Program bylinek 2

Těšíte se? My taky. Podívejte se, na co!

Podívejte se na program Bylinek našich babiček 2, který pro vás postupně tvoříme od dubna 2019. Každý měsíc vždy v úterý (a)nebo čtvrtek u nás najdete nové aktuální téma. Vždy 6 článků nebo videí měsíčně, dohromady 72 zajímavých témat. Předplatitelé BNB2 mají přístup ke všem těmto článkům na neomezeně dlouhou dobu!

Program volně navazuje na loňský balíček bylinek, vůní a vykuřovadel Bylinky našich babiček 1.

Co na vás v programu „Bylinky našich babiček 2“ čeká?

  • Zaměříme se na ryze ženská témata, fakta i příběhy z praxe o tom, jak používat aromaterapii v životě ženy!
  • Přes jaro a léto se naučíme pěstovat bylinky – v truhlíku i na zahrádce.
  • Dozvíte se, jak využít další klasické české bylinky pro vaše zdraví a pohodu.
  • Přes zimu opět zjistíte, jak zlepšit své zdraví v kuchyni s našimi českými pomocníky.
  • Přečtete si, které další byliny se využívají v aromaterapii, podrobně do hloubky si je spolu rozebereme.
  • Ve videích vám zprostředkujeme základy aromaterapie, vykuřování i bylinkaření. S námi se to letos naučíte opravdu do hloubky.
  • Nasdílíme vám originální recepty a nápady, jak pracovat s éterickými oleji i bylinami.

Začtěte se do všech již vydaných článků!

Program jara do zimy, hlavní sezóna pro bylinky i aromaterapii!

JARO + LÉTO

>>>Bylinky našich babiček 2 si objednejte TADY!<<<

Rubrika klasické české bylinky

Píše pro vás Kateřina Kátma Hrazdirová

Bršlice kozí noha

Bršlici zná řada zahrádkářů jako velmi odolný plevel, je to ale také léčivá bylinka a navíc mladé lístky slouží na jaře jako další zdravá divoká zelenina. Má močopudné účinky a proto se hodí do diuretických, protirevmatických a krev čistících čajů. Zevně se používá na hemoroidy a bolavé klouby. Jak bršlici poznat a používat se dozvíte v našem článku.

Jahodník

Lesní jahůdky znají i malé děti, ale víte, že lze využívat i listy jahodníku sbírané v době květu? Listy mají močopudný účinek, používají se při infekčních průjmech a dokonce působí na rozpadávání močových kamenů. V článku vás čeká i recept na jahodovou pleťovou masku podle našich slavných bylinářů Janči a Zentricha.

Ostružiník a maliník

Pichlavé ostružiny se sladkými černými plody a podobné, ale nepichlavé maliny s červenými plody známe z naší přírody téměř všichni. Že se listy obou rostlin dají používat na čaje, to už každý neví. Čaje z maliníku a ostružiníku nám mohou pomoci s některými neduhy, ale také mohou sloužit jako základ různých čajových směsí.

Borůvka

Plody borůvky nejen dobře chutnají, ale mají i léčivé účinky. Ale ještě než se v lese objeví první borůvky, můžeme vyrazit na borůvkové listí. Listy se sbírají když jsou tmavě zelené, ale musí to být ještě před rozkvětem rostliny. Pomáhají při cukrovce a dalších onemocněních, kombinují se s dalšími bylinami. Mimo jiné vás v článku čeká recept na čaj proti slabosti močového měchýře.

Yzop

Yzop je krásná rostlina, ale podle mého názoru není moc známou léčivkou. A to je škoda. Působí na dýchací i trávicí sytém, na močové cesty a je výborným tonikem pro seniory. V článku vás čeká mimo jiné recept na průduškovou čajovou směs, yzopový sirup i tinkturu.

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice je letnička původem z jižní Ameriky, ale v našich zahrádkách i truhlících už zdomácněla a to je dobře. Podle bylinářů Janči a Zentricha je to jedna z nejtěžších zbraní z arzenálu fytoterapeuta. Sbírají se listy, květy i semena zejména pro svoje antibiotické působení v oblasti močového traktu. V článku najdete mimo jiné recept na lichořeřišnicovou tinkturu a také na lichořeřišnicový odvar proti lupům.

Nová rubrika Pěstuj bylinky!

Píše pro vás Jana Poncarová

Jak založit bylinkový záhon

Chcete si na zahradu chodit pro plné hrsti voňavé bazalky, máty nebo levandule? Ukážeme vám, jak krok za krokem založit bylinkový záhon a co pěstovat.

Bylinky do truhlíku, které vypěstujete i ve městě

Máte jen parapet nebo městský balkon? I na něm vám vyrostou zdravé a voňavé bylinky. Třeba tymián, bazalka nebo lichořeřišnice. Jaké podmínky jim vytvořit? A jak městskou zahrádku založit?

5 věcí, které potřebuje každá bylinka

Bylinky nejsou rozmazlené. Většinou si vystačí s málem. Podívejte se, bez čeho se neobejde většina z nich, vyhněte se začátečnickým chybám a radujte se z bylinkové sklizně.

5 tradičních bylinek, které pěstovaly naše babičky

Přivřete víčka a představte si venkovskou voňavou zahrádku plnou opojných bylin – heřmánek, máta, měsíček, kmín, řebříček. Teď oči otevřete a pusťte se do práce, taková nádhera poroste i pod vaším oknem.

Středomoří na vaší zahrádce

Milujete středomořskou kuchyni? Užíváte si chvíle, kdy se slunce vpíjí do levandule a ta lákavě voní? Založte si středomořskou zahrádku – ukážeme vám, jak vypěstovat tymián, rozmarýn, bazalku nebo oregano.

Pěkně spolu! Bylinky a zelenina si báječně rozumí

Obtěžují vás škůdci na zahradě? Máte malé záhony, ale chcete toho pěstovat hodně? Líbí se vám rozmanitost? Pěstujte zeleninu a bylinky společně. Má to plno výhod. Jak na to?

Nová rubrika Ženské příběhy

Píše pro vás Darina Hájková Ellingerová

Stát se ženou

Jak jsem v sobě nechala vyhasnout ženství a znovu je zažehla. Příběh s vlastní zkušeností o postupném vysychání a strádání. Inspirace k probuzení s aromaterapií a vnitřními postoji.

Dítě, a to hned!

O nevědomých příčinách neplodnosti. Příběhy různorodých aspektů neplodnosti, pátrání po utajených emocích, křižovatka nevědomých bloků, receptury při neplodnosti. Vše protkáno příběhy ze života.

Mojžíšova metoda – vnímám tě tělo a děkuji ti

Inspirace od první žačky paní Ludmily Mojžíšové a její následnice, s jakým vnitřním postojem jsem cvičila a proč je zapojen i partner, souvislost mezi propojením vnímání těla a pohlédnutí na přijetí změn v životě, které přináší děťátko do života.

Ženství jako přirozená podstata

Esence, éterické oleje a bylinky pro podporu ženy, jaká je podstata ženství a co nám přináší, recept k udržení bdělosti a užívání daru ženství.

Matky a synové

Jak správně přistupovat k synům, aby z nich vyrostli zdraví a sebevědomí muži, kteří umí být oporou v partnerství. Co přináší synům do života sílu a co jim ji naopak ubírá. Receptura pro zdravé mateřství a propuštění syna do života.

Matky a dcery

Jaký je rozdíl ve zdravém přístupu k synům a dcerám, vliv tohoto postoje na další život ženy (matky i dcery), příběhy dcer bez přítomných matek, receptura pro maminky.

Nová rubrika Ženství a aromaterapie

Píše pro vás Petra Hyťhová

Jak se vézt na karmínové vlně. Zn. bezbolestně

Jak na bolestivou menstruaci bez analgetik.

Diagnóza: neplodnost

Jak na neplodnost z pohledu fyzioterapeutky s alternativmím přístupem

Metoda L. Mojžíšové: fakta a zajímavosti

Jak to funguje?

Premenstruační tenze

Měníte se pravidelně v bohyni Kálí, která seká hlavy na potkání? Jak zkrotit své tělo a harmonizovat svoji cykličnost.

Už je to tu zas…

Gynekozáněty, jejich příčiny a jak se jich jednou pro vždy zbavit.

Menarché, aneb jak se z dívky stane žena

1. menstruace příliš brzo nebo naopak vůbec? Jaké prostředky můžeme využít pro harmonizaci cyklu…

Rubrika Vůně přírody

Píše pro vás Michaela Lusílija Makulová

Meduňka

Zklidní, pohladí. Hlavně na duši. Má ale velký dar pomoci nám zpracovat minulé. Věci, na kterých podvědomě ulpíváme.

Růže

Máj, lásky čas. Už jsme o ní mnohokrát psaly. Tentokrát si posvítíme na bezpečnost i na použití pro děti a na její sílu pomoci nám v lásce.

Lípa

Červen je zasvěcený lípám. Jejich omamná vůně se letos propije i do našeho programu. Zaměříme se hlavně na psychiku, tam je vůně lipových květů jednička.

Bazalka

Sladká i posvátná. Kdy je použít a jak se s nimi zkoncentrovat. Na učení, na práci i jen tak pro radost.

Majoránka

Klid a pohoda pro tělo i ducha. Jemné sedativum i vzpruha pro duši.

Fenykl

Tajuplné semínko, které pro nás může udělat velkou službu. Je však potřeba s ním zacházet opatrně.

+ Videa se základy aromaterapie, bylinkování a vykuřování

Chystá pro vás Michaela Lusílija Makulová a Kateřina Polívková

Změna programu vyhrazena. Děkujeme za pochopení.

PODZIM + ZIMA

Plán na podzim a zimu odtajníme v létě 🙂

Chcete malý závdavek? Přečtěte si ukázkové články

Všechny články se vám zobrazí po přihlášení do členské sekce. Přístup k nim budete mít i po skončení programu na neomezeně dlouhou dobu. Máte otázky? Jukněte na naše FAQ