídouškou na kamnech. Říká se, že náhody neexistují. V mém případě to určitě platí. Když jsem procházela jedním z nejtěžších období svého života, nabídli mi kamarádi, že mě vezmou na seminář aromaterapie. Byl to jeden z prvních v republice. K bylinkám jsem měla vždy velmi blízko, a tak se pouze rozšířil můj zájem o studium éterických olejů a jejich využívání. Éterické oleje jsou úžasný dar. A mně bylo hned zpočátku jasné, že ho chci šířit všude tam, kde mají rádi přírodu.”

Kdy jste se přesvědčila, že aromaterapie funguje?

IVV: “Jeden z nejvíce udivujících důkazů, že to funguje, jsem zažila na vlastní kůži. Nechala jsem si totiž “šikovně” slisovat prsty v pantech těžkých kovových dveří. Levandule udělala během krátké chvíle naprostý zázrak. Ošetřené prsty, které byly nejvíce zdeformované, se asi během 15 minut dostaly do téměř původního stavu a druhý den již na nich nebyly ani hematomy. Zatímco nejméně poškozený malíček, který jsem levandulí neošetřila, bolel ještě asi 14 dní.”

Inspirujete se také v zahraničí? Máte nějaké zajímavé aromaterapeutické cestovatelské zážitky?

Irena Victorie Váchová (vlevo) v destilérii na Korsice

IVV: “Několikrát jsem podnikla cestu za éterickými oleji do Francie do oblasti Provence, na Korsiku jsme dokonce pluli lodí a přijeli jsme jim zrovna do destilace rozmarýny. V Tunisu (a nejenom tam), jsem se přesvědčila, že i to, co se prodává jako kvalitní silice, zdaleka nemusí být kvalitní silicí. Ve Francii jsme měli to štěstí, že jsme se několikrát dostali až do míst, kam už silnice nevede, ale kde se skvělí lidé zaslíbili získávání éterických olejů z rostlin divoké přírody v Alpách. Také jsem byla velmi překvapena, když jsem na vlastní oči viděla, jak z velikého alembiku, plného meduňky, bylo vydestilováno pouze asi 20 ml meduňkového éterického oleje. To jenom potvrzuje skutečnost, že meduňková silice (Melissa officinalis) prostě musí být drahá. Měli jsme štěstí, že jsme se dostali k destilaci květů pomerančovníku – neroli. Účastnila jsem se sběru růžových květů a následující destilace pro získání růžového hydrolátu. Zážitků mám opravdu hodně…”

Jaké éterické oleje patří k Vašim neojblíbenějším? A co nikdy nechybí ve vaší cestovní lékárničce?

IVV: “Citron a mateřídouška. Na cesty beru manukovou silici, levanduli a některý z citrusů.”

Co znamená název Eoné?

IVV: “Při studiu aromaterapie někdy před dvaceti lety jsem toto jméno objevila v českém překladu knihy Roberta Tisseranda. Eoné byla nymfa Venušina, která prý učila lidi Země využívat éterické oleje. Její jméno mě naprosto zaujalo a myšlenka, mít jednou firmu Eoné, která umožní bezpečně využívat léčivé vibrace éterických olejů, byla na světě.”

Tip redakce: Eoné v roce 2017 podpořila vznik seriálu Voňavá cesta k mateřství!

Eoné dnes vyrábí kosmetiku pro celou rodinu. Co je vaším evergreenem?

Výbava pro děti od firmy Eoné

IVV: “Když se mojí dceři Janě narodil první syn, požádala mě o nějaký výrobek pro čištění oblasti pod plenkami, aby se vyhnula vlhčeným ubrouskům, které jí nedělají dobře. A tak přišel na svět velmi oblíbený Medvídek. Mandarinkovo – levandulový mycí balzám patří k rodinným favoritům od dětí po dospěláky. Oblíbených výrobků je mnoho a nerada bych některý opomenula, tak ani raději nebudu další jmenovat.”

Co byste doporučila nastávajícím maminkám vzít do porodnice a pořídit pro první měsíce s miminkem?

IVV: “Určitě Jojobový olej Přivítání bio – to na první očištění či koupání a na hladivou masážičku tělíčka novorozeného miminka. Jedna moje kamarádka, porodní asistentka, říká, že hladivá masážička prohlubuje vztah maminky a děťátka. Na kožní záhyby a oblast pod plenkami doporučuji mast Lalium, pro čištění pokakaného zadečku je určen Medvídek, doplněný Ředící lahvičkou a netkanými ubrousky Perlička. Po spotřebování oleje Přivítání přijde vhod olej do koupele Delfínek a po koupání nebo na masáže ještě mandlový olej lisovaný za studena.”

Věnujete se také péči o pleť a pokožku. Zejména starší ženy často argumentují, že přírodní kosmetika “už jim nestačí”. Jakou péči byste jim doporučila?

Sprchový nebo koupelový olej si můžete míchat na míru

IVV: “Protože také patřím k těm děvčatům s dříve narozenou pletí, mohu mluvit sama za sebe :-). Vřele doporučuji Čistící olej 3 v 1, který pleť současně hloubkově čistí i vyživuje a začít používat pleťové oleje. Hydratační pleťový růžový olej lze s úspěchem kombinovat s Olibanem – regeneračním olejem a pleťovou maskou v jednom. Také Sollea patří k mým oblíbeným. Nikdy jsem nemohla používat “normální” kosmetiku a vlastně ani chlorovanou vodu, protože mám velmi citlivou pleť. Čistící olej 3 v 1 používám ráno a večer a po čištění vždy použiji ještě některý z výše uvedených pleťových olejů. A podle reakcí mého okolí soudím, že to stačí.”

Svoje zákazníky motivujete také k tomu, aby zkoušely doma vyrábět kosmetiku. Čím začít?

IVV: “Zábavným experimentováním může být jednoduchá příprava vlastního sprchového či koupelového oleje. Do jedné lžíce základního Neutrálního oleje koupelového a sprchového si přidáte vybraný éterický olej, který máte v oblibě. Pro dospělého například zpočátku pouze asi 5-10 kapek, rozmícháte. Touto směsí se pak umyjete podobně jako sprchovým “gelem” nebo ji vlijete do připravené lázně. Je dobré si najít informace k éterickým olejům a postupně se s nimi seznamovat. Doporučuji začít experimentovat s dospěláky a postupně prohlubovat znalosti o bezpečném používání éterických olejů. Zajímavou může být afrodiziakální koupel pro pár :o). Snad ale základní rada – používejte pouze ty silice, které voní vám i partnerovi a myslete na to, že někdy méně znamená více. Kdybyste se předávkovali například ylang-ylangovou silicí, mohli byste místo krásného večera mít méně krásný bolehlav.”

Irena Victoria Váchová (r. 1952)…

 … se začala bylinkám věnovat od dětství, kdy je se svou babičkou chodila sbírat. S aromaterapií se začala seznamovat v roce 1994 a protože ji terapie vůněmi okouzlila, založila masážní salon Eukalyptus v Olomouci. Mimo jiné také vyráběla aroma-parfémy. Po důkladném seznámení s aroma kosmetikou na českém trhu se zaměřila na bezpečnou kosmetiku pro nastávající maminky a miminka. Na přelomu tisíciletí tedy vznikla ucelená řada voňavé, celostní, rostlinné kosmetiky Eoné, kterou dnes vede i s dcerou Janou Pospíšilovou. 

 

Autorkou rozhovoru je Anna Krutová. Foto: archiv Ireny Victorie Váchové.

Děkujeme za podporu hlavnímu partnerovi aroma-webu, firmě Eoné.

Rodinná firma Eoné kosmetika s r.o. se zabývá ruční výrobou celostní přírodní kosmetiky. Eoné začala komponovat a vyrábět první výrobky na prahu nového tisíciletí a můžeme ji nazvat Kosmetikou věku vodnáře. Malosériová výroba zaručuje čerstvost, čistotu a vysokou kvalitu přípravků. Záměrem Eoné bylo přinést na trh naprosto bezpečné a skutečně pomáhající prostředky, zejména pro těhotné ženy a malá miminka. Dnes se Eoné ve svých výrobcích péče o pleť i tělo věnuje všem věkovým skupinám.

Anna Krutová

„Jmenuji se Anna Krutová. Chtěla jsem žít bez ibalginu, coldrexu a dalších léků. Začala jsem pěstovat byliny. A nakonec vystudovala Institut aromaterapie. Od mojí původní profese novinářky a režisérky mě osud vane směrem k rostlinám. Je to voňavé, příjemné a návykové .).“

Anna je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze, studovala Holistickou aromaterapeutickou školu v Kyjově a aktuálně je ve výcviku v dynamické bodypsychoterapii. Žije a působí v Brně, kde má také aromaterapeutickou praxi.

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: