Datle do vašeho života přinesou slunce

Je vysoká, je štíhlá, je elegantní dáma tyčící se ve své velikosti, která pod svými listy poskytuje poutníkům tolik potřebný stín k odpočinku. Nabízí své plody k posilnění i jen tak pro potěchu mlsného jazýčku. Je to strážkyně horkých oblastí a pouští – Palma datlová.

Odkud pochází datlovník?

Palma datlová neboli Datlovník pravý Phoenix dactylifera pochází z Přední Asie, z oblasti Mezopotámie a oáz Severní Afriky. Jedny z prvních informací o jejím výskytu a pěstování člověkem se objevují již v mladší době kamenné. O datlích je psáno jak v Bibli, tak i v Koránu. Tato jednoděložná rostlina bez letokruhů dosahuje výšky 15 až 25 metrů s korunou z listů dlouhých 3 až 5 m, pod nimiž se ukrývají trsy hnědých plodů. V prosinci za příznivého počasí nastává období sklizně. Datle se nejprve na ochranu kvality rychle ukládají do pytlů. Následně se umyjí, přerovnají do beden a navlhčí.

Palma datlová

V arabských a severoafrických zemích se s těmito plody setkáváme velmi často. V podstatě na ně narazíme téměř na každém kroku a to v různých podobách. Mají své nezastupitelné místo v každodenní kuchyni. Zapékají se do chleba, vyrábí se z nich datlový „med“ – hustý sirup z čerstvých plodů, datlové víno, cukr. Čerstvé datle se lisují jako krmivo pro zvířata – především velbloudy.

Datle – ideální při nedostatku slunce

Datle při sušení

U nás se tato ovocná dobrůtka objevuje převážně v období Vánoc. Známe ji zejména v sušené nebo kandované podobě. Kandované datle vydrží maximálně půl roku, kdežto sušené jsou mnohem trvanlivější (záleží především na způsobu skladování).

Datlové plody jsou cca 3 – 5 cm dlouhé. Jelikož jsou velmi výživné (100 g má cca 300 kcal) a trvanlivá potraviny, staly se hlavním zdrojem potravy pouštních karavan. Mají nízký obsah vody, 70 % sacharidů, jsou zdrojem draslíku, chlóru, železa, vit. B atd. Obsahují také spánkový hormon tryptofan. Řadí se k potravinám elementu Země.

Chrání proti ucpávání tepen (ateroskleróza). Pro svůj vysoký obsah železa jsou vhodné při anémii. Oproti tomu nízký obsah bílkovin je zase předurčuje jako potravinu blahodárnou při onemocnění ledvin. Vitamín B1 v kombinaci s magnesiem je prospěšný pro náš nervový systém. V arabských zemích se traduje, že datle působí jako mírné afrodisiakum. Mezi nejznámější datle patří Deglet Noor (v překladu prsty světla) ze severní Afriky.

V severní Africe se také vyráběly maceráty a různé výluhy z datlí, které pomáhaly při žluté zimnici a nemocech přenášejících se komáry.

Tajemství datlového oleje

Dozrávající plody datlovníku

Otevírám-li lahvičku datlového oleje, je to jako, kdybych otevřela lahvičku, ve které je ukryté tekuté slunce. Mé smysly zaplavuje lehce nasládlá vůně. Léto si již bez tohoto olejíčku nedovedu představit. Jeho opojná vůně dělá dostatečný prostor pro lásku, jde do hloubky a oslovuje svojí moudrostí. Můžeme říci, že se jedná o olej přátelství, který pomáhá uzavírat a stmelovat. Jelikož lehce působí na hormony, můžeme se s ním zaměřit v této rovině i na problém impotence. V zemích blízkého východu se tímto olejem masírují ženy při porodu a děťátko po narození. Své místo nalézá i při překonávání životních překážek. Pomáhá s odvykáním při závislosti na nikotinu. Díky složce tryptofanu je vhodný i při nespavosti.

Datlový olej se vyrábí z pecek. Jedinou možností, jak získat éterický olej je za pomoci etanolové extrakce. V parfémech je využíván jako fixátor vůně. Mezi hlavní chemotypy patří: heptanal, kariofylen, methyl ether, diethyl, tryptofan.

Péče o pokožku

Datlový olej má své významné místo v péči o pokožku, a to zejména v létě. Je velmi výživný, hydratuje a omlazuje. Doporučuje se pro zralou pleť, kterou nádherně rozzáří. Má blahodárné účinky na regeneraci pokožky. Je to nejlepší olej na sluneční alergii a to jak při prevenci, tak i při akutní fázi. Vyzkoušeno, otestováno na celé rodině včetně malých dětí. Na letní dovolenou již bez datlového oleje nevyrážíme.

Masážní směs na sluneční alergii

  • 30 ml jojobového oleje lisovaného za studena (Simmondsia Chinensis Seed Oil)
  • 9 kapek datlového éterického oleje – přírodní výtažek (Phoenix dactylifera)

V případě kombinace sluneční alergie a spálení od sluníčka přidáme do směsi několik kapiček levandulového éterického oleje (Lavandula angustifolia).

Pro malé děti nám postačí 1 polévková lžíce jojobového oleje a 1 kapka datlového éterického oleje – přírodního výtažku (Phoenix dactylifera).

Přeji Vám krásné voňavé dny,

Vaše Kateřina

Autorkou článku je Kateřina Langerová. Foto: Pixabay.

Děkujeme za podporu firmě Yasminka.

Firma YASMINA CZECH s.r.o. a internetový obchod www.yasminka.cz byl vytvořen s cílem nabídnout zákazníkům kvalitní masážní, esenciální oleje, přírodní mýdla, tělové peelingy, pleťové krémy a přípravky s bylinkami, které nejsou běžně k dostání v České republice. Laboratoř, kde jsou všechny tyto výrobky tvořeny, patří mezi nejlepší výrobce přírodní kosmetiky v celé severní Africe. Naše firma je přímým dovozcem té nejlepší přírodní kosmetiky nejen ze severní Afriky, ale i z dálného východu, zemí Středozemí aj. Máme exkluzivní zastoupení pro ČR a SR. Kosmetika Yasminka je vyrobena ze 100% přírodních surovin a je vyrobena na základě tisíciletých tradičních receptur.

Literatura:

  • Přednášky – Holisticka aromaterapeutické škola – Hana Yasmínka Šimčíková
  • Cs.m.wikipedia.org
  • www.yasminka.cz

Kateřina Langerová

„Jsem obyčejná holka z vesnice, která se rozhodla vykročit po voňavé cestě a užívat si život tak trošku jinak. Život plný vůní, barev, jemných doteků a báječných lidí, které při své práci aromaterapeutky mám tu čest poznávat."

Kateřina vystudovala Institut aromaterapie v Praze. V současné době dokončuje studium na Darja Shiatsu School, kde nadále prohlubuje své terapeutické znalosti. Je lektorkou kurzů masáží dětí a kojenců - baby masáží. Ve své praxi se věnuje také aromaterapii ve školách a školkách.

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: