Andrea Butje: Slovníček aromaterapie – naučte se, jak popsat vůni

Andrea Butje, renomovaná americká aromaterapeutka a lektorka umí opravdu nádherně hovořit vůních a jejich složkách. Jsem moc ráda, že se nám pro tento měsíc podařilo přeložit její článek o popisu vůní a doporučuji si ho přečíst s lahvičkou oblíbeného éterického oleje v ruce… a čichat 🙂 Předchozí díl.

Hovořit o esenciálních olejích a vůních může být záludné. Jak popsat vůni někomu, kdo ji nikdy necítil?

Aromaterapeuti zjistili, že jedním z nejlepších způsobů, jak popsat vůni, je vytvořit si „rodiny“ nebo „kategorie“ podobných aromat a seznam slov, kterými lze tyto rodiny popsat.

Tak například slovo „kafrovitý“. Můžeme jím popsat esenciální oleje, jako je eukalyptus (Eucalyptus globulus) nebo rozmarýn. Jedná se o čistou, ostrou, jemně léčivou vůni, jíž se tyto esenciální oleje vyznačují.

Některé oleje spadají do vícero rodin (kategorií). Smrk bílý (Picea glauca) má také kafrovitou vůni, ale jistě si dokážete představit, že obsahuje také silný podtón borovice. Aromaterapeutové tuto vůni nazývají „borovicová“ (originální, ano!). Někdy se aroma objeví v oleji, v němž byste ho vůbec nečekali. Levandule širokolistá (Lavandula latifolia) má známou květinovou vůni, ale i v ní je též znatelná vůně kafru.

Zde je několik dalších slov, které vám pomohou naučit se popisovat vůně:

  • Balzámová – Balzámová vůně je sladká a hluboká, jako vanilka, s tóny, které vám mohou připomenout balsamico. (Je možné, že si balzámového tónu všimnete až na okraji vůně, takže abyste tuto podobnost odhalili, přičichněte k vůni hned poté, co si čichnete k balsamicu.)
  • Citrusová – Tato vůně je velmi snadno rozpoznatelná – voní jako ovoce. Příkladem je citron nebo limetka.
  • Bylinná – Bylinné oleje mají pronikavou bylinkovou vůni, s vysokými svěžými tóny. Představte si, že se procházíte jarní loukou plnou života a mezi prsty si promnete lístky aromatické rostliny, jakou je např. majoránka či rozmarýn.
  • Zemitá – Zemité vůně jsou cítit jako půda po dešti. Evokují představu vlhké hlíny a organismů žijících na zemi v lese. Jedná se např. o vetiver nebo pačuli.
  • Dřevitá – Další snadno rozpoznatelné aroma – tyto oleje voní dřevem. Je to např. santalové a cedrové dřevo.

Vřele vám doporučuji knihu Listening to Scent od Jennifer Peace Rhindové, která vás do detailu provede jazykem a charakteristikami vůní.

Sednout si se svými esenciálními oleji a kategorizovat jejich vůně je velmi zábavné. (Ano, jsem posedlá!) Když vidíte své oleje seřazené podle rodin, poznáte, které z nich patří do více než jedné, což vám pomůže vymýšlet recepty na nové směsi.

 

Autorkou článku je Andrea Butje (USA), lektorka a aromaterapeutka. Překlad: Soňa Nováková. Původní článek.

Andrea Butje – majitelka a instruktorka, Aromahead Institute

Aromahead Institute, který vede Andrea Butje, je předním zdrojem online kurzů z oblasti aromaterapie. Andrea pomocí videí a originálních vzdělávacích materiálů na téma esenciálních olejů nabízí zájemcům možnost získat online certifikát v oblasti aromaterapie. Přečtěte si její knihu Essential Living: Aromatherapy Recipes for Health and Home!

 

Další díly seriálu:

Michaela Makulová

Vnímám lidské příběhy a vplétám do nich vůně. Míchám parfémy, učím aromaterapii, inspiruji. Vystudovala jsem Institut aromaterapie v Praze. Díky své praxi jsem získala titul profesionální aromaterapeutka a mezinárodní certifikaci IFPA. Pravidelně se dále vzdělávám, aktuálně u Aromahead Institute. Jsem členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka Aromaterapie a TČM. Svět vůní je už od roku 2012 mou vášní, kterou předávám dále. Ukazuji lidem, jak vnímat rostliny skrze jejich vůni a využívat jejich účinků. Učím, jak pracovat s esenciálními oleji a vlastní myslí pro posílení zdraví a vnitřní pohodu.

Přečtěte si podobné články