Program bylinek

Těšíte se? My taky. Podívejte se, na co!

Co na vás v programu „Bylinky našich babiček“ čeká?

 • Dozvíte se, jak využít klasické české bylinky, jako je kopřiva, petrklíč, měsíček, dobromysl nebo sedmikráska.
 • Zjistíte, jak zlepšit své zdraví s pomocníky, jako je červená řepa, křen, popenec, pohanka či černý rybíz.
 • Přečtete si, které byliny se využívají i v aromaterapii, jde například o břízu, heřmánek, třezalku, kopretinu, anděliku.
 • Zašleme vám originální recepty a nápady, jak pracovat s éterickými oleji i bylinami.
 • Ukážeme vám, jak s bylinkami můžete tvořit. Budeme si hrát s permasemínky i s klíčením. Zapojit můžete i děti.
 • Naučíme vás, jak zdravě vařit s bylinkami a jak vyrábět bylinkové sirupy, dipy nebo nápoje.
 • Nezapomeneme ani na tipy, jak slavit s vykuřovadly. Přivítáme tak například Velikonoce, čarodějnice nebo svatojánskou noc.

Přečtěte si ukázkové články

Seznamte se s redaktorkami, které pro vás program připravily

Diskutujte s námi v podpůrné facebookové skupině (pouze pro členy)

Začali jsme hned zjara!

Začtěte se do všech jarních článků!

Plán na červen 2018 (JARO)

3. O Svatojánské noci slaví byliny svůj svátek (letní slunovrat) – třezalka, heřmánek, levandule, tymián

Jestli někdy slaví léčivé bylinky svůj svátek, tak právě teď. Mají největší sílu, stejně jako sluníčko. Nasbírané o svatém Janu budou ideální do všech léčivých i očistných směsí nejen k vykuřování. Letní slunovrat doslova láká k různým rituálům, tak si o nich něco povíme.

4. Černý rybíz: nejlepší a nejdostupnější “domácí” antioxidant

Černý rybíz je oblíbenou rostlinkou našich zeměpisných šířek. Tipy, triky a recepty pro vaše zdraví. Motto: I domácími surovinami se dá podporovat zdraví.

5. Vůně přírody: třezalka uklidní emoce po náročném dni a přinese harmonii vašemu srdci

Třezalka se mi osvědčila jako éterický olej pro vytížené a přepracované lidi, pro ty, kteří nezvládají svoje emoce nebo zkrátka potřebují sáhnout po lahvičce první pomoci po náročném dni. Umícháme si spolu svatojánské bylinkově vonící tělové mléko.

6. Ruce od hlíny: První sběry zahradních (truhlíkových) bylinek, zeleninový záhonek – přírodní lékárna, bylinková letní pitíčka

Článek se nese v duchu jídlo jako lék. I mrkev, i rajče, i mangold jsou totiž skvělé léčivky. Svatojánská síla bylin platí i pro ty na zahrádce. A červen je ideální dobou pro první sklizeň. Uvažte si svatojánskou kytičku. Parné dny zpestříme voňavými pitíčky.

Pokračujeme v horkém létě!

Plán na červenec 2018 (LÉTO)

1. Dobromysl

Dobromysl známá také jako “oregáno” není jen koření, která známe z italské kuchyně nebo jako složku Provensálského koření, ale také užitečná léčivka. V článku se dozvíte, že dobromysl má antidepresivní a protikřečové účinky, hodí se i na poruchy trávení a nemoci dýchacích cest. Čeká vás recept na koupel k uklidnění nervů a bolesti a také recept na omáčku k těstovinám s dobromyslí a červenou čočkou.

2. Hořčice

Hořčice je oblíbenou rostlinkou našich zeměpisných šířek. Tipy, triky a recepty pro vaše zdraví. Motto: I domácími surovinami se dá podporovat zdraví.

3. Levandule jako bylinka

Jaké významné obory odstartovala tato známá bylinka? Co v sobě ukrývá za látky a která z jejich různých druhů je ta léčivá? Nenechte se nachytat různými prodejci levandulí, kteří pod jménem levandule lékařská prodávají zcela jiný druh.

4. Levandule jako éterický olej

Levanduli jsme do programu zařadili na vaše přání. Naše babičky ji milovaly. Podíváme se na srovnání levadnulí a lavandinů, co do vůně i účinků. Povíme si, v čem je vysokohorská levadule tak jedinečná. Naučíme se jednoduché letní recepty s levandulí.

5. Vykouříme breberky, nejlepší kouřové repelenty aneb na verandě a u ohně nechceme být rušeni

Přírodních repelentů na tělo a oblečení najdete i s návody na výrobu celkem dost. Ale přírodní a přirozený způsob, jak vytvořit prostor bez komárů, much a ovádů? Potřebujete kadidelnici a pár rad.

6. Ruce od hlíny: Prázdninová lékárnička v přírodě a na zahradě – od štípanců přes škrábance po nevolnost, Běžte se napást – recept z divokých rostlin

Co hledat v přírodě, když si na výletě odřete koleno? Čím zklidnit žaludek po náročné letní grilovačce. Nabídneme tipy na použití čerstvých bylinek přímo od cesty.

Plán na srpen 2018 (LÉTO)

1. Meduňka

Léčivé účinky meduňky znali už staří Řekové. Ve středověku nosily listy meduňky v amuletech na krku prosté i urozené ženy, aby jim přinášela štěstí v lásce. Celá rostlina voní po citrusech a může nám pomoci s celou řadou obtíží včetně nespavosti a nervové vyčerpanosti.  V článku vás čeká mimo jiné i recept na meduňkový jogurt a karmelitské kapky.

2. Švestka

Švěstka je oblíbenou plodinou našich zeměpisných šířek. Tipy, triky a recepty pro vaše zdraví. Motto: I domácími surovinami se dá podporovat zdraví.

3. Máta jako bylinka

Máta prý může být pro nás i nebezpečná. Opravdu? O tom, ze které máty raději nepřipravovat žádný čaj a která je naopak vhodná v horkých letních dnech bude tento článek. A také její využití, protože kdo má mátu na zahradě, ten ví, že se množí až moc.

4. Máta jako éterický olej

V srpnu se ochladíme s mátami. Srovnáme si různé druhy mát co do vůně i účinků. V článku vás budu varovat před mátou peprnou, která je skvělá na namožené svaly, ale může nás jindy než v létě pěkně podchladit i popálit. Zaměříme si i na oblíbenou sladkou mátu Nana. Chybět nebudou ani letní recepty, v nichž se naučíte správné ředění oleje.

5. Leccos z kuchyně se hodí i do kadidelnice, nejběžnější jedlé bylinky jsou skvělé k vykuřování – bazalka, máta, yzop

Taky máte v oblibě různé multifunkční přípravky 2 (i více) v 1? Tady se podíváme, které běžné kuchyňské bylinky můžete vykuřovat a co vám to přinese.

6. Sušení a zpracování bylinek doma i na cestách

Léto je potřeba zavřít do skleničky, nasušit do pytlíčku a nasát do sebe. Že budete na cestách? Nevadí, naučím vás, jak si nasbírat voňavá dary země i mimo domov.

Plán na září 2018 (LÉTO)

1. Měsíček

Oranžové a žluté květy měsíčku rozsvítí každou zahrádku i každý čaj. Rostlina pochází ze Středozemí a z Íránu, ale dnes je rozšířená po celém světě. V Indii se květy měsíčku zdobili králové, v Řecku s ním zdobili jídla a používali ho jako koření. Staří egypťané věřili, že měsíček má omlazující účinky. Měsíček nám může pomoci léčit játra a žlučník, astma, kašel, i bolestivou menstruaci. Při zevním použití má báječné hojivé účinky na všechny rány, odřeniny, popáleniny apod. Těšit se můžete na recepty na čaj i měsíčkový olej.

2. Dýně

Dýně je oblíbenou plodinou našich zeměpisných šířek. Tipy, triky a recepty pro vaše zdraví. Motto: I domácími surovinami se dá podporovat zdraví.

3. Řebříček jako bylinka

4. Řebříček jako éterický olej

Řebříček je všelék na ženské potíže. Přestože se jako éterický olej příliž nepoužívá, v této formě je o tolik účinnější. Jak ho správně používat, kolik kapek přidat do směsí? Krok za krokem vás zkamarádím s touto klasickou českou bylinkou. A samozřejmě přidám pár ženských receptů k tomu.

5. Dožínkami léto končí, vykuřovadla k přivítání podzimu

V dřívějších dobách byly Dožínky důležitým ročním svátkem. Uzavíralo se období těžké práce na polích a přicházely časy uchovávání a klidu. Dnes už to tak nevnímáme. Ale stojí za to, si tenhle zajímavý svátek připomenout a vzdát hold plodům naší práce třeba právě svátečním vykuřováním.

6. Snoubení podzimní sklizně s bylinkami – od rajčat po dýni

Užijte si poslední chvíle s čerstvými bylinkami a připravte si lahodné recepty plné energie babího léta!

Postupně přejdeme do podzimu

Zatím jen pár témat…

 • Šípková růže a šípky, lípa a jitrocel
 • Česnek, hruška, mák
 • Andělika, mateřídouška a šalvěj lékařská jako bylina
 • Andělika, mateřídouška a šalvěj lékařská jako éterický olej
 • Dušičky a vykuřovadla, kadidlo jako vykuřovadlo, Tří králové a kadidlo, myrha, dub, jmelí
 • Ženské archetypy a témata, která  nám přináší do života, vzácné esence – vůně, co hladí ženské emoce
 • A k tomu léčivé houby… 😉

Plán na říjen 2018 (PODZIM)

 1. Andělika jako bylinka
 2. Šípková růže
 3. Andělika v aromaterapii
 4. Česnek jako léčivá zelenina
 5. Vykuřovadla a spojení s předky
 6. Vůně ženských archetypů

Plán na listopad 2018 (PODZIM)

 1. Mateřídouška a tymián jako bylinky
 2. Hruška jako léčivé ovoce
 3. Vzácné esence co hladí ženské emoce
 4. Lípa bylinka
 5. Očista vykuřování podle našich předků
 6. Mateřídouška a tymián v aromaterapii

Plán na prosinec 2018 (PODZIM)

Mikulášský webinář s redaktorkami Kouzla vůní

 1. Mák
 2. Jitrocel
 3. Šalvěj lékařská jako bylinka
 4. 12 kouřových nocí a jejich vykuřovadla
 5. Šalvěj lékařská v aromaterapii
 6. Pevné ženské nervy na přelomu roku s vůněmi

Začtěte se do všech článků programu!

Všechny články se vám zobrazí po přihlášení do členské sekce. Přístup k nim budete mít i po skončení programu! Máte otázky? Jukněte na naše FAQ

Změna programu vyhrazena. Děkujeme za pochopení.

>>>Zaujal vás náš plán? Bylinky našich babiček si můžete předplatit TADY!<<<