Program bylinek

Těšíte se? My taky. Podívejte se, na co!

Co na vás v programu „Bylinky našich babiček“ čeká?

  • Dozvíte se, jak využít klasické české bylinky, jako je kopřiva, petrklíč, měsíček, dobromysl nebo sedmikráska.
  • Zjistíte, jak zlepšit své zdraví s pomocníky, jako je červená řepa, křen, popenec, pohanka či černý rybíz.
  • Přečtete si, které byliny se využívají i v aromaterapii, jde například o břízu, heřmánek, třezalku, kopretinu, anděliku.
  • Zašleme vám originální recepty a nápady, jak pracovat s éterickými oleji i bylinami.
  • Ukážeme vám, jak s bylinkami můžete tvořit. Budeme si hrát s permasemínky i s klíčením. Zapojit můžete i děti.
  • Naučíme vás, jak zdravě vařit s bylinkami a jak vyrábět bylinkové sirupy, dipy nebo nápoje.
  • Nezapomeneme ani na tipy, jak slavit s vykuřovadly. Přivítáme tak například Velikonoce, čarodějnice nebo svatojánskou noc.

Přečtěte si ukázkové články

Seznamte se s redaktorkami, které pro vás program připravily

Diskutujte s námi v podpůrné facebookové skupině (pouze pro členy)

Začneme hned zjara!

Duben 2018 (JARO)

1. Petrklíč: prvosenka pomáhá při kašli i nespavosti

V článku se dozvíte, co z petrklíče a kdy se vlastně sbírá, že nám petrklíč může pomoci při kašli, nachlazení i nespavosti a také vás čeká recept na petrklíčové víno na posílení srdce, petrklíčové bonbony a jarní detoxikační salát s petrklíčem.

2. Popenec: lehce opomíjená, ale mnohostranně využitelná bylina

Popenec, obyčejná bylina našich zahrádek. Tipy, triky a recepty pro vaše zdraví. Motto: I domácími surovinami se dá podporovat zdraví.

3. 4 vykuřovadla k uvítání jara, rozmarýn, bříza, borovice, hlodáš

Na pořádnou jarní očistu se vezmeme k ruce vykuřovadla. Dva stromy, dvě bylinky. V článku se mimo jiné dozvíte na co všechno se v lidové “magii” používal rozmarýn a jak to udělat, aby vám vlastnoručně nasbírané pryskyřice z lesa voněly tak, jak mají.

4. Violka bylinka: duchovně fialová a její sestřenice

Jak poznat tu pravou fialovou violku od jejích sester a sestřenic? Čekají vás recepty na odhlenění a problematickou pokožku.

5. Vůně přírody: Jak namíchat jarní parfém s vůní fialek

Fialka nás zavede do hlubin naší duše. Pohladí, pomazlí, vykouzlí úsměv. V aromaterapii se využívají její svěže zelené lístky. Umícháme si spolu originální jarní parfém a povíme si, na co si dát pozor ve “fialkové” kosmetice.

6. Magické byliny pro magickou noc Čarodějnic: bez černý, růže a andělika

Lektvary a kouzelné masti? Ani ne. Spíš “magické” vlastnosti známých bylinek použitelné právě o Valpružině noci do vykuřovací směsi i do čaje. Odehnání zlých duchů a přivolání lásky v jednom, tohle ony umí. A jak na takové čarodějné míchání? Počkejte si na článek.

 

Květen 2018 (JARO)

1. Kontryhel: ženská bylinka číslo jedna

V článku se dozvíte, jak kontryhel poznáte, která část se sbírá a se kterými ženskými obtížemi nám může pomoci. Čeká vás také recept na karbanátky z ovesných vloček s kontryhelem a dalšími bylinkami.

2. Pohanka: potěšení pro váš žilní systém

Pohanka je původní plodinou našich zeměpisných šířek, která se opět vrací do našich kuchyní. Tipy, triky a recepty pro vaše zdraví. Motto: I domácími surovinami se dá podporovat zdraví.

3. Heřmánek bylinka: rmen je také heřmánek!

Aneb rozdíly mezi heřmánky, jejich výhody a rozdílné použití.

4. Vůně přírody: heřmánek modrý a římský, silné duo pro neklidné nohy i hojení bolístek z dětství

Heřmánkový éterický olej má právě svou sezónu. Hodí se pro všechny, co si neumí odpočinout. Je to ideální pomocník pro celou rodinu – děti, ženy, muži i zvířata ho milují. Povíme si o jeho jednotlivých druzích a s čím vším nám v aromaterapii může pomoci. Umícháme si voňavý sprej pro miminka.

5. Ruce od hlíny: Sirupy z výhonků, sázení středomořských bylinek, bylinkové dipy a marinády

Po třech zmrzlých můžou do země už i náchylné středomořské bylinky. Když vám dobře zakoření, přežijí následně i tuhé české zimy. Vyrazíme do lesa na šťavnaté výhonky, ze kterých vyrobíme sirup proti kašli na zimu. Grilovací sezónu zahájíme originálně vlastními bylinkovými dipy.

6. Purpura jako bylinková cesta rokem od jara do Vánoc

Proč teď purpura? Není to vánoční záležitost? Ano, ale vy si ji můžete sami nasbírat, a to právě trvá celou bylinkovou sezónu. Navíc k vaší sváteční purpuře bude i příběh. O tom, jaká místa jste navštívili a jaké voňavé rostlinky jste tam našli. Já to zkusila vloni a nemůžu si to nechat jen pro sebe, tak nádherně ta moje purpura na konci roku voněla…

Červen 2018 (JARO)

1. Sedmikráska: nenápadná zakletá princezna

Sedmikrásku známe úplně všichni, ale že je to léčivá bylinka, už tak známé není. V článku se dozvíte, že sedmikráska pomáhá při kašli, migrénách a dalších neduzích, je ozdobou mnoha jarních, ale i letních pokrmů a čeká vás recept na sedmikráskový pleťový olej, abychom byly sedmkrát krásnější.

2. Černý rybíz: nejlepší a nejdostupnější “domácí” antioxidant

Černý rybíz je oblíbenou rostlinkou našich zeměpisných šířek. Tipy, triky a recepty pro vaše zdraví. Motto: I domácími surovinami se dá podporovat zdraví.

3. Třezalka bylinka: horké léto na bolavá záda

Na co je dobrý macerát z třezalky tečkované? A na co se hodí třezalkový čaj? A k tomu praktické zkušenosti s nimi.

4. Vůně přírody: třezalka uklidní emoce po náročném dni a přinese harmonii vašemu srdci

Třezalka se mi osvědčila jako éterický olej pro vytížené a přepracované lidi, pro ty, kteří nezvládají svoje emoce nebo zkrátka potřebují sáhnout po lahvičce první pomoci po náročném dni. Umícháme si spolu svatojánské bylinkově vonící tělové mléko.

5. Ruce od hlíny: První sběry zahradních (truhlíkových) bylinek, zeleninový záhonek – přírodní lékárna, bylinková letní pitíčka

Článek se nese v duchu jídlo jako lék. I mrkev, i rajče, i mangold jsou totiž skvělé léčivky. Svatojánská síla bylin platí i pro ty na zahrádce. A červen je ideální dobou pro první sklizeň. Uvažte si svatojánskou kytičku. Parné dny zpestříme voňavými pitíčky.

6. O Svatojánské noci slaví byliny svůj svátek (letní slunovrat) – třezalka, heřmánek, levandule, tymián

Jestli někdy slaví léčivé bylinky svůj svátek, tak právě teď. Mají největší sílu, stejně jako sluníčko. Nasbírané o svatém Janu budou ideální do všech léčivých i očistných směsí nejen k vykuřování. Letní slunovrat doslova láká k různým rituálům, tak si o nich něco povíme.

Změna programu vyhrazena. Děkujeme za pochopení.

>>>Zaujal vás náš plán? Bylinky našich babiček si můžete předplatit TADY!<<<

* indicates required